TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Ucu açık, sonu gelmez müzakere bitmiştir”
 Tarih: 15.12.2017 > 67 kez okundu.

Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde “Geçtiğimiz İki Yılın Ardından Kıbrıs Sorununda Gelinen Son Nokta” konulu konferans veren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Ucu açık, sonu gelmez müzakere döneminin bittiğini” söyledi.

> Makalenin devamı

İsrail’in ABD vesayeti - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.12.2017 > 69 kez okundu.

Geçen yazımda, ABD’nin 1950’li yıllardan başlayarak Türkiye’yi nasıl kıskacı altına aldığını, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en derin noktalarına kadar nasıl nüfuz ettiğini yazmıştım. Bugünkü yazımda da ABD’nin patronunun kim olduğuna ve nasıl vesayet altına alındığına değineceğim.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı İİT Olağanüstü Zirvesi’nde konuştu
 Tarih: 14.12.2017 > 22 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nde konuştu. Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Akıncı, İstanbul’daki zirvede yaptığı konuşmada, üç semavi dinin kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan kadim şehir Kudüs’ün, dünya barışına hizmet etmekten uzak adımlarla gerilimin odağı haline getirilmesinin, insanl

> Makalenin devamı

ANASTASİADİS BRÜKSEL’E GİDİYOR CİPRAS’TAN ERDOĞAN’IN ATİNA ZİYARETİ HAKKINDA BİLGİ ALACAK
 Tarih: 13.12.2017 > 32 kez okundu.

Lefkoşa, 13 Aralık 17 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Avrupa zirvesi için bugün Brüksel’e gidecek. Anastasiadis’in, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina temasları hakkında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’tan ayrıntılı bilgi alması bekleniyor.

> Makalenin devamı

A) RUM BASININDA ÖNE ÇIKAN HABERLER VE KÖŞE YAZILARI (ENF)
 Tarih: 13.12.2017 > 31 kez okundu.

Kathimerini gazetesi Kathimerini gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, dün akşam Rum Başkanlık Sarayı’nda Ermeniler onuruna düzenlenen bir etkinlikte konuşan Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs sorununa dair açıklamalarda bulundu. Rum lider, müzakerelerin yeniden başlaması fırsatının verileceği bir sonraki turda, Rum halkının önüne sun

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İİT’nin Kudüs gündemli zirvesine katılacak
 Tarih: 13.12.2017 > 27 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT ) olağanüstü zirvesine katılmak üzere bugün öğle saatlerinde İstanbul’a gidiyor. İİT Dönem Başkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek olağanüstü zirvede, Kudüs’ün ABD tarafından

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Kıbrıslı Türkler, ortak sahibi oldukları Ada’da asla 'azınlık' konumuna indirgenmeyecektir"
 Tarih: 13.12.2017 > 30 kez okundu.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs'ı bir "Elen Adası" olarak görmeye devam ettiklerini belirterek "Açıkça söylemek isterim ki Rumların bu hayalleri asla gerçekleşmeyecektir. Kıbrıslı Türkler, ortak sahibi oldukları Ada’da asla Kıbrıslı Rumların arzu ettiği şekilde bir 'azınlık' konumuna indirgenmeyecektir" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Minderden kimlerin kaçtığını biliyorum"
 Tarih: 13.12.2017 > 20 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'taki müzakere sürecine ilişkin, "Takip ettiğim bu süreçte de minderden kimlerin kaçtığını da çok iyi biliyorum. Bu konuyla ilgili de bütün belgeleri, bilgileri rahatlıkla verebilirim. Buna eğer hassas davranır, dikkat edersek çok şeyi aşarız diye düşünüyorum." dedi.

> Makalenin devamı

Rumların Enerji İttifakı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.12.2017 > 20 kez okundu.

Rumlar, Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye karşı her tür ittifakı kurmanın peşine düşmüşler. 1992 yılında dönemin Rum Yönetimi başkanı Klerides Avrupa Birliğine başvururken yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ta kaybettiğimiz toprakları Avrupa Birliğini arkamıza alarak tekrardan kazanacağız” demişti. 1 Mayıs 2004 tarihinde de AB’ye kabul edildikten sonra Türk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akdağ: “Türkiye Cumhuriyeti çözüm için KKTC ile birlikte, bir garantör ülke olarak, çalışmalarına devam edecek”
 Tarih: 13.12.2017 > 17 kez okundu.

TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çözüm için Türkiye Cumhuriyeti’nin, KKTC ile birlikte, bir garantör ülke olarak, çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Akdağ, TRT Haber'de canlı yayınlanan "Anadolu Soruyor" programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevaplandırdı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Kıbrıs Türk kadını, toplumsal yaşamda tarihi görevler üstlendi”
 Tarih: 06.12.2017 > 25 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk kadınının, toplumsal yaşamda tarihi görevler üstlendiğini belirtti. Özgürgün, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Dünya kadınlarının, insanca yaşama isteğini dile getirdiği dayanışma günü olan bugün (dün), Atatürk’ün öncülüğünde, Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İİT üye ülkelerinde ihracat stratejileri çalıştayı bugün başlıyor
 Tarih: 05.12.2017 > 89 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı ile İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ortak organizasyonunda gerçekleştirilecek “İİT Üye Ülkeleri’nde İhracat Stratejileri” konulu bölgesel eğitim çalıştayı yarın Girne’de başlıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “İrtibatın sağlanması ve işbirliği koşullarının tesis edilebilmesi için BM Barış Gücü devreye girmeli”
 Tarih: 04.12.2017 > 64 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adadaki BM Barış Gücü’nden, Rum tarafının Atalasa Psikiyatri Hastanesi’nde yürüttüğü kazılarla ilgili irtibat sağlanması ve işbirliği koşullarının tesis edilebilmesi için devreye girmesini istedi.

> Makalenin devamı

ABD’deki tiyatro - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 04.12.2017 > 44 kez okundu.

ABD’de gerçekte Türkiye’yi yıpratma yönünde bir oyun oynanıyor. ABD'de yaşanan mahkeme tiyatrosunun ne denli saçma ve uluslararası hukuka aykırı olduğu gözler önünde ve Türkiye'de işlendiği iddia edilen bir suçun ABD'de görülmesinin Uluslararası Hukukta yeri yok. Başkan Trump'ı cinsel tacizle suçlayan kadının davasısının Türkiye'de görülerek Başkan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Başpiskopos alışılmış saygısızlığını sürdürüyor”
 Tarih: 01.12.2017 > 86 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs adasının tarihi sürecinde Kıbrıs Türklerine karşı her türlü düşmanca eylem ve söylemlerin mimarı, finansörü Rum Ortodoks Kilisesi’nin şimdiki Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, hala alışılmış saygısızlığını sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

> Makalenin devamı

Rumlardan yeni bir oyun daha - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 01.12.2017 > 78 kez okundu.

Rumlar bilinçli olarak ucu bize dokunmak üzere, daha doğrusu bizi sırtımızdan hançerlemek amaçlı yeni bir tezgah daha kurmaya başladılar. Bu çirkin tezgahın başlangıcında biz yokuz ama sonunda boy boy biz varız.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Uluslararası Ziraat Mühendisleri Birliği’ni kabul etti
 Tarih: 29.11.2017 > 51 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, KKTC’ye resmi ziyarette bulunan Uluslararası Ziraat Mühendisleri Birliği (CIGR) heyetini kabul etti. Dışişleri Bakanlığı’nda yer alan görüşmede, CIGR üyesi ve Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’na, 22-25 Nisan 2018 tarihleri arasında Girne’de düzenlenec

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yıldırım ile May iki ülkenin Kıbrıs dahil birçok konuda işbirliğinin artarak devamı konusunda mutabık kaldı
 Tarih: 28.11.2017 > 51 kez okundu.

TC Başbakanı Binali Yıldırım'ın İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşmesinde, iki ülkenin yeni dönemde, Kıbrıs dahil birçok konuda işbirliğini daha ileriye taşıma konusundaki ortak iradesi ve kararlılığı vurgulandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözümü kimin engellediği çok net görüldü ama çıkan raporlar bu gerçeği dillendirmekte aciz kaldı”
 Tarih: 27.11.2017 > 63 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kimin çözümü engellediği çok net görüldü ama sonra çıkan raporlar bu gerçeği dillendirmekte aciz kaldı" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Akıncı, İngiltere'de faaliyet gösteren KKTC bağlantılı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Kıbrıslı Türklerle bir araya geldi.

> Makalenin devamı

Türkiye’nin yardımları ne zaman başladı? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 27.11.2017 > 74 kez okundu.

Sevdiğiniz bir konu ile ilgili araştırma yapmak, kitap okumak ve arşiv karıştırmak gerçekten hem çok faydalı hem de çok haz verici. KKTC Meclisindeki “Gazete Arşivi” benim için gerçek bir hazine. Yakın geçmişimizle ilgili her bilgiyi bulabiliyorum. Aynı şekilde TBMM Kütüphanesindeki arşiv de öyle. Kıbrıs konusu ile ilgili birçok gün yüzü görme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Birleşik Krallık Parlamentosu’nda KKTC Dostluk Grubu’nun düzenlediği toplantıda konuşma yaptı
 Tarih: 24.11.2017 > 57 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere’deki Kıbrıs Türk toplumu ile bir araya gelmek üzere gittiği Londra’da, Birleşik Krallık Parlamentosu’nda KKTC Dostluk Grubu’nun düzenlediği toplantıda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı, Mısır ile Güney Kıbrıs arasında imzalanan anlaşmaları değerlendirdi: “Kıbrıslı Türkleri hiçbir şekilde bağlamaz”
 Tarih: 22.11.2017 > 100 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin gerçekleştirmekte olduğu Güney Kıbrıs ziyareti çerçevesinde imzalanan ikili anlaşmaların yanı sıra dün gerçekleştirilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi-Mısır-Yunanistan üçlü görüşmesi neticesinde ortaya çıkacak işbirliği anlaşmalarının Kıbrıslı Türkleri hiçbir şekilde bağlamadığını ve yok hükmünde sayılac

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı Londra’ temaslarda bulunacak
 Tarih: 21.11.2017 > 67 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere’deki Kıbrıs Türk toplumu ile bir araya gelmek üzere bugün Londra’ya gidiyor. Akıncı’nın Birleşik Krallık Parlamentosu’nda KKTC Dostluk Grubu’nun düzenlediği toplantıda bir konuşma yapması da bekleniyor. Söz konusu toplantı, yarın gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Akıncı, Perşembe günü ise, İngiltere’de faaliyet

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “İki devlet masaya oturacaksa müzakere sürecine varız”
 Tarih: 20.11.2017 > 92 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta yeni bir müzakere sürecine karşı olmadıklarını, ancak bu yeni sürecin devletten devlete zemininde olması gerektiğini ifade ederek, “Masada iki devlet olacaksa biz bu müzakere sürecine varız. Yoksa masada onlar devlet, biz toplum olduğumuz sürece kimse çözüm rüyasını görmesin” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “TSK mensuplarının 43 yıl önce adaya getirdiği barış ve huzur devam ediyor”
 Tarih: 17.11.2017 > 105 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Mustafa Buğur başkanlığındaki TC Muharip Gaziler Derneği Konya Şubesi heyetini kabul etti. Başbakan Özgürgün kabulde yaptığı konuşmada, TSK mensuplarının 43 yıl önce adaya getirdiği barış ve huzurun devam ettiğini belirterek, Türk askerinin canını ortaya koyarak sağladığı bu ortamda Kıbrıs Türkler yanında Kıbrıslı Rumlar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk tarafının izolasyonlar altında yaşatılmasının hiçbir haklı mazereti kalmadı”
 Tarih: 16.11.2017 > 92 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm doğrultusunda her türlü fedakarlığı göstererek gerekli adımları atan, 13 yıl önceki referandumda büyük bir oy çokluğu ile Annan Planı’nı onaylayan, Crans-Montana’da da yapıcı tavrını sürdüren Kıbrıs Türk tarafının izolasyonlar altında yaşatılmasının hiçbir haklı mazereti kalmadığını söyledi. KKTC’nin 34’üncü kur

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Kıbrıs Türk halkının haklılığı anlaşılmak istenmiyor”
 Tarih: 15.11.2017 > 73 kez okundu.

Başbakan Özgürgün, birçok anlaşma taslağına evet diyen Kıbrıs Türk tarafının haklılığının anlaşılmak istenmediğinin açıkça görülebildiğini söyledi. Özgürgün, KKTC’nin kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak ve 55’inci TGF Başkanlar Konseyi toplantısı için KKTC’de bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum liderliği ve toplumunda zihniyet dönüşümü olursa çözüm için yeni bir yönteme başvurabiliriz”
 Tarih: 14.11.2017 > 74 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum liderliği ve toplumunun, ocak ayında yapılacak başkanlık seçimlerin sonucunda zihniyet dönüşümünü başarabilen yeni bir yaklaşımı geliştirebilmesini umut etmek istediğini söyledi. Akıncı, bunun yaşanması halinde Kıbrıs sorununu “eşitlik, özgürlük ve güvenlik” temelinde adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturmak iç

> Makalenin devamı

İzini bırakıp giden babam Hakkı Atun - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.11.2017 > 109 kez okundu.

Rahmetlik Babam Prof. Dr. İbrahim Hakkı Atun bundan tam sekiz sene evvel Allah’ın Rahmetine kavuştu, sessiz, sakin ve yüzünde bir gülümseme ile. Sabah uyandığımızda bizi çoktan bırakıp gitmişti.

> Makalenin devamı

“Hukuksuz yasalar” ülkesi - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.11.2017 > 107 kez okundu.

27 Mart 2017 tarihinde Meclis’te onaylanan bir yasa var. Cumhurbaşkanının bir kez geri gönderdiği bir yasa. Cumhurbaşkanının YÖDAK’ın yetkilerinin zayıflatılması gibi bir zafiyet gördüğü için reddettiğini okumuştum. Umarım reddetme gerekçesi yasadaki anomaliyi anlamasındandır. Zira yasayı bugüne kadar tek anlayan çıkmamış.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün : “Atatürk’ün düşüncelerini anlamak ve aktarmak, ilkelerine olan bağlılığımızı sonsuza dek sürdürmek en asli vazifemizdir”
 Tarih: 10.11.2017 > 91 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “Kıbrıs Türk Halkı olarak kopmaz bir parçası olduğumuz Türk Ulusu ile birlikte Atatürk’ün ileriyi görebilen aydın düşüncelerini anlamak ve genç nesillere aktarmak, ilkelerine olan bağlılığımızı sonsuza dek sürdürmek en asli vazifemizdir” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: “KKTC, enerji denkleminde yerini alacak"
 Tarih: 08.11.2017 > 72 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs sorununda Türkiye ile beraberliği güçlendirici bir modeli desteklediklerini belirterek, "Anavatanımız Türkiye'nin bölgede yükselen siyasi gücü ve vizyonuyla oluşturduğu projeler içinde KKTC de varlığı kabul edilen ve özellikle enerji alanında bir çözüm ortağı olarak şu anda yeniden şekillenen enerji denkl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıs Rum Meclisinin çözüm sürecine darbe vuran kararına ilişkin tezkere oyçokluğuyla onaylandı
 Tarih: 07.11.2017 > 107 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda, Ulusal Birlik Partisi Grubu adına Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz’un sunduğu “Kıbrıs Rum Meclisinin Çözüm Sürecine Darbe Vuran Kararına İlişkin Karar Önerisinin Komitede İvedilikle Görüşmesi”ne ilişkin tezkere ele alındı ve oyçokluğuyla onaylandı. Tezkereye ilişkin söz alan Oğuz, Kıbrıs Rum Meclisinin aldığı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, BM ekibini kabul etti
 Tarih: 06.11.2017 > 104 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada bulunan Birleşmiş Milletler(BM) ekibini kabul etti. BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) stratejik bağlamda gözden geçirilmesi amacıyla adada bulunan BM ekibi, konuyla ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini almak amacıyla Akıncı’yı ziyaret etti.

> Makalenin devamı

KKTC-Türkiye arasında yeni ticaret anlayışı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.11.2017 > 82 kez okundu.

Cuma günü, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi arasında Ankara’da yapılan “Gıda ürünleri ile endüstri ürünlerinin gözetime tabii tutulmadan, gümrükten muaf tutularak ihracatına ilişkin anlaşma” ve söz konusu anlaşma sonrası yapılan geleceğe yönelik mutabakatlar çok önemli.

> Makalenin devamı

İstanbul’a 3’cü Havalimanı gerekli miydi? - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 04.11.2017 > 111 kez okundu.

İstanbul’da yapımı süren 3’cü havaalanının gerekli olup olmadığı konusundaki doğru bilgilere, Avrupa’nın nabzını tutarak ve havaalanının yapılışına yaklaşımını doğru değerlendirerek ulaşmak gerekiyor. Türkiye’de ise bazı kişiler, gerçekçi bir analiz ve araştırma yaptıktan sonra tarafsız bir değerlendirme yapmak yerine, bir takım yüzeysel gerekçeler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Kıbrıs’ta var olmaya devam edeceğiz”
 Tarih: 04.11.2017 > 104 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs adasında bugün varız var olmaya da devam edeceğiz dedi. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve beraberindeki heyet, TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ı makamında ziyaret etti.

> Makalenin devamı

BASIN BİLDİRİSİ Lord Sharkey: “Kıbrıs Rum tarafının anlaşmaya varma isteği ve motivasyonu yok”
 Tarih: 04.11.2017 > 112 kez okundu.

İngiltere Lordlar Kamarası’nda 16 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Kıbrıs konulu toplantı sırasında Parlamento nezdindeki KKTC Dostluk Grubu Başkanı Lord Sharkey, 50 yıldır süregelen Kıbrıs görüşmelerinin bir kez daha başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çekerek, Crans Montana’da yaşanan başarısızlığın Kıbrıslı Türklere fatura edilmesinin kabul

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yalçın'ı kabul etti
 Tarih: 04.11.2017 > 100 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ümit Yalçın'ı kabul etti. Dışişleri Bakanlığı’nda yer alan görüşmede Kıbrıs'taki son gelişmeler değerlendirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Cumhurbaşkanı Akıncı yasayı imzalayacak”
 Tarih: 01.11.2017 > 138 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı’nda Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın ele alındığı toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın davetiyle gerçekleşen toplantıya, Meclis Başkanı Sibel Siber, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, UBP Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün, DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Ana Muhalefet CTP Genel Başk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Müzakereleri 50 yıl daha amaçsız sürdürme niyetimiz yoktur"
 Tarih: 31.10.2017 > 90 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının BM parametrelerini çöpe atma yanlışına düşmeyeceği gibi, müzakereleri bir 50 yıl daha ucu açık bir şekilde sürdürme hatasına da düşmeyeceğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Türk Milleti’nin kopmaz bir parçası olarak Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutluyoruz”
 Tarih: 30.10.2017 > 107 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye’nin en büyük bayramının Kıbrıs Türk halkının da bayramı olduğunu belirterek, “Büyük Türk Milleti’nin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkleri olarak Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutluyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

Kocaeli Kartepe Zirvesi - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 30.10.2017 > 112 kez okundu.

26 Ekim Perşembe günü Kocaeli’nin ünlü Kartepesi’ndeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile “The Green Park Kartepe Otel”de yapılan “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu”na katıldım.

> Makalenin devamı

Rumların garantisi mi? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 27.10.2017 > 96 kez okundu.

Kıbrıs Rum tarafından Başkanlık seçimleri ufukta gözükünce Rum lider Nikos Anastasiadis, “Sıfır garanti ve sıfır asker” söylemini papağan gibi tekrarlayıp öne çıkarmaya ve Kıbrıslı Türklere verilecek garantilerden bahsetmeye başladı. Duyan da kendisini Türk hamisi sanacak. 15 Temmuz 1974 darbesini yapan ve geçmişinde onlarca, yüzlerce Kıbrıslı Türk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Yeni süreç iki egemen ve eşit devlet masaya oturacaksa başlayabilir”
 Tarih: 27.10.2017 > 94 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının tek seçeneğinin Rumlarla ortaklık olmadığını belirterek, “50 yıl süren ve başarısızlıkla sonuçlanan müzakereler, Rum seçiminden sonra aynı şekilde kaldığı yerden asla devam edemez. Yeni süreç; masada iki egemen devlet ve eşitler oturacaksa olur” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu konuk Taekwondo Federasyonları başkan ve yetkililerini kabul etti
 Tarih: 26.10.2017 > 117 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Taekwondo Judo Karate Federasyon yetkilileri ile Uluslararası Taekwondo Şampiyonasına katılmak üzere KKTC’de bulunan federasyonların başkan ve yetkililerini kabul etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Kıbrıs konusunda sağlanacak çözüm herkesin yararına olacak”
 Tarih: 25.10.2017 > 79 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile yaptığı görüşmede Kıbrıs meselesinin de ele alındığını belirtti. Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Bakanlıkta yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: “KKTC, Akdeniz’in enerji fotoğrafında yerini alacak”
 Tarih: 24.10.2017 > 124 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Akdeniz açıklarındaki petrol ve doğalgaz araştırmalarından elde edilen örneklerin bölgede önemli bir doğalgaz rezervi olduğuna işaret ettiğini belirterek, "Bölgede yerleştireceğimiz sondaj platformu beraberinde muhtemel bir boru hattının oluşmasına yol açacak. Dolayısıyla bu durum bölgenin enerji fotoğrafında KK

> Makalenin devamı

Rum Basın Bülteni
 Tarih: 23.10.2017 > 98 kez okundu.

1. ) KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI GÜNEY KIBRIS’IN ÖNCELİKLERİ ARASINDA Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K): Güney Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Kornilios Korniliu, kültürel mirasın korunmasının, Güney Kıbrıs’ın dış politikasının temel önceliklerinden biri olduğunu ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Yeni bir süreç ancak eşitlik temelinde ve devletten devlete zemininde başlayabilir”
 Tarih: 23.10.2017 > 93 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, özel bir televizyon kanalında konuk olduğu programda, eski Kıbrıs müzakere sürecinin İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yer alan zirvede bittiğini ve Güney Kıbrıs’ta yapılacak seçimlerin ardından canlandırılmasının da söz konusu olmadığını, yeni bir sürecin ancak eşitlik temelinde ve devletten devlete zemini

> Makalenin devamı

Ortak devlet kurulacak Rumları tanımak gerek - Prof. Dr. Ata ATUN KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 22.10.2017 > 118 kez okundu.

Rumların Türklerle ortalık kurma ve Kıbrıs adasını Türklerle ortak egemen olarak yönetme niyetlerinin gerçek, samimi ve içten olup olmadığını anlamak için, onları iyice tanımak lazım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “KKTC, bir çözüm olması durumunda eşit kurucu devlet olarak yerini alacak, çözüm olamıyorsa da yoluna devam edecek”
 Tarih: 20.10.2017 > 92 kez okundu.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın önceki akşam düzenlediği Ekonomi ve Politika Semineri’nde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’nin bir çözüm olması durumunda eşit kurucu devlet olarak yerini alacağını, çözüm olamıyorsa da yoluna devam edeceğini belirterek, “Başka arayışlara girmeye gerek yoktur” dedi.

> Makalenin devamı

Kredilerde, “Hayat Sigortası” aldatmacası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.10.2017 > 98 kez okundu.

Ülkemizde ve Türkiye’de bankalardan kredi talep ederseniz, miktarı ne olursa olsun kredi talep edeni “Hayat Sigortası” yaptırmaya mecbur eder söz konusu krediyi verecek olan banka. Gerekçesi de hazırdır. “Kredi ödenmeden vefat ederseniz kredinin ödenmemiş bakiyesini sigorta ödemesinden almak için” derler ama kredi talep edenin malını, mülkünü ipote

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu KTOB heyetini kabul etti
 Tarih: 19.10.2017 > 115 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'nden (KTOB) bir heyeti kabul etti. Bakan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç ile beraberindeki heyeti kabulünde, Birliğin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Özgürgün ve Denktaş’la görüştü
 Tarih: 18.10.2017 > 145 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’la Başbakanlık’ta görüştü. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmeden çıkışta basının erken seçimle ilgili sorusunu yanıtında, “Ocak’ta bu işin olmasıyla ilgili bir konsensüs oluştu. Ama şöyle ama böyle, benim gözlemlediğim bu. Meclis bir karar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: "Kıbrıs Türk halkı, anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini içermeyen bir anlaşmaya asla onay vermez, vermeyecektir"
 Tarih: 17.10.2017 > 108 kez okundu.

Kıbrıs adasında tüm kötülüklerin anası olarak bilinen “ENOSİS kararını” kaldırmayan Rum Meclisi, geçtiğimiz hafta sonu Rum Lider Anastasiadis’in slogan haline getirdiği ve müzakere sürecini berhava ettiği “ Sıfır garanti, sıfır asker” söylemini karara dönüştürerek gerçek amacının çözüm değil, Enosis’e hizmet olduğunu bir kez daha net bir biçimde gö

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Tanınmamış olmak, uluslararası temasları engellememeli”
 Tarih: 16.10.2017 > 120 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk halkının kendi parlamentosu olduğunu ve bunun demokratik bir seçimle oluştuğuna dikkat çekerek, tanınmamış olmanın uluslararası alanda halkın temsiliyetinin engelleneceği anlamına gelmediğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Anavatan-Yavruvatan nereden çıktı - Prof. Dr. Ata ATUN KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 15.10.2017 > 127 kez okundu.

Dünya üzerindeki Türklerin, nerede olurlarsa olsunlar anavatanları Türkiye’dir. Sorunca bunu gururla söylerler. Yurt dışında yaşayan Türkler için bu tanımı kimin çıkardığını ve edebiyatımıza, konuşma dilimize kimin kattığını bulmak mümkün değil. Yurtdışında yaşayan her Türk bu kelimeyi daha doğarken öğrenir. İçgüdüseldir bu tanım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Kıbrıs Türk halkı Kıbrıs'ta azınlık değil eşit ortaktır”
 Tarih: 13.10.2017 > 118 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunuyor. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Londra temasları kapsamında Birleşik Krallık Parlamentosunda bazı milletvekilleri ile görüşmeler yapacak, dostluk grubuna brifing verecek ve basınla mülakatlar gerçekleştirecek.

> Makalenin devamı

Vize krizi niye çıktı? - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 13.10.2017 > 125 kez okundu.

Gerçekte Türk halkının ilgisini vize krizine yoğunlaştırıp, arada fark ettirilmeden yapılmak istenen bir iş var. Ona geçmeden önce bir hatırlatma yapalım; 1970’lerin ve 1980’lerin Türkiye’si ve Milli İstihbarat Teşkilatı yok artık Türkiye’de. Çok daha gelişmiş, göbeğinden bağlı olmayan, teknolojiyi yakalamış ve gerek kendi içinde, gerekse de komşu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakanlık: "Rum ve Türk tarafının tavırlarının eşitlenmesi asla kabul edilemez”
 Tarih: 12.10.2017 > 118 kez okundu.

Başbakanlık, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs raporunda, Rum tarafının menfi tutumunu Türk tarafının cömert tavrıyla eşitleme yönüne gitmesinin asla kabul edilemez bir yaklaşım olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Siber’i ziyaret etti
 Tarih: 11.10.2017 > 133 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün sabah Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’i ziyaret etti. Yenilenen Genel Kurul salonunu da ziyaret eden Akıncı, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

> Makalenin devamı

ABD’nin vize yasağı KKTC’yi kapsamadı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 10.10.2017 > 121 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçiliği Kuzey Ofisi KKTC’deki vize başvurularında hiçbir değişikliğe gidilmediğini açıkladı. Buna göre Kıbrıslı Türkler vizelerin durdurulması gerginliğinden etkilenmeyecek. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alması, iş dünyası yanında, eğitim, sağlık ve aile bağl

> Makalenin devamı

Rumların akademik ambargosu - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.10.2017 > 149 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetiminin KKTC’ye yönelik “Algı Operasyonu” etkisi altında kalıp, her fırsatta Rum tarafının öven veya haklı gören nesebi bozuklar ile "Aşağılık aklın yerli hain piyonları" son birkaç yıldır Anastasiadis Yönetiminin Kıbrıs Türk Üniversitelerine karşı başlattığı aşağılık saldırıyı bir türlü görmemezlikten geliyorlar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: “Enerji hatlarının oluşmasıyla KKTC de Tayvan modeli gibi literatüre girecek”
 Tarih: 06.10.2017 > 119 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, mevcut enerji ve doğal kaynak araştırma ve değerlendirmeleriyle beraber, enerji hatlarının oluşmasıyla KKTC’nin de Tayvan modeli gibi, kendi özel durumuyla literatüre “KKTC modeli” olarak gireceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Vatandaşlıklardan rahatsızlar! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.10.2017 > 127 kez okundu.

Bugünlerde yine vatandaşlıklar gündemde. Adadaki Türk nüfusun artmasından endişe eden bazı Rum savunucuları, Kıbrıslı Rumların asimile olacağını bile söyleyecek kadar ileri gitmekteler, zira onlara göre Türkiyeliler ayrı, kendileri ayrı ırktan!

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: "BM konvoyu KKTC’ye sorunsuz geçti"
 Tarih: 06.10.2017 > 121 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Karpaz'da yaşayan Kıbrıslı Rumlara tıbbi malzeme taşıyan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü konvoyunun bugün sorunsuz bir şekilde KKTC'ye geçiş yaptığını bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Rumların zihniyetiyle eşit ortak olmanın mümkün olmadığı belli oldu”
 Tarih: 04.10.2017 > 97 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rumların Kıbrıs Türklerini eşit olarak görmediği gibi, Ermeni ve Maronitler gibi azınlık olarak gördüğünü resmi belgelerlerine de yansıttığına işaret ederek, böyle bir zihniyetle eşit ortak olmanın mümkün olmadığının belli olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: KKTC’de başkanlık sistemi artık iyice düşünülmeli
 Tarih: 04.10.2017 > 112 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC’de başkanlık sisteminin artık iyice düşünülmesi gerektiğini söyledi. BRT’ye konuşan Başbakan Özgürgün, hükümete yönelik eleştirilerden ciddi olanları her zaman dikkate aldıklarını ifade etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: "Akdeniz gazında Mısır alternatifi ekonomik değil"
 Tarih: 02.10.2017 > 132 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Shell'in Mısır'daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri üzerinden İsrail açıkları ve Afrodit sahasındaki doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine ilişkin, "Söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP'nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan'a nakledilmesi ve o şekilde AB'ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber, Akdağ’ı kabul etti
 Tarih: 02.10.2017 > 122 kez okundu.

Geçtiğimiz Cuma günü günübirlik resmi ziyaret amacıyla KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Cumhurbaşkanı Vekili, Meclis Başkanı Sibel Siber tarafından kabul edildi. Kabulde konuşan Akdağ, Kıbrıs Konusuna da değinerek, şunları söyledi:

> Makalenin devamı

Rumların garantisi - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 02.10.2017 > 138 kez okundu.

Kıbrıs Müzakerelerinin Crans Montana’da kopmasına ve çökmesine neden olan, Anastasiadis’in beceriksizliği değil, isteklerinin hiç bitmemesidir gerçekte. Karşısında Rumların her istediklerini vermeye hazır bir Kıbrıslı Türk Cumhurbaşkanı görünce, bir türlü isteklerinin sonunu getirmeyip, aldıkları ile yetinmedi ve “görüşmelerin çökmesine neden olan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Kıbrıs Türk halkının gelişmesini ve ilerlemesini durduramayacaklar”
 Tarih: 29.09.2017 > 150 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rum tarafının Türk tarafındaki en küçük olumlu gelişmeye bile tahammül edemediğini vurguladı. Başbakan, Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye gelen yabancı turistlere çıkarılan zorluğun da bu tahammülsüzlüğün sonucu olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Kuzey Irak’taki referandum ve KKTC - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 28.09.2017 > 154 kez okundu.

Kerkük’e ilk gidişim 1966 yılında olmuştu. Üniversitemizin bir başka Fakültesinde okuyan “Güler” adlı Türkmen bir arkadaşımız davet etmişti biz Türkçe konuşan çok az sayıdaki öğrencileri Kerkük’e. Güler ile ilk tanıştığımda bana adının “Gular” olduğunu söyleyince çok garibime gitmişti. Gençliğin verdiği bilgisizlik ve ukalalıkla adının “Gular” deği

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Kitaplar sorunsuz şekilde okullara ulaştırıldı”
 Tarih: 28.09.2017 > 146 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Dipkarpaz Rum ilkokulu ve ortaokulunda yeni eğitim döneminde okutulacak ders kitaplarının söz konusu okullara sorunsuz şekilde ulaştırıldığını bildirerek, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bir kez daha yalana başvurarak, makamlarımızı karalamaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu ABD Kongresinde temaslarda bulundu
 Tarih: 28.09.2017 > 147 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresinde temaslarda bulundu. Washington'da gün boyu süren yoğun temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, ABD Kongre üyeleriyle görüştü, Kıbrıs'taki son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi ve görüş alışverişinde bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu Washington'da temaslarda bulunuyor
 Tarih: 26.09.2017 > 125 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkenti Washington'da temaslarda bulunuyor. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, dün bu çerçevede ilk olarak ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştü. Ertuğruloğlu, ardından Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliğini ziyaret ederek, büyükelçi Serdar Kılıç ile bir ar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Rum Yönetimi’nin kuzeyde yaşayan Rum ve Maronitlere tüketim malzemesi göndermesi uygulaması sonlandırılıyor”
 Tarih: 25.09.2017 > 111 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin Kuzey’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malzemeleri gönderdiğini, Rum ve Maronitler’in ihtiyaç duymadıkları bu malzemeleri Kıbrıslı Türklere satmakta olduklarının tespit edildiğini duyurdu ve KKTC hükümetinin mevcut uygulamayı sonlandırmay

> Makalenin devamı

Propaganda amaçlı Rum yardımlarına vergi - Prof. Dr. Ata ATUN; KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 24.09.2017 > 143 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC’nin Karpaz bölgesinde yaşayan Rumları kalmaya teşvik etmek için her ay maaş olarak para gönderiyor, erzak gönderiyor, giyim kuşam, ayakkabı gönderiyor, bir de Tassos Papadopulos döneminde dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı politik oyuna getirerek açtıkları okula öğrenci sayısından fazla öğretmen gönderiyor. Amaç maz

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Sonuç almaksızın bir 50 yıl daha heba edilmemeli"
 Tarih: 22.09.2017 > 127 kez okundu.

BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New-York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgos Papandreu’nun daveti üzerine dün New York’daki BM Merkezi’nde Sosyalist Enternasyonal’in Başkan ve Başkan Yardımcılarının bir araya geldiği Başkanlık Konseyi (Presidium) toplantısında konuştu.

> Makalenin devamı

Paralı vatandaşlık - Prof. Dr. Ata ATUN - KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 22.09.2017 > 139 kez okundu.

Aramızda sesi çok çıkan ama sayıları fazla olmayan çığırtkanlar var. Bunlar, Kıbrıslı Rumlar ne yapsa alkışlar, yanlış yapsa ağzını kapar ve sesini çıkarmaz ama iş KKTC’ye ve Türkiye’ye geldi mi eleştirilerin ve saldırıların en alasını yapar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Kıbrıslı Türklerin sebebi olmadıkları bir sorunun esiri haline getirilmesi büyük bir haksızlıktır ve insanlık dışıdır"
 Tarih: 20.09.2017 > 110 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çalışmaları kapsamında her yıl düzenli olarak organize edilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) Gayrı resmi Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılarak, üye ülkelere hitap etti.

> Makalenin devamı

Ata Atun’un yazısı Rusların kitabında - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.09.2017 > 138 kez okundu.

Valery Tishkov’un Academia.edu sitesine yüklediği 650 sayfalık Araştırma kitabının, 501.ci sayfasında Prof. Dr. Ata Atun’un “Solution: how close to Cyprus” adlı makalesine atıf yapıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı yarın New York’a gitmek için KKTC’den ayrılacak
 Tarih: 18.09.2017 > 143 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yarın New York'a gitmek üzere KKTC’den ayrılacak. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşmesi 23 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek. Akıncı'nın görüşme öncesinde New York'ta çeşitli temaslar yapması bekleniyor.

> Makalenin devamı

Kıbrıs müzakereleri başlayacak mı? - Prof. Dr. Ata ATUN, KKTC III., Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı
 Tarih: 17.09.2017 > 169 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in Cumartesi günü Resmi Rum Radyo-Televizyonu olan RİK’te yayınlanan açıklaması, BM’nin 72’nci Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde görüşeceği BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’den müzakere masasına oturmak için neler istediğini ortaya koyuyor.

> Makalenin devamı

Yeni bir müzakere olacak mı? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 15.09.2017 > 78 kez okundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rum lider Nikos Anastasiadis’e ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdiği resmi mektuplar, BM Genel Sekreterliği tarafından hazırlanmış olan ve bundan sonra yapılacak görüşmeye zemin teşkil edecek bir “Çerçeve”nin varlığını ortaya koymakta. Gerçekte Guterres, içeriğinde altı adet değişken olan bu çerçe

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Maronit Başpiskopos Soueif'i kabul etti
 Tarih: 14.09.2017 > 70 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Maronit Başpiskopos Youssef Soueif’i kabul etti. Bakanlık Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı ile Genel Müdür Kemal Köprülü’nün de yer aldığı görüşmede, Maronitlerin köylerine dönüşüyle ilgili KKTC tarafından alınan karar değerlendirildi ve görüş alış verişinde bulunuldu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Birleşmiş Milletler Genel Sekterinin Kıbrıs konusundaki raporunun objektif olmasını bekliyoruz”
 Tarih: 14.09.2017 > 78 kez okundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber, dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Akıncı’nın önümüzdeki haftaki New York ziyareti üzerine gerçekleşen görüşme sonrasında basına açıklama yapan Siber, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’in Kıbrıs konusundaki raporunun açıklanmasını beklediklerini söyledi, “Bu raporun durumu somut şe

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Siber: “Birleşmiş Milletler Genel Sekterinin Kıbrıs konusundaki raporunun objektif olmasını bekliyoruz”
 Tarih: 13.09.2017 > 80 kez okundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber, dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Akıncı’nın önümüzdeki haftaki New York ziyareti üzerine gerçekleşen görüşme sonrasında basına açıklama yapan Siber, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’in Kıbrıs konusundaki raporunun açıklanmasını beklediklerini söyledi, “Bu raporun durumu somut şe

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı New York öncesi Meclis Başkanı ve siyasi partilerle görüşüyor
 Tarih: 12.09.2017 > 83 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı önümüzdeki hafta yapacağı New York ziyareti öncesinde, Meclis Başkanı ve Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle görüşüyor.
 Cumhurbaşkanı Akıncı bu çerçevede bugün Meclis Başkanı Sibel Siber, ardında da UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Demokrat Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Mali

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akdağ: “KKTC’nin kalkınmasına odaklanılmalı”
 Tarih: 11.09.2017 > 132 kez okundu.

Katıldığı bir programda konuşan TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kıbrıs görüşmelerine ilişkin soru üzerine, Akdağ, çözüme ilişkin bir taraftan diplomatik adımlar tespit edilirken, diğer taraftan KKTC'nin kalkınmasına odaklanılması gerektiğini bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 07.09.2017 > 93 kez okundu.

20. Türksoy Opera Günleri 11 Eylül'de başlıyor Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve T.C. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde, 1994 yılından beri düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 20’ncisi için geri sayım başladı. Etkinlik kapsamında her yıl Türkiye’de ve KKTC’de

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Halkımız canını ortaya koyarak, hiçbir esareti kabullenemeyeceğini tüm dünyaya ispatlamıştır”
 Tarih: 06.09.2017 > 89 kez okundu.

Yeşilırmak Direniş ve Bütünleşme Günü’nün 43’üncü yıldönümü törenlerle kutlandı; direnişte şehit düşenler anıldı. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Yeşilırmak Direnişi’nin 43’üncü yıldönümü vesilesiyle yayımladığı mesajda, Yeşilırmak Direnişi’nin Kıbrıs Türkü'nün toplumsal varoluş mücadelesinin en anlamlı direnişlerinden biri olduğunu vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun: "Akdeniz gazında Mısır alternatifi ekonomik değil"
 Tarih: 05.09.2017 > 65 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Shell'in Mısır'daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri üzerinden İsrail açıkları ve Afrodit sahasındaki doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine ilişkin, "Söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP'nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan'a nakledilmesi ve o şekilde AB'ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve

> Makalenin devamı

Rumların AB üyeliğinin nedeni - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.09.2017 > 82 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi eski başkanı Glafkos Klerides’in 1992 yılında niye Avrupa Birliğine üyelik için başvurduğu, 29 Ağustos Salı günü Rum Avrupa Parlamentosu Kıbrıs (Rum) Milletvekili Neoklis Silikiotis’ın yaptığı açıklama ile bir kez daha gözler önüne serildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ KKTC’ye deniz altından elektrik için geri sayım
 Tarih: 28.08.2017 > 93 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye ile enerji iş birliği anlaşması kapsamında deniz altına döşenecek kablo sayesinde elektrik sağlanması projesi için oluşturulan ortak çalışma gruplarının çalışmalarını neredeyse tamamladığını belirterek, "Bundan sonrası da siyaseten şekillendirebileceğimiz bir sürece bakıyor.

> Makalenin devamı

Rumların KKTC’yi istimlak cüreti! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.08.2017 > 112 kez okundu.

Rum basınında okuduğum bir haber eminim benim gibi, sizlerin de tüylerini diken diken edecek. Bizim basında ve ajanslarda yer almadı maalesef bu çok önemli haber. Sebebini bilmiyorum, sonrasında araştıracağım.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta ‘devletten devlete’ çözüm - Hasan A. Deveci
 Tarih: 26.08.2017 > 117 kez okundu.

Çözümü federasyonda aradığımız kır kiki yılda ‘asker ve garantiler’ her iki tarafın kırmızıçizgisi olduğundan anlaşmayı kısmen önlediği söyleniyor. Görüşme masasına sevk edilmeyen bu başlıkların güncelleşmesini takiben, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM parametreleriyle sürdürülen müzakerelerin bitmişliğini ve olacaksa yeni bir sürecin ‘d

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıslı Türklere yönelik ırkçı saldırılar devam ediyor
 Tarih: 25.08.2017 > 121 kez okundu.

Güney Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklere yönelik olarak gerçekleştirilen ırkçı saldırılar devam ediyor. İngiliz turist grubunu Güney Kıbrıs’ta bulunan Larnaka havaalanından alıp KKTC’ye transferini gerçekleştiren araç Rum fanatiklerin saldırısına uğradı.

> Makalenin devamı

Rumların hayal gücü sınırsız - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 25.08.2017 > 116 kez okundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) davaları almakla tanınan ayrıca Titina Loizidu’nun avukatlığını da yapan Rum avukat Ahilleas Dimitriadis’in Fileleftheros gazetesine verdiği söyleşisini okudum, satır satır, kelime kelime.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eroğlu: “Masadan Rumlar kaçtı”
 Tarih: 25.08.2017 > 111 kez okundu.

3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, masadan kaçan ve anlaşmaya imza atmayan hep Rum tarafının olduğunu söyledi. Diyalog gazetesine konuşan 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, iç ve dış politikaya ilişkin önemli mesajlar verdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Piyade Er Allahverdi Kılıç anılacak
 Tarih: 23.08.2017 > 87 kez okundu.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur saldırısı sonucu ateşli silahla vurularak nöbet mahallinde şehit olan Piyade Er Allahverdi Kılıç, şehit edilişinin 21’inci yıldönümü olan 8 Eylül’de törenle anılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Hekimoğlu'nu kabul etti
 Tarih: 22.08.2017 > 85 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıslı Türk sprinter Yiğitcan Hekimoğlu'nu kabul etti. Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmede, Hekimoğlu'na antrenörü Celal Keleş de eşlik etti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu, Paşaköy’de Kıbrıslı Rum kayıpların olduğu düşünülen alanda kazı yapılması önünde engel bulunmadığını belirtti
 Tarih: 22.08.2017 > 92 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Paşaköy’de Kıbrıslı Rum kayıpların olduğu düşünülen alanda kazı yapılmasının önündeki her türlü engelin kaldırılmasını sağladığını, söz konusu alanda kazı çalışmaları yapılmasına hiçbir engel bulunmadığını belirtti.

> Makalenin devamı

Kıbrıs konusu boyut değiştiriyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.08.2017 > 116 kez okundu.

BM, AB ve ABD belli ki 54 yıldır gündemlerini işgal eden, enerjilerini tüketen Kıbrıs sorunundan bıkmış durumda. Yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor bu bıkkınlık.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, değerlendirme ve bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor
 Tarih: 22.08.2017 > 81 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sonuçsuz kalan Crans Montana zirvesi sonrası başlattığı değerlendirme ve bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor. Bir süredir, meclis, hükümet ve ilgili taraflarla görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün sivil toplum örgütleri ile 3. kez bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Kıbrıslı Türkler Mutlu Barış Harekatı’nın önemini bir kez daha idrak etti”
 Tarih: 18.08.2017 > 93 kez okundu.

Serdarlı, Gazimağusa ve Lefke’de düzenlenen törenlerle kurtuluşumuzu coşkuyla kutlarken, Muratağa, Atlılar, Sandallar’da vahşice katledilen ve katliam çukurlarına gömülen günahsız, savunmasız çocuk, kadın, yaşlı şehitlerimizin mezarları önünde acılara boğulduk” diyen Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin bugün bir kez daha Mutlu Barış Harekatı’nın hayati ön

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta azınlık olmak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.08.2017 > 89 kez okundu.

Dinine, imanına meraklı olmayan, yaban ellerdeki dini yapılarımızın, Osmanlı eserlerinin ve camilerimizin ne halde olduklarını pek merak etmez. Araştırmaz, sormaz da. “Türk Askeri Kıbrıs adasından gitsin, Türkiye elini çeksin, Rumlarla ortak yaşayalım” hayalleri kuran bazı nesebi bozuklar, bunun için elinden gelen mücadeleyi verip, yürüyüşlerler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “14 Ağustos 1974 gecesi yaşananlar insanlık dışı bir vahşet”
 Tarih: 16.08.2017 > 101 kez okundu.

"Cumhurbaşkanı Akıncı, 14 Ağustos 1974 gecesi yaşananların insanlık dışı bir vahşet olduğunu ancak bunun gerekçesinin sadece milliyetçilik olarak gösterilmesinin doğru olmayacağını ifade etti. Akıncı, bundan dolayı da tüm Rum toplumuna lanet okunmaması gerektiğini, ancak bu vahşeti yapanların bazılarının halen elini kolunu sallayarak gezdiği yönde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “İki toplumlu, iki kesimli federasyon parametreleri ortadan kalktı”
 Tarih: 16.08.2017 > 113 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, iki toplumlu, iki kesimli federasyon parametrelerinin ortadan kalktığını ve bu parametrelerde görüşmelerin olamayacağını belirtti. Özgürgün, “Kıbrıs Rum tarafı aklını başına alır, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini, iki kesimliliği, Kıbrıs Türk halkının kayıtsız şart

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “İki toplumlu, iki kesimli federasyon parametreleri ortadan kalktı”
 Tarih: 14.08.2017 > 81 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, iki toplumlu, iki kesimli federasyon parametrelerinin ortadan kalktığını ve bu parametrelerde görüşmelerin olamayacağını belirtti. Özgürgün, “Kıbrıs Rum tarafı aklını başına alır, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini, iki kesimliliği, Kıbrıs Türk halkının kayıtsız şart

> Makalenin devamı

Böylesi çirkin politikaya şapka çıkarılır - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.08.2017 > 109 kez okundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı geçen gün bir açıklama yaparak Erenköy Direnişi yıldönümüne ilişkin törenleri kınadı. İşte bu kınamaya şapka çıkarılır! Dünyanın Politik sahnesinde böylesi ikiyüzlülük, böylesine zeytinyağı gibi üste çıkma stratejisi ve pişkinlik görülmüş değil.

> Makalenin devamı

YPG ve KKTC - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.08.2017 > 113 kez okundu.

ABD Özel Kuvvetler Komutanı, Türkiye'nin tepkisi nedeniyle YPG/PKK'nın bu isim altında hiçbir zaman masada olamayacağını düşündüğünden YPG'ye isim değiştirme tavsiyesinde bulunmuş, YPG de bu ismi "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) olarak değiştirdiğini açıklamıştı geçen hafta.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye Dışişleri Bakanlığı: “Her türlü dayanaktan yoksun ve gerçek dışı iddiaları esefle kınıyoruz"
 Tarih: 10.08.2017 > 124 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) sağladığı desteğe ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 8 Ağustos'ta Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıl dönümünün KKTC’de anıldığı belirtilerek, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu konuda yapılan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olsa da olmasa da barışçıl bir ilişki içinde olmalıyız”
 Tarih: 10.08.2017 > 119 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “bu topraklarda çözüm olur ya da olmaz, barış ve huzur içinde insani, medeni bir ilişkiyi sürdürebilmenin koşullarını yaratmamız lazım“ dedi. Şanlı Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de, Erenköy Şehitliği önünde düzenlenen törenle anıldı ve şehit ailelerine anı şildi takdim edil

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler bugün Erenköy’de anılıyor
 Tarih: 08.08.2017 > 128 kez okundu.

Şanlı Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, bugün Erenköy’de anılıyor. 5 Ağustos 1964’te tam teçhizatlı 15000 Rum’un saldırısına karşı, o yıllarda Anavatan ve İngiltere de yükseköğretim gören 530 üniversite öğrencisi, Erenköy bölge halkı ile birlikte bütün imkânsızlıklara karşı günlerce direnmiş, 8 Ağustos günü Anavat

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ya eşitliğimizi kabul edecekler, ya da iki ayrı varlık kök salmaya devam edecek”
 Tarih: 08.08.2017 > 131 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının çok ciddi bir değerlendirme yapması gerektiğini ifade ederek, zamanının birleşmeye doğru değil, iki ayrı devletin kökleşmesine doğru akıp gittiğini belirtti.

> Makalenin devamı

Eğitim sistemimiz ve Anayasamız gözden geçirilmeli - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.08.2017 > 177 kez okundu.

Mağusa Lefkoşa yolu üzerindeki bir köyün ilkokulunda yaşananlar ibretlik boyutlarda. Öğretmenlerimize kim öğretiyor bu bilgileri, kim veriyor bu “Çocuklarımızın beyinlerini yıkama stratejisini” gerçekten artık merak etmeye başladım.

> Makalenin devamı

Aklımızla alay etmeyin! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 05.08.2017 > 97 kez okundu.

Uzun süredir tarihe yoğunlaşmış durumda, 1950-1960 arasındayım. 1950’de ENOSİS plebisitiyle başlayan ve Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşuna kadar olan dönem. “Evrende boşluk yok" der, bir söz... Eski Yunandan çıktığı belli zira bir dakika meydanı boş bıraktıkları yok Rum komşuların. Derdimizi anlatamamamızın, haklıyken haksız duruma düşmemizin neden

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’yi kabul etti
 Tarih: 05.08.2017 > 103 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görev süresinin sonlarına gelen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti.

> Makalenin devamı

Gidişat pek iyi değil - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.08.2017 > 106 kez okundu.

Kıbrıs konusunun ilginç bir aşamaya geldiği kesin. Özellikle de Rum tarafında ne yapılacağına ve neler yapılması gerektiğine dair büyük bir karmaşa hakim. Rum liderlerin her birinin ağzından farklı bir ses, farklı bir yorum çıkıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Her Kıbrıs Türk’ü tarihini çok iyi bilmeli ve geçmişten ders çıkarmalı”
 Tarih: 02.08.2017 > 103 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, her Kıbrıs Türkü’nün tarihini çok iyi bilmesi ve geçmişte yaşananlardan dersler çıkarması gerektiğini belirterek “Kıbrıs Türk halkı olarak geleceğimize yön verirken, hangi yollardan geçtiğimizi, ne koşullarda bugün sahip olduğumuz devletimizi kurduğumuzu asla unutmamalı, bu bilinçle hareket ederek KKTC’yi daha ileriye taş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Kıbrıs’ta yeni süreç, devletten devlete zemininde başlayabilir”
 Tarih: 02.08.2017 > 73 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 50 yıldır sürdürülen Kıbrıs müzakere sürecinin İsviçre’de bittiğinin resmen BM Genel Sekreteri tarafından da açıklandığına işaret ederek, bundan sonraki süreçte Kıbrıs’ta eşitlik ve devletten devlete zemininde yeni bir sayfa açılması gerektiğini söyledi.

> Makalenin devamı

BM Kıbrıs Parametreleri tabu mu? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.08.2017 > 113 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun 24 Haziran 2015 tarihinde yaptığı Basın Toplantısında dile getirdiği “Garantiler konusu tartışılmaz bir konu değildir. Garantiler tartışılacaktır ama önce Kıbrıslı Türkler ve Rumlar belli başlıklarda belli mesafe kat ettikten sonra” sözlerinin ne denli yanlış olduğu, birilerine yaranmak amaçlı söylendiğ

> Makalenin devamı

AB kıskacında Kıbrıs - Hasan DEVECİ
 Tarih: 30.07.2017 > 106 kez okundu.

Tarihe baktığımızda Kıbrıs’ı Rumlaştırma çabalarını 1814’de Rusya’nın desteklediği ve Anadolu ile Kıbrıs’ı içeren bir Yunanistan genişlemesini amaçlayan gizli örgütün başlattığını görürüz. 1963 sonrası yoğunlaşan ve bugün dünya sorunu haline gelen Kıbrıs sorunu Şubat 1977 Denktaş-Makarios anlaşmasından beri iki yönetimli Federal Cumhuriyetin temel

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Eide’nin tavırlarından ve söylemlerinden biz de memnun değiliz”
 Tarih: 29.07.2017 > 100 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs özel Temsilcisi Espen Barth Eide’nin tavırlarından ve söylemlerinden kendilerinin de memnun olmadığını kaydederek “Biz Eide’nin daha açık olmasını isteriz. Gerçekten sorumluluğun kimde olduğunu çok net konuşmasını isteriz. Bize söylediklerini açıktan da söylemesini isteriz

> Makalenin devamı

Rumları sıkıntı bekliyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.07.2017 > 107 kez okundu.

Kıbrıs adasının yakın geçmişi, özellikle de Makarios dönemi bana gerçekte birçok ipucu veriyor müzakerelerin geleceği ile ilgili.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanlığı, Maronit köylerine geri dönüşün başlaması için karar alındığını açıkladı
 Tarih: 27.07.2017 > 106 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı, Maronitlerin KKTC’deki bütün köylerine dönüşlerini sağlamak için siyasi kararın verildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Akıncı başkanlığında dün sabah Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan toplantıda, tüm Maronit köylerine dönüş imkanı sağlanması kararı alındı. Kıbrıs Türk siyasetinin tüm kurumları ile birlikte ortak aldığı karar, ortak koo

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “mevcut BM parametreleriyle sürdürülen müzakere süreci bitmiştir, yeni süreç ancak eşitlik temelinde başlayabilir”
 Tarih: 26.07.2017 > 98 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İsviçre Crans-Montana’da çöken ve biten 50 yıllık Kıbrıs müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının tek sorumlusunun Rum tarafı ve Yunanistan olduğuna işaret ederek, “Artık çalınacak ve kaybedilecek zamanımız yoktur. Mevcut BM parametreleriyle sürdürülen bu süreç bitmiştir, ilk önce buraya noktayı koyalım”

> Makalenin devamı

“Rumlar Türklere saldırmadı, Türkler isyan etti” diyen yalancı din adamı Başpiskopos Hrisostomos açıkça YALAN Söylüyor.. - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.07.2017 > 110 kez okundu.

Aramızdaki nesebi belirsizlerin “1974 önce Rumlarla barış içinde yaşıyorduk” yalanlarını çürüten haberler, belgeler ve gazeteler Meclis Başkanı Sibel Siber’in hazırlattığı “KKTC Meclisi Kıbrıs Türk Gazeteleri Arşivi”nde bol miktarda bulunmakta.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Burada çok yakın gelecekte bir şeyler olacağına dair bir şey göremiyorum”
 Tarih: 26.07.2017 > 108 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşmesinin ardından, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yakın gelecekte bir gelişme beklemediğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Denktaş: “Kıbrıs Rum tarafı ve uluslararası toplumu şaşırtacak önerilerimiz var”
 Tarih: 24.07.2017 > 94 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Rum tarafı ve uluslararası toplumu şaşırtacak önerileri olduğunu, uygun zaman geldiğinde bunları açıklayacaklarını söyledi.

> Makalenin devamı

Anastasiadis yalanı kabul ettirmeye çalışıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.07.2017 > 116 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis Cuma günü yaptığı açıklamada, müzakere masasına dönmek için masaya iki koşul koydu ve Kıbrıs’ın ana bölünme nedeninin “Türk askeri, garantiler ve müdahale hakları” olduğunu belirtti. Herhalde Anastasiadis, kendinden başka herkesi aptal zannediyor ve bıkmadan usanmadan Kıbrıs konusunun 1974 yılında, Türk Askerinin adaya ayak b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum tarafı 1964’ten beri ele geçirdiği ve tek toplumlu hale getirdiği tanınmış devlet erkini paylaşmakta sorun yaşıyor”
 Tarih: 22.07.2017 > 83 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının 1964’ten beri ele geçirdiği ve tek toplumlu hale getirdiği tanınmış devlet erkini paylaşmakta sorun yaşadığını, olası bir çözümün bu en temel ilkesini içine sindirmekte zorlandığını söyledi.

> Makalenin devamı

Şafak Nöbeti ve Ortega Raporu - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.07.2017 > 114 kez okundu.

19 Temmuz gecesi eşimle birlikte Girne, Alsancak bölgesindeki “Çıkarma Plajı”nda gerçekleştirilen “Şafak Nöbeti” kutlamasına katıldık. On binler vardı bu sefer kutlama alanında. Katılımcıların ellerindeki Türk ve KKTC bayrakları nedeni ile kırmızı beyaz bir zambak tarlasına benziyordu bulunduğumuz yer.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, KKTC de bulunan yabancı parlamenterleri ve basın mensuplarını kabul etti
 Tarih: 22.07.2017 > 96 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 20 Temmuz etkinlikleri dolayısıyla KKTC’de bulunan yabancı parlamenterleri kabul etti. Aralarında Azerbaycan, İngiltere, Macaristan, Slovakya, Gürcistan, Makedonya, Madagaskar, Uganda, Kosova ve Rusya’dan milletvekillerinin olduğu heyet, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeler hakkında görüş a

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Von-Schoepff ve Doherty’i kabul etti
 Tarih: 22.07.2017 > 86 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Almanya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Nikolai Von-Schoepff’u ve ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty’i ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmelerde Akıncı’ya, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışanı Meltem Onurka

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: “Crans-Montana’da yalnızca bir konferans çökmedi, 50 yıllık bir süreç, 5o yıllık parametreler çöktü”
 Tarih: 17.07.2017 > 68 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Crans-Montana’da yalnızca bir konferansın çökmediğini, Crans-Montana’da 50 yıllık bir sürecin çöktüğünü, 50 yıllık parametrelerin çöktüğünü” dile getirdi.

> Makalenin devamı

15 Temmuz Kalkışmasında TSK ve Halk - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 16.07.2017 > 122 kez okundu.

15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan kalkışmanın yıldönümü olan evvelki gün İstanbul’daydım. Hem törenleri izledim, hem de sokaktaki vatandaşla, ülkesi için, vatanı için, eski tabirle “kellesini koltuğunun altına alıp kalkışmacılarla mücadele için sokağa fırlamaktan çekinmeyenlerle” görüşmeye çalıştım.

> Makalenin devamı

Şezlong operasyonu! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 16.07.2017 > 115 kez okundu.

Şaka değil, kinaye hiç değil. Başlık tam da anladığınız gibi. İki senedir can çekişen turizm sezonunun en cafcaflı döneminde, Balıkesir Belediyesi’nce görevlendirildiği bilgisine ulaştığımız, jandarma, zabıta vs. görevlilerden oluşan 150’i aşkın görevli Ayvalık Sarımsaklı Plajında Şafak Operasyonu gerçekleştirdi, hem de hava destekli! Yüzlerce ki

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “KKTC’nin Anavatan Türkiye ile ve Kıbrıs Türk Halkının Türk Ulusu ile bağı tarihseldir, asla koparılamaz”
 Tarih: 14.07.2017 > 122 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs Türklerine yönelik “Türkiye ile göbek bağını kesin, işgal askerlerini gönderin, adada Rumlarla birlikte yaşayabilirsiniz” şeklindeki sözlerini değerlendirerek, “KKTC’nin Anavatan Türkiye ile ve Kıbrıs Türk halkının mensubu olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğu Türk Ulus

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı : “Sürecin sadece güvenlik ve garantiler nedeniyle sonuçsuz kaldığı söylemi doğru değil”
 Tarih: 14.07.2017 > 104 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinin sonuçsuz kalmasının tek nedeninin güvenlik ve garantiler olduğu yönündeki söylemlerin doğru olmadığını söyledi. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin Basın Günü resepsiyonunda yaptığı konuşmada Akıncı, İsviçre’nin Crans Montana kasabasında sonuçsuz kalan Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili tarafların ned

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: "Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz hafta büyük bir fırsat kaçırıldı"
 Tarih: 14.07.2017 > 121 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz hafta maalesef büyük bir fırsat kaçırıldı. Bizim ve Kıbrıs Türk tarafının yapıcı yaklaşımına rağmen adadaki anlaşmazlıkların çözümsüz kalmasından üzüntü duyuyoruz." dedi.

> Makalenin devamı

“Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” neden olmasın?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 10.07.2017 > 161 kez okundu.

Kıbrıs’ta iki toplum lideri arasında geleceğe çözüm bulmak adına yapılan görüşmeler yine kilitlendi. Rum tarafının uzlaşmasız tutumu, AB üyeliğinin verdiği şımarıklı, dış güçlerden aldığı destekle bitmek bilmeyen istekleri karşısında bu anlayışla Kıbrıs sorununa çözüm bulmanın çok güç olduğu görülüyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Üzüntülüyüz ama elimizden geleni yaptığımız için rahatız”
 Tarih: 10.07.2017 > 110 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, üzüntülü olduklarını ancak ellerinden geleni yaptıkları için rahat olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans-Montana’da 28 Haziran’da başlayan ve 7 Temmuz 2017 tarihinde sonuçsuz kaldığı açıklanan Kıbrıs Konferansı’nı, İsviçre’den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

> Makalenin devamı

AB, Kıbrıs (Rum) ve Türkiye - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.07.2017 > 121 kez okundu.

6 Temmuz Perşembe günü Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporunu, mevcut 541 parlamenterin 477’si gibi ezici bir çoğunluğun “Evet” oyları ile kabul etmesi, şimdilik Rumları memnun etse de uzun vadede Kıbrıslı Rumların hayrına olmayacak. AP’nin bu “düşüncesiz” kararı Kıbrıs konusunu Rumların aleyhine -derin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Maalesef sonuçsuz kalmıştır”
 Tarih: 07.07.2017 > 95 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Konferansı’nın sonuçsuz kaldığına işaret ederek, BM iyi niyet misyonu parametreleri çerçevesi içinde müzakerelerin sona erdiğinin BM Genel Sekreteri tarafından da açıklandığını belirtti.

> Makalenin devamı

Kıbrıs konusu: Adjurned sine die - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 07.07.2017 > 125 kez okundu.

Ben yıllar önce, 2008 yılında kısa adı ile “Kıbrıs Planları ve Anlaşmaları” adlı 2 ciltlik bir kitap yayınlamıştım. Esinlenme konum da Annan Planı idi. Müzakereler katılmış, hiç bıkmadan ve usanmadan geçmişte neler yapıldığını ve Kıbrıs sorununu çözmek için hangi yılda kim tarafından nasıl bir planın tarafların önüne konduğunu araştırmış, sonra da

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Adına yeni denen ama içerikte çok önemli açılımlar içermeyen bazı görüşler getirildi”
 Tarih: 06.07.2017 > 97 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının sunduğu önerilerin yeni olmadığını ve sonuca götürecek nitelik içermediğini belirtti. Akıncı, BM Genel Sekreteri geleceği için bir hareketlenme başlamasının iyi bir gelişme olduğunu ancak bu hareketliliğin, bir göz boyama amacıyla yapılmış olmaması dileğinde bulundu. Rum tarafının dün masada okuduğu öneri

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye, Guterres’in belirlediği çerçeve içinde kalarak elinden geleni yapıyor”
 Tarih: 05.07.2017 > 101 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in öngördüğü çerçeve içinde kalarak, hiç dışına çıkmadan Kıbrıs’ta bir çözümü sağlamak ve bunu bugünlerde yapmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Taraflar paket önerilerini BM’ye sundu
 Tarih: 04.07.2017 > 114 kez okundu.

Kıbrıs sorununa 2 eşit kurucu devlet esasına dayanan çözüm sağlamak amacıyla İsviçre’de düzenlenen Kıbrıs Konferansı toplantıları, hafta sonu nedeniyle verilen aranın ardından dün yeniden başladı.

> Makalenin devamı

Rum basınında gerçekçi yazılar - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.07.2017 > 120 kez okundu.

Orijinal adı “Cyprus Mail” (Kıbrıs Postası) olan ve Kıbrıs Rum tarafından yayınlanan günlük gazetede George Koumoullis adlı bir yazar var. Rumlara göre biraz da aykırı bir yazar. Durup dururken Kıbrıslı Rumların Ve Yunanistan’daki Helenlerin “Tabu” olarak tanımladıkları konularda bir şeyler yazar ve büyük çoğunluğun şimşeklerini, az sayıda bazıları

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile değerlendirme toplantısı yaptı
 Tarih: 30.06.2017 > 122 kez okundu.

Kıbrıs Konferansı için Crans-Montana’da bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile değerlendirme toplantısı yaptı. Ertuğruloğlu ile Çavuşoğlu görüşmesinde Kıbrıs Konferansı kapsamındaki son gelişmeleri değerlendirdi ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide ve Allen

> Makalenin devamı

Rumların genetik araştırma tezgahı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 30.06.2017 > 130 kez okundu.

22 Haziran günü Politis gazetesinde çıkan bir yazıya aramızdaki nesebi belli olmayan bir grup balıklama atladı ve akla zarar her tür iddiayı da ortaya koydu. Bence bu kesim kısa yoldan Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu Türk soyundan gelme ama “bizler Türk değiliz” deselerdi daha mertçe olurdu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kıbrıs Konferansı başladı
 Tarih: 29.06.2017 > 110 kez okundu.

Kıbrıs sorununa iki kurucu devletin eşitliğine dayalı federal çözüm sağlamak amacıyla düzenlenen Kıbrıs Konferansı dün başladı. Ocak 2017’de başlayan ve 5 aylık aradan sonra yeniden toplanan konferansta, Kıbrıs’taki tarafların yanı sıra, garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere yer alıyor. Toplantılara, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yön

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bu bir karar konferansıdır”
 Tarih: 28.06.2017 > 127 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Konferansı’nın yapılacağı Crans-Montana’da hedefin; 6 başlık altındaki önemli konuların karara bağlanması olması gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Bu bir karar konferansıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans-Montana’da bugün başlayacak Kıbrıs Konferansı için adadan, ayrılışı öncesinde Ercan Havaalanı’nda basın t

> Makalenin devamı

Rumlar asker sayısını arttırıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.06.2017 > 153 kez okundu.

Bir taraftan görüşmeler devam ederken, Rumlar diğer taraftan Milli Muhafız Ordusunun sayısını arttırmak için paralı asker kiralamayı sürdürüyor. Rum Savunma Nakanı Fotiou, bu yıl içinde 4 bin aparalı asker daha alınacağını açıkladı geçen gün. Yeni alınacak 4 bin paralı askerler ile Rum Milli Muhafız Ordusu (Ethniki Fruro) içindeki paralı asker s

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Crans-Montana Zirvesi öncesinde, mecliste temsil edilen siyasi partilerle bir araya geldi
 Tarih: 25.06.2017 > 115 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Crans- Montana Zirvesi öncesinde, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldi. Akıncı, parti başkanlarıyla görüşmesinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide tarafından önceki gün sunulan “İsviçre’deki konferanstaki çalışmalara kılavuzluk edecek b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Türkeş ve Kidd’i kabul etti
 Tarih: 25.06.2017 > 135 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, devlet ve hükümet yetkilileriyle temaslarda bulunmak amacıyla KKTC’ye gelen TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i ve İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd’i ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmeler ile ilgili basına herhangi bir açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

Rumların izolasyon baskısına tık yok! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.06.2017 > 136 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgi Raporunun taslağı içinde yer alan “Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılması” tavsiyesi, Avrupa parlamentosundaki Rum Milletvekilleri ve AKEL de dahil olmak üzere bütün Rum siyasilerin ve bürokratların müştereken gösterdikleri yoğun çaba ve girişimler sonucunda bu hafta başında rapordan çıkarıl

> Makalenin devamı

KKTC’den bir hikaye - Yurdagül ATUN
 Tarih: 22.06.2017 > 137 kez okundu.

İzole, tek tanıyanı Türkiye olan bir devlet. Üretim yok, zira üretimin maliyeti nüfusa göre ağır. Koca fabrika kurmaktansa ithal etmek daha ucuza geliyor. Ekonomisinin iki lokomotif sektörü var: Turizm ve eğitim. Dünyanın en huzurlu tatilini vadetmesine, çok güzel otellere sahip olmasına, hizmet sektöründe 10 üzerinden 10 alacak duruma gelmesin

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Erdoğan tarafından kabul edildi
 Tarih: 22.06.2017 > 92 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İsviçre'de 28 Haziran’da başlayacak Kıbrıs Konferansı öncesinde Ankara'da temaslarda bulundu. Bakan Ertuğruloğlu, bu çerçevede dün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yer alan görüşmede, Crans-Montana’daki Kıbrıs Konferansı öncesinde m

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yıldırım: “Kıbrıs konusu hem Türkiye, hem Yunanistan için çözülmesi gereken bir mesele”
 Tarih: 20.06.2017 > 117 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakanı Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakan Aleksis Çipras'ın davetine icabetle Yunanistan'a çalışma ziyaretinde bulundu. TC Başbakanı Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Çipras ile AB, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege’deki konuları ele alıp sa

> Makalenin devamı

Avustralya’dan bir başarı öyküsü - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.06.2017 > 154 kez okundu.

Kıbrıslı Rumların Enosis, yani Kıbrıs adasının Yunanistan’a bağlanması uğruna 1 Nisan 1955 tarihinde başlattıkları tedhiş hareketi sonrasında ve 21 Aralık 1963 sabahı Kıbrıslı Türklere düzenli ve planlı saldırılar düzenlemeleri, Türk köylerini yakıp yıkmaları ve Makarios hükümetinin Kıbrıslı Türklere uyguladığı acımasız ekonomik ambargolar nedeni i

> Makalenin devamı

Irak’ın derin örgütü Kesnizani - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.06.2017 > 165 kez okundu.

Artık ülkeleri ele geçirme teknikleri o denli gelişti ki, bir ülkeyi içten fethetmek, askeri harekat ile fethetmekten daha kolay, daha ucuz ve daha -insani- kayıpsız hale geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Bu topraklara sahip çıkma bizim boynumuzun borcu olmak zorundadır”
 Tarih: 16.06.2017 > 112 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının adanın tümüne sahip olma talebinden vazgeçmediğini, bu topraklara sahip çıkmanın Kıbrıs Türkünün boynunun borcu olduğunu söyledi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: "KKTC’de FIFA standardına uygun en az 4 stat var"
 Tarih: 15.06.2017 > 120 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, FİFA üyesi olup da FİFA standartlarında sahası olmadığı için başka ülkelerde maç yapan ülkeler olduğuna işaret ederek, KKTC'de FİFA standardına uygun en az dört stat olduğunu söyledi. Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu 2016-2017 sezonu başarı ödülleri gecesine katıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Müzakere ruhuna aykırı”
 Tarih: 14.06.2017 > 130 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile İsrail’in düzenlediği askeri tatbikatın müzakere ruhuna aykırı olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı adımlar atmaktan imtina etmesinin, özellikle böylesi önemli bir dönemde elzem olduğu da vurgulandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erçin: “Kıbrıs Rum tarafının Cenevre konferansıyla ilgili artık, kısır tartışmaları bırakıp sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemesi gerek”
 Tarih: 13.06.2017 > 125 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin, Cenevre Konferansı “yapılır mı yapılmaz mı, hangi ön koşullarla yapılabilir, gider miyiz gitmez miyiz” tartışmalarının artık bir yana bırakılması gerektiğini ifade ederek, “Bu noktadan sonra Kıbrıs Rum tarafı da artık kendini kısır tartışmaların çıkmazından kurtararak, Cenevre’de kaldığı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Sıfır asker, sıfır garanti söylemi başlangıç noktası olamaz”
 Tarih: 12.06.2017 > 129 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Sıfır asker, sıfır garanti” söyleminin başlangıç noktası olamayacağını vurgulayarak”, “Sıfır asker, sıfır garanti diyerek müzakereye sadece bunu sağlayacak bir formül için oturamazsınız. O zaman size ‘var olanın virgülü noktası değişmez’ derler. Halbuki biz de, Türkiye Cumhuriyeti de böyle söylemedik” dedi.

> Makalenin devamı

Cenevre’de Güvenlik ve Garantiler tuzağı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.06.2017 > 139 kez okundu.

New York zirvesinde varılan mutabakata göre 2’nci tur 5’li Kıbrıs Konferansı ucu açık olarak 28 Haziran'da Cenevre’de gerçekleştirilecek. Konferans BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in huzurunda gerçekleşecek. Masaya BM Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM’yi temsilen, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar taraf olarak, Türki

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Cenevre’den sonrası yok”
 Tarih: 09.06.2017 > 102 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının eşit, adil ve kalıcı bir anlaşma istediğini, Cenevre Zirvesi’nin ise son durak olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ TC Dışişleri Bakanlığı: “Guterres'in sözleri henüz mürekkebi kurumadan çarpıtıldı"
 Tarih: 09.06.2017 > 108 kez okundu.

TC Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in davetiyle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis'in New York'ta 4 Haziran'daki görüşmesinin ve ardından yapılan açıklamanın, Kıbrıs Rum tarafınca çarpıtılmaya başlanmasının Rum tarafının samimiyetsizliğini ve çözüme yönelik siyasi iradeden ne

> Makalenin devamı

Orta Doğu’da yeni dengeler - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.06.2017 > 154 kez okundu.

25 Mayıs 1981 tarihinde Suudi Arabistan’ın çağrısı ile Basra Körfezi'ne kıyısı bulunan Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, kısa adı Körfez İşbirliği Konseyi olan “Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi”ni kurarak ekonomi, dış politika ve sosyal hedeflerde ortak hareket etmek kararı aldılar. Birleşik ekonomik

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Her şey bu önümüzdeki bir ay içinde çok netleşecek"
 Tarih: 07.06.2017 > 106 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu ay içinde Cenevre'deki yapılması planlanan Kıbrıs Konferansı'na ilişkin, "Akla kara Cenevre'de kendini gösterecek, gerçekle yüzleşme noktası dediğimiz nokta orada gerçekleşecek. Her şey bu önümüzdeki bir ay içinde çok netleşecek." dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı :“Daha uzun müzakereye değil kararlılığa gerek var”
 Tarih: 06.06.2017 > 178 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda tüm tarafların yaklaşımıyla bir sonuca varılabileceğini ifade ederek “Daha uzun müzakereye, ilanihaye uzatmaya gerek yok, kararlılığa gerek var” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Guterres: “Liderler, Kıbrıs Konferansı’nı Haziran’da yeniden toplama ihtiyacı konusunda mutabık kalmışlardır”
 Tarih: 05.06.2017 > 132 kez okundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sonunun çözümü doğrultusunda, 12 Ocak’taki Kıbrıs Konferansı’nın, Haziran’da yeniden toplanmasının ihtiyaç olduğu konusunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in mutabık kaldığını açıkladı.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta Temmuz kerameti - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.06.2017 > 165 kez okundu.

Bu sabah KKTC yerel saati ile 02:00’de New York’taki BM binasının 38’inci katında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis birlikte bir yemek yediler. Yemekte konuşulan konu Kıbrıs Müzakerelerinin devam edebilmesi için süre

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ta bir çözümün zamanı gelmiştir ve 50 yıldır süren müzakereler bir yere bağlanmalıdır”
 Tarih: 02.06.2017 > 138 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözümün zamanının geldiğini ve 50 yıldır süren müzakerelerin artık bir yere bağlanması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

> Makalenin devamı

Geçmişten ders almak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.06.2017 > 166 kez okundu.

KKTC Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber Kıbrıs Türk gazetelerinin geriye dönük arşivi oluşturmaya başladıktan sonra bir araştırmacı olarak bu arşivden çok yararlanmaya başladım. Geçen aylarda Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisinde 15-22 Ocak 1950 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş Plebisit kararının Rum okullarında anılması konusunda yasa yapılınca söz k

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu KKTC’de
 Tarih: 01.06.2017 > 149 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere dün akşam KKTC'ye geldi. Çavuşoğlu bugün Cumhurbaşkanlığı'nda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere heyeti, hükümet ve Meclis'te temsil edilen siyasi partilerle, müzakere süreciyle ilgili değerlendirme toplantıları yapacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum liderliğinin yeni tavrını kabullenmemiz kesinlikle mümkün değil”
 Tarih: 01.06.2017 > 165 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum liderliğinin 17 Mayıs’ta ortaya çıkan “öncelikle güvenlik- garanti konularını, ardından da toprak düzenlemelerini tamamlayalım da sonrasında diğer 4 başlığı hallederiz” anlayışındaki yeni tavrını kabullenmelerinin kesinlikle mümkün olmadığını vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: "Sürecin sıkıntılı olduğu konusunda şu üç yıldaki herhangi bir dönemden daha fazla endişeliyim"
 Tarih: 30.05.2017 > 176 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, çıkmaza giren Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, "Endişeli olduğumu paylaşmak istiyorum. Sürecin sıkıntılı olduğu konusunda şu üç yıldaki herhangi bir dönemden daha fazla endişeliyim" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Uluslararası camia ve BM’nin Rum tarafının tavırlarının yanlış olduğunu göstermesi lazım”
 Tarih: 29.05.2017 > 138 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Rumların yanlış tavırlarından vazgeçebileceklerine inanıyorum ancak bunun için bir şart vardır. Uluslararası camianın ve BM’nin kendilerine bu tavırlarının yanlış olduğunu mutlaka altını kalın çizgilerle çizerek göstermesi lazım” dedi.

> Makalenin devamı

Eide: Deniz bitti - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.05.2017 > 161 kez okundu.

Rumların 1900’lü yılların başında ağızlarına sakız ettikleri “Kıbrıs adasında biz çoğunluğuz, ada bize verilsin” fikrinden hala daha vazgeçmedikleri, müzakerelerin gidişatından ve geçen hafta içinde de duvara toslamasından belli oluyor. Belli ki Rumlar geçmişten hiç ders almamışlar.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Çözüm yönündeki kararlılık ve her iki liderin bunu Cenevre’ye taşıma isteği iyi haber”
 Tarih: 26.05.2017 > 168 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs konusundaki iyi haberin, her iki liderin de soruna çözüm bulunması yönündeki kararlılığı ve bunu Cenevre’ye taşıma isteği olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Ortadoğu’da bilmediğimiz anlaşmalar - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 25.05.2017 > 164 kez okundu.

Ortadoğu gerçekten müthiş bir “Çıkarlar Arenası.” Araştırdıkça, okudukça, bazı olayların üzerine örtülmüş çelik kapakları kaldırabildikçe ortaya inanılmaz oyunlar, planlar, menfaatler ve bu uğurda kurban edilmiş on binlerce masum insan çıkıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı : “Kıbrıs Türk tarafı konferansın bir an önce yeniden toplanmasına hazırdır ve sonuç üretilinceye kadar orada kalınmasına isteklidir”
 Tarih: 24.05.2017 > 150 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs konferansının ilk oturumunun sonuç bildirgesinde ifade edildiği çerçevede, konferansın bir an önce yeniden toplanmasına hazır olduğunu ve her zaman olduğu gibi sonuç üretilinceye kadar orada kalınmasına istekli olduğunu bildirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ambargoların üzerimizden kaldırılmasını bekleyemeyiz, kimse bizim için bu lütufta bulunmayacak”
 Tarih: 24.05.2017 > 155 kez okundu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nin (KALTEV) tanıtımı ve temel atma töreni Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da katılımıyla dün gerçekleştirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Anastasiadis’e taktik manevraları bırakması çağrısında bulundu
 Tarih: 22.05.2017 > 147 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasiadis’e taktik manevraları bırakması çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Taktik manevralarla stratejik hedef kaybedilebilir. Stratejik hedef barıştır, çözümdür” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Geçitkale’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta çözümün ancak bütünlüklü b

> Makalenin devamı

Kürtler bağımsızlık ve tanınma istiyor, ya Biz? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.05.2017 > 179 kez okundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani geçmiş aylarda yaptığı açıklamada “Kürt halkı için referandum yolu ile gelecekleri hakkında vermenin zamanı gelmiştir ve ortam da uygundur” diyerek, Kürtlerin gelecekleri konusunda karar verme zamanının geldiğini uluslararası kamuoyuna işittirmişti. DEAŞ’ın karşı çıkmasına ve IKBY bölges

> Makalenin devamı

Anatasiadis’ten hata üstüne hata - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.05.2017 > 172 kez okundu.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Başbakan Aleksis Çipras Kıbrıslı Rumlara göre dünya Helenizminin en sadık ve güçlü savunucuları. Bu nedenle de gerek Ege sorununda, gerekse de Kıbrıs konusunda başları bir türlü dertten kurtulmuyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Cenevre Zirvesinin Haziran ayında toplanmasını ve sonuca götürecek paket yaklaşımı önerdik; makul karşılık görmedik”
 Tarih: 18.05.2017 > 176 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre zirvesinin haziran ayında önkoşulsuz toplanması ve sonuca götürecek paket yaklaşım önerisinde bulunduklarını ancak makul bir karşılık göremediklerini belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Beşli zirvenin Haziran sonuna kadar mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir”
 Tarih: 17.05.2017 > 153 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Beşli zirvenin haziran ayı sonuna kadar mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi. Akıncı, görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son aşama hakkında bilgi verip görüş alışverişinde bulundu.

> Makalenin devamı

İşçi va dı da biz mi çalıştırmadık? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.05.2017 > 164 kez okundu.

KKTC Hükümeti ile TC Hükümeti arasında “İşgücü Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nın oy çokluğuyla kabul edilmesi muhalefeti kızdırdı. Onların gerekçesi özetle şu: “Kendi insanımız dururken, yabancı işçiye ne gerek var. Türkiyeliler gelecek, bizimkiler işsiz kalacak!”

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Erdoğan ve Çipras, Kıbrıs’ta çözüm için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldı
 Tarih: 15.05.2017 > 184 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs meselesiyle ilgili görüşmelerin devam etmesi ve meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldı. Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere gittiği Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de gerçekleştirdi

> Makalenin devamı

AB’nin yeni tezgahı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 15.05.2017 > 178 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile KKTC hükümetinin arasının limoni olduğu gün gibi aşikar. Akıncı’nın, eşiti Anastasiadis’i memnun etmek için ikide birde- veya buna her konuda da denilebilir- açıklama yapması anlaşılmaz bir durum olmakla birlikte, Barbaros gemisi Kaptan Köşkü personelinin, Rum pilotun hadsiz ve yetkisiz “Terk edin bizim sularımızı” çağ

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Artık karar verme zamanı”
 Tarih: 12.05.2017 > 181 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün akşam Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bugüne kadar yaptıkları çalışmayı değerlendirdiklerini, müzakerecilerin ise mülkiyet konusunda yaptıkları çalışmayı kendilerine aktardığını söyleyerek, müzakerelerde artık karar verme zamanının geldiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Yunanistan darbecileri niye koruyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.05.2017 > 189 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbeci sekiz askerden Süleyman Özkaynakçı, Feridun Çoban ve Abdullah Yetik, Türkiye'nin yeni iade talebi üzerine hakim karşısına tekrardan çıkarıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Işık ile görüştü
 Tarih: 12.05.2017 > 164 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüştü. İstanbul TÜYAP fuar alanında yer alan görüşmede, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türkiye Milli Savunma Bakanı Işık'a, Kıbrıs müzakere süreci ve bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs adasında barış ve huzurun garantisidir”
 Tarih: 10.05.2017 > 183 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs adasında barış ve huzurun garantisi olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “savaş tamtamları ve mehter marşları” açıklamasına tepki gösterdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Sonuç almak istiyorsak Kıbrıs'ta bize gerekli olan; zamandan çok irade, kararlılık, makuliyet ve gerçekçiliktir "
 Tarih: 08.05.2017 > 155 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta sonuç almak için gerekli olanın zamandan çok irade kararlılık, makuliyet ve gerçekçilik olduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

Türkiye AB ilişkileri ne olmalı? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 07.05.2017 > 167 kez okundu.

Anavatan Türkiye’ye son yıllarda başta masa üstünde ekonomik, yurt içinde ve yurt dışında askeri, uluslararası platformlarda da siyasi olmak üzere, akıl almaz yöntemlerle her türlü saldırı yapılmakta.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, İstanbul’da Kıbrıs müzakerelerini anlattı
 Tarih: 05.05.2017 > 207 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta federal bir çözümün herkesin yararına olacağını vurguladı. Kıbrıs’ta federal bir çözümün mümkün olabilmesi için Rum yönetiminin zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum yönetiminin yetki paylaşma konusunda zorlandığını da ifade etti.

> Makalenin devamı

Siyasi çarpıtma - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 04.05.2017 > 195 kez okundu.

Siyasette ve dünya politikalarında ilginç oyunlar oynanmakta, ilginç yöntemlerle gerçekler olduğundan çok daha farklı şekillerde halka gösterilmekte. Dünya üzerinde yaşayan insanlar, başta yazılı basın, görsel medya ve internet haberciliği olmak üzere inanılmaz yöntemlerle ister doğru olsun ister yanlış, göz göre göre güçlünün istediği doğrultudaki

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ
 Tarih: 04.05.2017 > 185 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün gittiği İstanbul’da 3 farklı etkinlikte Kıbrıs sorunu konusunda konuşma yapacak. Akıncı, ilk olarak bugün İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi’nde Kıbrıs sorunu konulu konferansta konuşacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Aynı konuların etrafında konuşmak artık bitmeli”
 Tarih: 03.05.2017 > 176 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, konuların kendi içlerinde tekrar tekrar tartışılmasıyla bir yere varılamayacağını, dört başlığın bütünlüklü olarak ele alınması gerektiğini, Birleşmiş Milletlerin de bu konuda yardımcı olabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün bir araya geldi
 Tarih: 03.05.2017 > 141 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün bir araya geldi. Görüşme ara bölgede yer aldı. Akıncı: “İş kazalarını önlemek insani bir sorumluluktur”

> Makalenin devamı

Rumların politik manevralarına hayranım - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.05.2017 > 184 kez okundu.

Rumlar, görüşmelerin başladığı 1 Ocak 1964 tarihinden beridir, masada verdikleri sözü tutmamakla ünlüler. 16 Ağustos 1960 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edildikten sonra dönemin İçişleri Bakanı Polycarpos Georgadjis tarafından EOKA’nın devamı olarak özenle bezenle, ABD’den Kıbrıs adasında komünizmi önlemek için alınan milyon dolarlık yardımla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Felakete hazırlıksız yakalanma, can ve ekonomik kayıplara neden olur”
 Tarih: 28.04.2017 > 193 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı felakete hazırlıksız yakalanmanın can ve ekonomik kayıplara neden olduğunu belirtti. Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi (IUSARC) 6. Genel Kurulu, Uluslararası Afet Yönetimi Sempozyumu ve Ulusal Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Oyunları (NUSAR GAMES 2017) kapanış ve ödül töreni önceki akşam yapıldı.

> Makalenin devamı

Bir yaşam öğretisi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.04.2017 > 198 kez okundu.

Çok değer verdiğim, kendime örnek almaya çalıştığım, çok kıymetli insan İstanbul Aydın Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın bana gönderdiği yazı tam bir hayat dersi. Bu ders okumakla, üniversite bitirmekle öğrenilmiyor….. Sonuna kadar okumanızı, kendi hayatınızı düşünmenizi ve sonra da değerlendirmenizi tavsiye

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanlığı: “Seçim yaklaştıkça Anastasiadis çözümden uzaklaşmaktadır”
 Tarih: 28.04.2017 > 162 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı, Rum lider Nikos Anastasiadis’in seçim yaklaştıkça çözümden uzaklaştığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, müzakere süreci değerlendirildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Atun, Barbaros araştırma gemisine sismik çalışma için izin verildiğini açıkladı
 Tarih: 26.04.2017 > 185 kez okundu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisine, 20 Nisan tarihi itibarıyla KKTC karasularında yeniden sismik veri toplama çalışmalarına başlama izni verildiğini açıkladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, Mersin Gazeteciler Cemiyeti heyetini kabul etti
 Tarih: 25.04.2017 > 162 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Mersin Gazeteciler Cemiyeti heyetini kabul etti. Özgürgün kabulde yaptığı konuşmada, Mersin’in uzun zaman tek çıkış kapısı olduğunu belirterek, KKTC ile ambargolar nedeniyle hala Mersin-10 Türkiye adresiyle bağlantı kurulduğunu anımsattı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Özgürgün “19. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini kabul etti
 Tarih: 25.04.2017 > 172 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Hüseyin Özgürgün, “19.Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” ekibini ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı ekibi kabulünde yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan'ı dünya çocuklarına armağan ettiğini kaydederek bu özel günün yıllardır KKTC'de de kutlandığını ve dünya çocukları ile buluşu

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta Rum olmayana yer yoktur - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.04.2017 > 198 kez okundu.

Genelde Kıbrıs’ın yakın tarihi, özellikle de 1950-1974 arası beni çok ilgilendiriyor. Kıbrıslı Rumların sapıttığı ve asırlardır adada yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türklere rağmen, Türkiye’yi de yokmuş gibi farz ederek adayı Yunanistan’a bağlamak için yaptıkları çılgınlıklarla doludur bu çeyrek asırlık dönem.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türk ve Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele ile federal yönetimde kararlara etkin katılım konuları makul ölçüler içinde çözülebilir ancak Rum tarafının tutumu nedeniyle hala çözülemiyor”
 Tarih: 21.04.2017 > 198 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türk ve Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele” ile “federal yönetimde kararlara etkin katılım” konularının makul ölçüler içinde çözülebileceğini ancak Rum tarafının tutumu nedeniyle hala çözülemediğini kaydederek, “Bu çerçevede gidersek ne yazık ki bir sonuca ulaşmayı son derece zor görüyorum” dedi.

> Makalenin devamı

Rumların İnsan Hakları çirkinliği - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.04.2017 > 215 kez okundu.

Rumlar, “Kıbrıs adasında egemen olan benim. Ben ne dersem o olur ve de olmalıdır. Kıbrıslı Türklerin hiçbir hakkı yoktur” havasında 1960 yılından beridir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu Katar’da
 Tarih: 20.04.2017 > 163 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Katar'a gitti. Ertuğruloğlu, Katar'ın başkenti Doha'daki temaslarına dün başladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Çocuklarımızın yabancı ülke çocuklarıyla temasına bile tahammülleri yok”
 Tarih: 20.04.2017 > 210 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, KKTC’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak için Larnaka Havalimanı’na gelen Sırbistan çocuk gösteri grubunun, KKTC’ye geçmesine izin verilmemesi ve özel uçakla geri gönderilmesinin, “Kıbrıslı Türk çocukların yabancı ülkelerden çocuklarla temasına bile tahammül edemeyen bir anlayışın sonucu” old

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rumlar Sırp çocukları Kuzeye geçirmedi
 Tarih: 20.04.2017 > 199 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Haftası” çerçevesinde gerçekleştirilecek “19. Uluslararası Çocuk Festivali” dolayısıyla ülkemize Larnaka’dan giriş yaparak gelmek isteyen Sırp çocuklar Rum Yönetimi tarafından sınır dışı edildiler.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ta birlikte yaşamanın esasını güven oluşturur”
 Tarih: 17.04.2017 > 184 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta birlikte yaşamanın esasının,iki toplum arasındaki güvenin inşası olduğunu belirterek, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta uğradığı saldırı ve tacizlerin, zaten sıkıntılı olan güven iklimini daha da aşındırdığını vurguladı.

> Makalenin devamı

Anastasiadis bizi tebaası mı sanıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.04.2017 > 209 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis’in ilginç yaklaşımları ve söylemleri var. Kendini adeta Kıbrıs adasının kralı zannediyor bizi de tebaası. Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs adasının yer altı, yer üstü tüm zenginliklerinde hakkı ve payı olduğunu kasten göz ardı ederek, kendisinin de başı olduğu Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği Münh

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta “doldur boşalt” müzakereleri… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 15.04.2017 > 224 kez okundu.

Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumları arasında daha önce her iki tarafın liderleri arasında başlatılan müzakereler kesintiye uğramıştı. Adada barış ve geleceğe yönelik başlatılan müzakerelerde bugüne kadar bir sonuç alınamadı. Rum tarafının ayak oyunları ve bitmez tükenmez istekleri karşısında zaten yeni ve olumlu adımların atılması da mümkün değildir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: “Rum tarafı anlaşma istemediğini açıkça ortaya koyuyor”
 Tarih: 14.04.2017 > 181 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının Enosis plebisitinin anılması kararı ve doğal gaz arama faaliyetleriyle anlaşma istemediğini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

> Makalenin devamı

Anastasiadis yüksekten uçuyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.04.2017 > 220 kez okundu.

Kıbrıslı Rumlar nedense kendilerini dünyanın merkezi görürler ve kendilerini yenilmez, dokunulamaz zannederler. Rumlara göre kendileri ne isterse o olmalıdır. Olsa da olmalıdır, olmasa da olmalıdır. Zaten kafalarında “istedikleri olamaz” diye de bir kavram yoktur. İlla ki istedikleri olacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “Dini özgürlüğün istismar edilmesine izin vermeyeceğiz”
 Tarih: 14.04.2017 > 186 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) topraklarında, Rumların siyasi mesaj verme adına dini özgürlüğü istismar etmelerine izin vermeyeceklerini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler uzun aranın ardından 3 saat görüştü
 Tarih: 12.04.2017 > 176 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaşanan krizle bozulan müzakere masasında yaklaşık 2 ayın ardından dün yeniden bir araya geldi. Ara Bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alan Liderler görüşmesi, yaklaşık 3 saat sürdü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler 2 ay sonra müzakerelere yeniden başlıyor
 Tarih: 12.04.2017 > 187 kez okundu.

Kıbrıs müzakerelerinde Şubat’ta çıkan krizle kopan görüşme sürecinde yeni dönem bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bugün saat 10:00’da bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kimse müzakere masasında tek taraflı adımlar atmamızı beklemesin bu yol birlikte yürünürse sonuç alınabilir”
 Tarih: 10.04.2017 > 197 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Salı günü başlayacak yeni dönemde, kimsenin müzakere masasında tek taraflı adımlar atmalarını beklememesi gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafı, son iki yılda çok ciddi adımlar attı. Bu yol birlikte yürünürse sonuç alınabilir. Bu yol ancak birlikte yürünürse bizi çözüme ulaştırır” dedi.

> Makalenin devamı

KKTC’de de referandum gerek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.04.2017 > 217 kez okundu.

Türkiye’de olduğu gibi bizim anayasamızda da değişiklik yapılmasının zamanı geldi. 1970’li yılların başında hızlı solcularının cicili bicili sözlerle yaptıkları anayasa ile ülkemize verdiği zararların acısını yıllardır çekiyoruz. Gerek 1970’de, gerekse de 1975 yılında, dönemin hızlı solcularının aşırı eleştirileri ve yoğun çalışmaları sonucunda h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs’ın ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum”
 Tarih: 08.04.2017 > 188 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs’ın ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum” dedi. Brüksel’deki temaslarının ardından dün İstanbul’a geçen Akıncı İstanbul’da 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne şeref konuğu olarak katılıp, devlet başkanları oturumunda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olacaksa KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır”
 Tarih: 08.04.2017 > 169 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm olacaksa, Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarıyla, geleceğin iki eşit kurucu devletinden birisi olacak olan KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Akıncı, “bir çözüm noktasına varıldığında ilk günden Euro’nun tedavüle girmesini ist

> Makalenin devamı

Rumların doğalgaz hüsranı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.04.2017 > 234 kez okundu.

Rumların gerek Türkiye’ye baskı yapmak gerekse de müzakerelerde üstünlük kazanmak için 2011 yılından beridir tehdit unsuru olarak kullanmaya çalıştıkları doğalgaz kozu neredeyse bir “hiç” olmak üzere.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm olacaksa KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır”
 Tarih: 06.04.2017 > 170 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm olacaksa, Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarıyla, geleceğin iki eşit kurucu devletinden birisi olacak olan KKTC’nin kurumlarının AB müktesebatına uyumunun sağlanması için çok ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Akıncı, “bir çözüm noktasına varıldığında ilk günden Euro’nun tedavüle girmesini ist

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Guterres ile görüştü
 Tarih: 06.04.2017 > 204 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Brüksel’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. Akıncı görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada Guterres’in Kıbrıs konusundaki ilgisinin sürdüğünü kaydederek, “Cenevre konferansında da Sayın Genel Sekreter’in yararlı katkılarını görmüştük. Öyle anlaşılıyor ki bu ilgi ve kat

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün Guterres ile görüşüyor
 Tarih: 05.04.2017 > 217 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün Brüksel’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geliyor. Akıncı, Guterres ile bugün saat 16.00’da yapacağı görüşmenin ardından İstanbul’a geçecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler ara bölgedeki yemekte bir araya geldi
 Tarih: 03.04.2017 > 201 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de akşam yemeği için bir araya geldi. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide'nin ev sahipliğinde yapılan yemek için liderler otele basının bulunduğu ön bölümden değil arka kısımdan girdiler ve basına herhangi bir selamlama

> Makalenin devamı

Haçlı ruhu gene hortladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.04.2017 > 236 kez okundu.

Selahattin Eyyubi 2 Ekim 1187'de Haçlılara karşı kazandığı Hıttin Muharebesi ile Kudüs'ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hıristiyan egemenliğine son vermiş, Haçlı seferleri ile bölgeye gelip yerleşmiş Hıristiyanları da söküp atmıştı.

> Makalenin devamı

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜRKOLOJİ GÜNLERİ… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 01.04.2017 > 289 kez okundu.

KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi yeni bir etkinliğe imza atacak. 07 Nisan 2017 günü başlayacak olan Türkoloji Günlerine “Eski Türk Yazıtlarının Bugünkü Durumu” konferans damga vuracak. Aynı gün "Gürcistan'da Türk Kültürü ve Türk Varlığı. Prof. Dr. Valeh Hacıların Türkoloji Çalışmaları" da masaya yatırılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Pazar akşamı önümüzdeki dönemi planlayacağız”
 Tarih: 01.04.2017 > 208 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2 Nisan Pazar akşamı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecekleri yemekte güven artırıcı önlemler konusunda atılmasını istedikleri adımları Anastasiadis’e aktaracaklarını; bundan sonraki yol haritalarının ne olacağını ele alarak, önlerindeki dönemi planlayacaklarını söyledi.

> Makalenin devamı

Rumların kompleksine bakın - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.04.2017 > 239 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis dün bir açıklama yaptı. Bir çok medya kuruluşunun sürpriz olarak nitelemesine rağmen bana göre sürpriz olmayan bir açıklamaydı bu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Thijis van der Plas’ı kabul etti
 Tarih: 30.03.2017 > 233 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Genel Müdürü Thijis van der Plas’ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmede Akıncı’ya, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani; Van der Plas’a ise Holanda’nın Lef

> Makalenin devamı

Rumlardan bir ders daha - Yurdagül ATUN
 Tarih: 29.03.2017 > 250 kez okundu.

AKEL'den dün iki basın açıklaması geldi. Kıbrıslılar bilir ama bilmeyenler için açıklayayım; AKEL, Rum siyasi parti. Bu parti, birçok Rum kuruluşu gibi sık sık Türkçe haberler gönderiyor. Tüm basın kuruluşlarının e mail adresi olsa gerek ki, hepimiz alıyoruz haberleri.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu dün Londra'ya gitti
 Tarih: 29.03.2017 > 238 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, temaslarda bulunmak amacıyla dün Londra'ya gitti. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Londra'da, bir dizi üst düzey görüşme yapacak, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliğini ziyaret edecek ve İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi ile bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı:“ Nisan ve Mayıs ayı karar ayıdır, gerçeklerle yüzleşme ayıdır”
 Tarih: 28.03.2017 > 257 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Nisan ve Mayıs aylarının müzakereler açısından karar ayı olduğunu, görüşmelerin sürüncemede bırakılamayacağını söyledi. Mustafa Akıncı, Türk Maarif Koleji Tarih Kulübü tarafından düzenlenen “4’üncü Kıbrıs Sorununun Dünü, Bugünü ve Yarını Konferansı”nda konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson ile telefonda görüştü
 Tarih: 28.03.2017 > 203 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un talebi üzerine kendisiyle önceki sabah telefonda görüştü. 25 dakika süren görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı, Boris Johnson’ı son gelişmelerle ilgili bilgilendirdi ve Rum Meclisi’nin aldığı Enosis Plebisiti’nin okullarda anılması kararı ile duran müzakere sürecinin yeniden başlam

> Makalenin devamı

Anastasiadis: “Kıbrıslı Hellenizm” - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.03.2017 > 276 kez okundu.

Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 23 Mart günü yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın satır aralarında kullandığı kelimeler ibretlik. Bizim içimizde kendilerini “Türkçe konuşan Kıbrıslı” diye tanıtanlara hayal içinde olduklarının dersini veriyor Anastasiadis.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “Enosis plebisiti’nin okullarda kutlanmasının ortadan kaldırılması, müzakere sürecinin yeniden başlamasına olanak tanıyacak”
 Tarih: 24.03.2017 > 282 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum Meclisi Genel Kurulu’nda kısa sürede gerekli adımların atılarak Enosis Plebisiti’nin okullarda kutlanması olayının ortadan kaldırılmasının, müzakere sürecinin yeniden başlamasına olanak tanıyacağını belirtti.

> Makalenin devamı

Rumların bitmeyen Bizans oyunları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.03.2017 > 257 kez okundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin hayal gücü gerçekten çok iyi çalışıyor. Belli ki Rumların gazına gelmiş gene. Eide, müzakerelerin yeniden başlaması, Temmuz ayında bir anlaşma sağlanması ve Eylül ayında da referanduma gidilmesi için yol haritası hazırlıyormuş.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün, Dış Basın Birliği yeni yönetim kurulunu kabul etti
 Tarih: 23.03.2017 > 230 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Dış Basın Birliği’nin yeni Başkanı Tahir Olcay Kıraç ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Başbakanlık’taki kabulde Hüseyin Özgürgün, Dış Basın Birliği’nin ülkede önemli bir görev ifa ettiğini, birliğin çalışmalarına katkıda bulunmaya hazır olduklarını kaydetti ve yeni Yönetim Kurulu’na çalışmalarında başarı diledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Eğitime yatırım, bu topraklara en büyük katkı”
 Tarih: 22.03.2017 > 299 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, artan öğrenci nüfusuna paralel olarak ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak amacıyla Gazimağusa’da Alasya İlkokulu ile Gazimağusa Meslek Lisesi’nde inşa edilen ek derslikler ile kafeteryaların açılışını gerçekleştirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu: “Kıbrıs’ı çözmek için gayret sarf ediyoruz”
 Tarih: 21.03.2017 > 310 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs'ı çözmek için gayret sarf ediyoruz " dedi. Antalya'nın Alanya ilçesinde önceki gün Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerine değinerek, "Kıbrıs'ı çözmek için gayret sarf ediyoruz ama Rum tarafının halen Enosis hayali, rüyas

> Makalenin devamı

Agona kelimesini hiç duydunuz mu? - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.03.2017 > 284 kez okundu.

Rumlarda ve Yunanlılarda hayal gücü bayağı gelişmiş durumda. Bir takım olmayacak hayallere inanıyorlar ve gerçekleşmesini bekliyorlar. Bazen de gerçeklerden inanılmaz uzaklaşıyorlar. Aramızdaki Rum dostları ve Rum hayranları iyi bilecek, Rumların veya da yeni uyduruk tanımlamayla, “Rumca konuşan Kıbrıslılar”ın ve Yunanlıların kullandıkları bir A

> Makalenin devamı

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti donanması - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 18.03.2017 > 269 kez okundu.

1960 yılının 16 Ağustos günü Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın Garantörlüğü, Ermeni, Maronit ve Latinler’in azınlık hakları ve Kıbrıs Türk ile Kıbrıs Rum halklarının (Anayasa lisanı ile Cemaatlerinin) “Eşit siyasi haklarla kurucu” oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edilmişti. Bu yeni Cumhuriyeti, BM üyesi ülkeler hemen tanımış ve de aynı gün BM üy

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Kıbrıs müzakerelerinde metodoloji değil, mantalite değişikliği şart"
 Tarih: 18.03.2017 > 261 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakerelerinde başarı sağlanması için "metodoloji değil, Rum tarafında mantalite değişikliğinin şart" olduğunu vurguladı. Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta zorlama bir ortaklık veya anlaşmanın yaşamayacağını, çünkü Rumların bu ortaklığı da bozmaya oynayacağını ifade ederek, bu yüzden Kıbrıs'ta yeni bir ortaklık

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözüm çabalarımız devam ediyor”
 Tarih: 15.03.2017 > 286 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm çabalarının halen devam ettiğini vurgulayarak, halen çıkış yolu yaratılmadığı için duraklamış görünen çözüm çabalarından vazgeçmediklerini kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Enosisçiler çok mutlu”
 Tarih: 14.03.2017 > 305 kez okundu.

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik krizi değerlendiren Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Hitler zihniyeti horladı. Bu şoven zihniyet Rum tarafındaki Enosisçileri de çok mutlu etti. Şu an hepsi zil takıp oynuyor” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Bilinen yanlışın düzeltilmesi sonrasında müzakerelerin başlaması mümkündür”
 Tarih: 13.03.2017 > 273 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bazı adımların atılması ve bilinen yanlışın düzeltilmesi sonrasında müzakerelerin başlamasının mümkün olduğunu belirterek, “Ama kendi kurguladıkları senaryonun gerçekliğini kanıtlamak için adım atmazlar ve işi yokuşa sürerlerse, o zaman da niyetin başka olduğu anlaşılacaktır” dedi. Akıncı, aklın yolunun, Rum Yönetimi B

> Makalenin devamı

Türkiye-Rusya ve bölgesel denge - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.03.2017 > 319 kez okundu.

Kütüphanemdeki Erhan Afyoncu’nun Osmanlı İmparatorluğu, J. Von Hammer’in Osmanlı Tarihi- Devlet-i Aliye ve Ord. Prof. İ. Hakkı Uzunçarşılı’nın 6 Ciltlik en kapsamlı Osmanlı tarihi olduğunu varsaydığım “Büyük Osmanlı Tarihi” kitaplarına çabucak bir göz attım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ve Yıldırım Rum tarafına çağrıda bulundu: “Yanlıştan dönün”
 Tarih: 10.03.2017 > 304 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türkü'nün eşitlik, özgürlük ve güvenliğini garanti altına alacak bir çözümün, bölgede enerji güvenliği ve işbirliği olanaklarını sağlayacağını, aksi halde bölgede yeni gerginliklerin söz konusu olabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Türk-Rus yakınlaşması AB’yi korkutuyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.03.2017 > 311 kez okundu.

Günümüzde siyaseti iyi değerlendirebilen akademisyenin, siyasi analistin ve deneyimli politikacının öngörüsü AB’nin eski gücünün kalmadığı ve ömrünün de uzun olmadığı yönünde.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı İngiliz İşçi Partisi Milletvekillerini kabul etti
 Tarih: 09.03.2017 > 317 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı İngiliz İşçi Partisi Milletvekilleri Fabian Hamilton ve Khalid Mahmood’u kabul etti. Dün gerçekleştirilen görüşmede müzakere süreci ve son yaşanan gelişmeler ele alındı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Hükümet hakkındaki güvensizlik önergesinin görüşülmesi reddedildi
 Tarih: 08.03.2017 > 343 kez okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, UBP-DP Hükümeti’ne yönelik güvensizlik önergesinin görüşülmesini reddetti. CTP’ye bağlı bazı milletvekilleri, TDP Milletvekilleri ve Bağımsız Lefkoşa Milletvekili Dr. Mehmet Çakıcı’nın verdiği önergeyle ilgili oylama dün yapıldı. Önergenin, 27 ret oyuyla görüşülmemesi kararlaştırıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Biz siyasi eşitlik içinde yeni bir ortaklık istiyoruz, siyasi eşitlik içinde azınlık çoğunluk kavramına yer yoktur"
 Tarih: 07.03.2017 > 294 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Biz (Rum tarafı ile) siyasi eşitlik içinde yeni bir ortaklık istiyoruz.” dedi. Pakistan’daki 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'nin ardından uçakta AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akıncı, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakerele

> Makalenin devamı

Rumları çok iyi anlıyorum! - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.03.2017 > 345 kez okundu.

Rumların ne yaptığını ve ne hedeflediğini bilmek için Rumları tanımak gerekiyor. Ben bu nedenle de Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i, adada egemen Rum devleti kurmak için gösterdiği gayretleri, ELAM’ın Enosis Plebisiti’nin okullarda okutulması konusundaki girişimlerini, her zaman yaptıkları gibi buldukları yerde Türklere saldırmalar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, EİT Genel Sekreteri Akça’yı kabul etti
 Tarih: 03.03.2017 > 310 kez okundu.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça’yı kabul etti. Gözlemci üye sıfatı bulunan KKTC’nin örgütle ilişkilerinin geliştirilmesi üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.

> Makalenin devamı

Rum Anne: Kültürümüz farklı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.03.2017 > 334 kez okundu.

Politis gazetesinde 12 Ekim 2016 tarihinde benim ve eşimin çok dikkatini çeken bir haber yayınlanmıştı. Bize göre önemliydi bu haber ve birgün gelir lazım olur diye beynimizin bir köşesine not etmiştik.

> Makalenin devamı

Basın Bülteni Akıncı: “Müzakereler tümüyle çöktü veya bitti demek yanlış olur, aklıselimin galip gelmesini bekliyoruz, onun için çağrı yapıyoruz”
 Tarih: 28.02.2017 > 316 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereler tümüyle çöktü veya bitti demenin yanlış olacağını kaydederek, “Şu anda aklıselimin galip gelmesini bekliyoruz. Onun için çağrı yapıyoruz” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözümün olmasından sadece bizler değil bölge ülkeleri de yararlanacak”
 Tarih: 27.02.2017 > 314 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bu adada barışın huzurun, çözümün olmasından sadece bizler değil bölge ülkeleri de yararlanacak. Bu akıl mantık işidir işte ben bu akılın ve mantığın yolundan gitmeye çalışıyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bir kabulünde yaptığı konuşmada, “Kıbrıs’ta barış olsun, çözüm olsun, karşılıklı uzlaşı olsun kim istem

> Makalenin devamı

Rumlarda sancı başladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.02.2017 > 322 kez okundu.

Bu aralar gözüm ABD’de, Başkan Trump’ta, FED’de ve Çin’de. Yan gözle de AB’ye bakıyorum. Halk diliyle, AB’nin işi boru, bu gidişle 2020 yılını görür mü çok da emin değilim. ABD’de FED (Amerikan Merkez Bankası) ile Başkan Trump arasında ölümüne bir savaş başladı. Çıngar Nisan’da veya en geç Mayıs’ta kopacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirve toplantısı için İslamabad’a gidecek
 Tarih: 24.02.2017 > 337 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin davetlisi olarak 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirve Toplantısı’na katılmak üzere İslamabad’a gidecek. Akıncı, 27 Şubat Pazartesi günü Pakistan’a gidecek ve 3 Mart Cuma günü adaya dönecek. Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Cumhurbaşkanlığı Daire Müdürü Gülden İlkman, Cumhurbaşkanlığı Özel Kale

> Makalenin devamı

Rumlar savaş tazminatı isteyeceklermiş - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.02.2017 > 334 kez okundu.

Geçen hafta Kıbrıs Rum tarafından yapılan bir ankete göre Rumların yüzde 87,2’si, 1974 Barış harekatı ile ilgili olarak Türk devletinin tazminat ödemesi gerektiğini düşünüyormuş. Buna tam da “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” demek gerekiyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yıldırım: “Anlaşma olacaksa dört özgürlük sağlanmalı”
 Tarih: 24.02.2017 > 317 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Türkiye'nin etkin garantörlüğünün “olmazsa olmaz" olduğunu vurgulayarak, "Bu da yetmez, diyelim ki bütün bu olan bitene rağmen anlaşma yine olacaksa, 'dört özgürlük' dediğimiz, insanların, hizmetlerin, malların ve sermayenin Kıbrıs'a serbestçe girip çıkmasını sağlamak lazım. Bu da bizim Avrupa Birliği'nden istediği

> Makalenin devamı

ELAM ve Türkiye - Yurdagül ATUN
 Tarih: 24.02.2017 > 357 kez okundu.

Rahmetli Rauf Denktaş, Türkiye ile KKTC arasında gerginlik yaratmak isteyenlere karşı uyarmış, “Anavatana dil uzatmak kahpeliktir” demişti bir röportajında. Ben o kelimeyi “terbiyesizliktir” kelimesiyle değiştirmiştim başlıkta, yumuşatmak amaçlı. Türkiye’ye karşı olan sessiz hınç, 10 yıldan bu yana dile geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yol alamamamızın nedeni Rum tarafının siyasi eşitliği içine sindirememesi”
 Tarih: 24.02.2017 > 302 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açıkta kalan konularda yol alınamamasının, “federasyonun bir siyasi eşitlik içerdiğini, azınlıktan çoğunluktan bahsedilemeyeceğini ve gelecekteki bir çözümde Kuzey Kıbrıs Türk kurucu devletinin güneydekiyle siyaseten tamamen eşit bir varlık olacağını ve bu siyasi eşitliğin bir takım göstergelerinin de olacağını Rum tar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Çavuşoğlu, çalışma ziyareti için KKTC’ye geldi
 Tarih: 21.02.2017 > 300 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti için dün akşam KKTC'ye geldi. Ercan Havaalanı'nda Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu tarafından karşılanan Çavuşoğlu, ziyaretine ilişkin sosyal medya paylaşımında, "Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm müzakerelerinin bulunduğu aşamaya ilişkin görüş alış verişinde bulunacağız" dedi. Çavuşoğlu, gün b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Anastasiadis Rum Meclisinin Enosis kararını bertaraf etmeli"
 Tarih: 20.02.2017 > 280 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelecek müzakerenin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için Rum lideri Nikos Anastasiadis'in yapması gereken iki şey olduğunu belirterek, "Birincisi, bu kararı (Rum meclisinin Enosis kararı) benimsemediğini hem tüm dünyaya hem de kuzeydeki Kıbrıs Türk halkına doğru ve net bir mesaj olarak iletmesidir. İkincisi, benim

> Makalenin devamı

Hristi terörist - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.02.2017 > 342 kez okundu.

2 şubat günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel, Külliye'deki 2.5 saatlik görüşmenin ardından ortak açıklama yaparken, soru-cevap kısmında 'İslamist terör" ifadesini kullanan Merkel'e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki göstermesi gerçekte boşuna değil.

> Makalenin devamı

Anastasiadis’tir, ne yapsa yeridir! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 19.02.2017 > 324 kez okundu.

Son liderler görüşmesinde yaşananlar, Anastasiadis’i tanıyanlar için hiç şaşırtıcı değil. Kimseyi saymayan ve kafasına göre hareket eden Rum Yönetimi Başkanının kendini haklı çıkarmak için yalanlara tevessül etmesine de şaşırmıyoruz.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rum lider hassasiyetlerimize saygı göstermedi, kapıyı vurup çıktı”
 Tarih: 19.02.2017 > 327 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dünkü liderler görüşmesinde Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in kapıyı vurup çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı Rum lider Anastasiadis’le ara bölgedeki görüşmelerinin ardından Cumhurbaşkanlığı’nda açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

KKTC’ye yeni yol haritası gerek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 16.02.2017 > 332 kez okundu.

Kıbrıs Rum tarafında sağın en sağındaki siyasi parti olan ELAM’ın (Ethniki Laiki Metopo – Ulusal Halk Cephesi veya Ulusal Demokratik Cephe) Rum Temsilciler Meclisine, 15 Ocak 1950 tarihinde Kıbrıs Rumları arasında yapılan ve yüzde 96 Evet oyunun çıktığı ENOSİS PLESİBİTİ’nin, yani Yunanistan’a Bağlanmak Referandumu’nun yıldönümünü her yıl anmak ve k

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerin bundan sonraki gelişimini Rum tarafının tavrı ortaya koyacak”
 Tarih: 16.02.2017 > 331 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerin bundan sonraki gelişimini Rum tarafının tavrının belirleyeceğini belirterek, “seçimlere mi endekslenecekler, yoksa çözüme mi yoğunlaşacaklar? Bunun kararını vermek durumundadırlar” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün Eide’yi kabul edecek
 Tarih: 15.02.2017 > 307 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ile perşembe günkü görüşmesi öncesinde bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Meclisteki partiler ve bağımsızlardan Rum meclisinin kararıyla ilgili ortak deklarasyon
 Tarih: 14.02.2017 > 349 kez okundu.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs sorununu çözme çabaları sürerken Enosis’in Rum tarafınca gündeme getirilmesini, BM nezdinde şiddetle kınayarak, telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilecek bu tarihi yanlıştan geri atılması konusunda BM tarafından derhal girişim başlatılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

> Makalenin devamı

İngiltere Garantiler konusunda takiyye yapıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.02.2017 > 360 kez okundu.

16 Ağustos 1960 tarihinde bağımsızlığı ilan edilen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Anayasasına göre söz konusu bağımsız devletin üç garantöründen bir tanesi olan İngiltere, “Güvenlik ve garantiler” konusunda açıkça takiyye yapıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Enosis referandumunun kutlanması kararını kınadı
 Tarih: 13.02.2017 > 327 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 1950 yılında yapılan “Enosis” referandumunu 2017 yılında Rum okullarında kutlanacak bir gün haline getiren Kıbrıs Rum Meclisi’nin dün aldığı kararı esefle karşılayıp, kınadığını açıkladı.

> Makalenin devamı

“Türk Milli davası Kıbrıs unutturuluyor…” - Necdet SİVASLI
 Tarih: 12.02.2017 > 408 kez okundu.

“Dr.Fazıl Küçük etrafında bir çekirdek kadro oluşmuştu. Bu kadronun içinde 24 yaşlarında genç bir avukat vardı. Adı da Rauf Denktaş. Rumlar Enosis yolunda faaliyet göstermeleri üzerine, Türk halkı da direnişe geçti. 28 Kasım 1948 günü Kıbrıs’ta Selimiye camii avlusunda 10 bin üzerinde Kıbrıslı Türk toplandı. O toplantıda Türk halkına teşkilat adına

> Makalenin devamı

Rumların Rusya müdahalesi endişesi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 10.02.2017 > 375 kez okundu.

Geçen hafta Kıbrıs Rum tarafında yaşanan bir olay, Kıbrıs Rum Yönetiminin müdahalesi ve telkinleri ile Kıbrıs Rum basınına kasten yansıtılmadı. Olay ufak tefek boyutlarda, iç sayfalarda önemsiz haberler arasında geçiştirildi, örtüldü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün bir araya gelecek
 Tarih: 09.02.2017 > 379 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla liderler düzeyinde yürütülen müzakerelere bugün devam edilecek. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis saat 11.00’de ara bölgede BM tarafından tahsis edilen binada bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı, Aplıç Kapısı'nın açılması için yürütülen çalışmaları yerinde inceledi
 Tarih: 08.02.2017 > 359 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Aplıç ve Derinya kapılarının bir an önce açılması için hem hükümetin hem de Rum tarafının çalışmaları hızlandırması gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Bölge halkları da bunu istiyor. Her iki kapının bir an önce açılmasının gerekleri yerine getirilmeli. El ele verilip bir an önce bu işin bitirilmesi lazım. Bu işler masa b

> Makalenin devamı

KKTC’deki tüp bebek merkezlerine güven azaldı - Mert BEYOĞLU
 Tarih: 07.02.2017 > 358 kez okundu.

KKTC’de tüp bebek merkezi olarak hizmet veren Ada Hospital’ın adının yasal olmayan kürtaj iddialarına karışması Türkiye’den gelen hasta sayısının azalmasına yol açtı. KKTC’de tüp bebek tedavisi başlatan birçok hastanın tedaviyi yarım bıraktığı iddia edildi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eroğlu: “Garantiler, dönüşümlü başkanlık ve kalıcı derogasyonlardan taviz veremeyiz”
 Tarih: 07.02.2017 > 352 kez okundu.

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının garantiler, dönüşümlü başkanlık ve kalıcı derogasyonlardan taviz veremeyeceğini ifade etti. Eroğlu, olası bir anlaşmanın AB’nin birincil hukuku olmamamsı ve kalıcı derogasyonların olmaması durumunda mülkiyet yüzünden Kıbrıs Türk halkının büyük bölümünün ömrünü Avrupa mahkelemelerinde geçireceğin

> Makalenin devamı

Akıncı neyi müzakere edecek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.02.2017 > 396 kez okundu.

Cenevre'de, 12 Ocak’ta başlayan Beşli Kıbrıs Konferansı Cumhurbaşkanı Akıncı’ya göre halen sürmekteymiş. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis BM Genel Sekreteri Guterres’e başvurmuşlar, yeniden politik düzeyde beşli olarak Mart ayı başlarında bir araya gelinecek şekilde tarih belirlenmesi adına BM’den garantörlerle görüşmeler yapması

> Makalenin devamı

Bu yıl Avrupa yerine, Türkiyeli KKTC’ye, KKTC’li Türkiye’ye Yurdagül ATUN
 Tarih: 03.02.2017 > 354 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışındaki vatandaşlara turizm çağrısı çok önemli. "Yurt dışındaki vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını, arkadaşlarını da ülkemize davet etmelerini istiyorum" diyor Erdoğan. Hatta adını da koymuş: "Komşunu Al Gel Kampanyası." Dış güçl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Merkel ile Yıldırım Kıbrıs konusunu ele aldı
 Tarih: 03.02.2017 > 337 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, bir günlük çalışma ziyareti için Ankara’da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile dün bir araya geldi. Görüşme sonrasında ikili ortak basın toplantısı düzenledi.

> Makalenin devamı

Meclisin Kapalı oturum tutanakları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.02.2017 > 390 kez okundu.

Cenevre’de yüzde 29.2 oranında bir toprağın kalmasını KKTC halkına layık görüp, günümüz KKTC topraklarının neredeyse beşte birinin veya da yüzde 20’sinin iadesini içeren haritayı, büyük bir stratejik hata ile resmen masaya koyan Cumhurbaşkanı Akıncı, halkımız tarafından yoğun bir şekilde eleştirilince, “1986 Cueller Belgesinde yer alan 29+ yüzdeliğ

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Artık görüşmelerde kimse mola istemesin”
 Tarih: 02.02.2017 > 338 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda 2-3 ay içerisinde bir sonuca ulaşılamaması durumunda sürecin Rum tarafındaki seçim sürecinin sonrasına sarkabileceğini kaydederek, görüşmelere artık mola verilmemesini istediğini söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı ile Anastasiadis bugün bir araya geliyor
 Tarih: 02.02.2017 > 367 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla sürdürülen müzakerelere bugün devam ediyor. Ara bölgede BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak görüşmede, sürecin bundan sonraki adımlarının planlanması bekleniyor. Liderler, son olarak 26 Ocak’ta görüşmüştü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı İngiliz Yüksek Komiseri Kidd’i kabul etti
 Tarih: 31.01.2017 > 311 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd'i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani de hazır bulundu. Müzakereciler 3 saat görüştü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “İki şeye karşı sorumluluğum var; vicdanıma ve halkıma”
 Tarih: 30.01.2017 > 336 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen aşamayı değerlendirerek, yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Attıkları her adımda iki şeye karşı sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Akıncı, "Attığımız her adımda iki şeye karşı sorumluluğumu bir an için olsun aklımdan çıkarmıyorum: Vicdanıma ve halkıma karşı sorumluyum" dedi.

> Makalenin devamı

Yunanlıları ve Rumları tanımak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.01.2017 > 369 kez okundu.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan 2 Binbaşı, 4 Yüzbaşı ve 2 Başçavuş’tan oluşan toplam 8 darbeci askerin tümü için Türkiye'ye iade talebini reddetmesi benim için hiçte sürpriz olmadı. İşin doğrusu ben bu kararın böyle çıkacağından emindim ve bekliyordum.

> Makalenin devamı

Çocuk suçluların ailesi de yargılanmalı - Yurdagül ATUN
 Tarih: 29.01.2017 > 361 kez okundu.

Son günlerde duyduğum en isabetli hukuki karar Yunanistan’da alınmış. “İşte olması gereken bu” dedim. Yunanistan’daki bir yasayı beğenmemizin sosyolojik ve siyasi duruşumuza halel getirmeyeceğini belirterek anlatayım; Yunanistan sınırları içindeki Gümülcine’de 6 yaşındaki işitme engelli M.S ölü bulunuyor. Adli tıp uzmanı Nikos Kifnidis, 6 yaş

> Makalenin devamı

Anastasiadis ve Kocias’dan entrikalar - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.01.2017 > 367 kez okundu.

Kıbrıslı Rumların, tüm Kıbrıs adasının, Doğu Akdeniz’in ve bilumum Levant bölgesinin Cumhurbaşkanı havasında 8 Ocak günü afra tafrayla Cenevre’ye giden Anastasiadis, müzakerelerden sonra, özellikle de 12 Ocak’ta gerçekleştirilen “Beşli Konferans”tan sonra gerçek makamının ne olduğu, kendisinin kim olduğu, kimi temsil ettiği ve önem katsayısının ne

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı :“AB’nin güvenlik ve garanti mekanizması yok”
 Tarih: 26.01.2017 > 339 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türklerin arzu ettiği güvence ve statünün korunması anlamındaki garantilerin, AB kapsamında sağlanamayacağını çünkü AB’nin böyle bir mekanizmasının olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakereleri konusunda İstanbul’da NTV’nin sorularını yanıtladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Harita sunulması müzakere tekniği açısından stratejik bir hata”
 Tarih: 25.01.2017 > 326 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs görüşmelerinin yapıldığı Cenevre’de harita sunulmasının müzakere tekniği açısından stratejik hata olduğunu belirterek, “Bu noktadan sonra Kıbrıs Türk tarafı neyi müzakere edecek, her şeyi konuşmuş haritayı da sunmuş” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Strazburg toplantılarına Çağlar ve Özcenk katılıyor
 Tarih: 24.01.2017 > 352 kez okundu.

Strazburg’da yapılan Avrupa Parlamentosu Genel Kurul toplantılarına, Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı kararı uyarınca, CTP Milletvekili Mehmet Çağlar ve UBP Milletvekili Erdal Özcenk katılıyor. Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, heyet Strazburg’daki temaslarını tamamlayıp Cumartesi adaya dönecek.

> Makalenin devamı

Muhtar Anastasiadis - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 22.01.2017 > 399 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlık seçimleri gelecek yıl içinde, büyük bir olasılıkla da 18 Şubat Pazar günü yapılacak. Rum lider Anatasiadis’in önünde kala kala sadece 13 ay kaldı. Politik düşünceye, uygulamaya ve takvime göre seçimlerin eli kulağında artık.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenlik tercihine saygı gösterilmeli”
 Tarih: 20.01.2017 > 342 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenlik tercihine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı dün bir kabulünde yaptığı konuşmasında Kıbrıs müzakerelerine değinerek, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için tüm tarafların iyi niyet, çaba ve karşılıklı anlayış göstermeleri gerektiğine işaret etti.

> Makalenin devamı

Yarını 1960 ile kıyaslamak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.01.2017 > 356 kez okundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’nın Salı akşamı TRT HABER’de ve yerel televizyonlarda canlı olarak yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamalar bana göre “Çok düşündürücü” ve kabul edilemezdir.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Cumhurbaşkan Muavinliği’nden dönüşümlü Cumhurbaşkanlığı aşamasına geldik”
 Tarih: 19.01.2017 > 340 kez okundu.

BRT1 ve TRT Haber’den ortak olarak canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında Kıbrıs müzakereleri ve Cenevre Zirvesi’ne ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Cenevre görüşmeleriyle, 1960 yılındaki görüşmeleri ve anlaşmayı kıyaslayanlar var. Bunları kıyaslar mısınız?” şeklindeki soruya karşılık, “O günün şartlarından bugüne

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kurtulmuş: " Türkiye oldubittiye gelmeyecektir"
 Tarih: 19.01.2017 > 333 kez okundu.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cenevre’deki Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, "Son anda, kabul edilmeyecek bir haritanın ortaya çıkarılması, hatta bu haritanın da BM’ye takdim edildikten sonra bir şekilde basına sızdırılması Türk tarafının kabul edeceği bir şey değil. Anlaşma gereği zaten her iki tarafın da haritası ortaya çıkarılmayacak

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Sonuca götürecek olan, toprak, güvenlik ve garantilerle mülkiyet ve yürütme ’deki bir iki konunun eş zamanlı bağlanmasıdır”
 Tarih: 19.01.2017 > 375 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde sonuca ancak “Toprak” ile “Güvenlik ve Garantiler”in yanı sıra “Mülkiyet” ve “Yürütme”deki bir iki konunun eş zamanlı aynı anda bağlanmasıyla ulaşılabileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Cenevre depremi - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.01.2017 > 359 kez okundu.

Bir hafta öncesinden Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocias tarafından sabote edileceğini yazdığım ve televizyonlarda da dile getirdiğim Cenevre Konferansı sonrasında, Rum lider Nikos Anastasiadis’in twitter mesajlarına göz attım, Rum tarafında neler olup bittiğini ve nelerin konuşulduğunu öğrenmek için.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ BM ortak açıklama yaptı: "Tarihi fırsat kaçırılmamalı, bir tarafın güvenliği ötekinin güvensizliğine neden olmamalı"
 Tarih: 13.01.2017 > 348 kez okundu.

Cenevre’de gerçekleşen Kıbrıs'taki tarafların ve garantörlerin katıldığı Beşli Konferans'ın birinci oturumunun tamamlanmasının ardında taraflar adına açıklama yapan BM, Kıbrıs'ta çözüme ulaşılması için var olan tarihi fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

> Makalenin devamı

Kıbrıs Türkleri azınlık durumuna düşürülmesin… - Necdet SİVASLI
 Tarih: 13.01.2017 > 396 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacı ile Cenevre’de bir araya gelen iki toplumun liderleri arasında yapılan “sır” görüşmelerde “sır” harita kafaları karıştırdı. Türk tarafının Rumlara toprak verdiği iddia edilen haritadaki durumun daha önce belirlendiği ve böylece Türk tarafının çok büyük tavizler vererek adada azınlık durumuna düşebileceği, Rum t

> Makalenin devamı

Türkiye, Kıbrıs ve BM - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.01.2017 > 383 kez okundu.

Türkiye günümüzde her yönden saldırı altına sokuldu bile bile ve bilinçli bir şekilde. Türk parası saldırı altında. Türk ekonomisi saldırı altında. Türkiye’nin iç güvenliği saldırı altında. Türk turizmi saldırı altında. Türkiye’nin güney hudutları saldırı altında. Kıbrıs konusu bu saldırılar furyasında Türkiye’ye unutturulmaya çalışılıyor, bu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cenevre’de uluslararası konferans bugün gerçekleşecek
 Tarih: 12.01.2017 > 407 kez okundu.

Cenevre’de, 3 günlük müzakerelerin ardından uluslararası konferans bugün gerçekleştiriliyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde BM’nin Cenevre Ofisi’nde gerçekleşecek konferans, uzun bir aradan sonra Kıbrıs ile ilgili yapılan ilk uluslararası konferans olacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cenevre’de 2’nci gün
 Tarih: 11.01.2017 > 350 kez okundu.

Cenevre’de devam Kıbrıs müzakerelerinde liderler “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığını görüşmeye devam ettiler. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, dünkü müzakerelerde kararlara Kıbrıs Türk tarafının etkin katılımı ve gelecekteki birleşik Kıbrıs’taki Anayasa’nın hangi esaslar çerçevesinde değişebileceği konuları üzerinde durduklarını belirtti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cenevre’de birinci gün görüşmeleri tamamlandı
 Tarih: 10.01.2017 > 394 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Cenevre’deki Kıbrıs zirvesi çerçevesinde dün gerçekleştirdikleri görüşmeyi saat 20.00’de (KKTC saatiyle 22.00’de) tamamladı. Mülkiyet konusuyla ilgili ilk görüşmede, açıkta kalan ve uzlaşı bekleyen alanlardan yeni uzlaşılar sağlanabilecek hususlar belirlenerek, listelendiği ö

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün Cenevre’de bir araya geliyor
 Tarih: 10.01.2017 > 350 kez okundu.

Kıbrıslı liderler, uzun bir aradan sonra ilk kez gerçekleştirilecek uluslararası Kıbrıs konferansı öncesinde bugün Cenevre’de yeniden bir araya geliyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM’nin Cenevre Ofisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek görüşmesi KKTC saati ile 11.00’de başlayacak. Müzakerelerde bugü

> Makalenin devamı

Kıbrıs Müzakereleri Cenevre’de devam edecek
 Tarih: 08.01.2017 > 395 kez okundu.

Kıbrıs müzakereleri pazartesinden itibaren, tarafların harita da sunacağı Cenevre’de devam edecek. Tarafların siyasi parti başkanlarını da davet ettiği müzakerelerin ardından 12 Ocak Perşembe günü uluslararası konferansa geçilecek. Garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı konferansa BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve gerekli görü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Erdoğan ile bir araya geldi
 Tarih: 06.01.2017 > 389 kez okundu.

Cenevre zirvesi öncesi Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma toplantısı yaklaşık bir saat sürdü, görüşmenin ardından açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Akıncı'nın bugün

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Tarihi fırsat yitirilmemeli, herkes olumlu katkı yapmalı”
 Tarih: 05.01.2017 > 336 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda tarihi bir fırsatın var olduğunu ve bunun yitirilmemesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda herkesten olumlu katkı beklediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis 2017 yılının ilk görüşmesini dün ara bölgede yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor
 Tarih: 04.01.2017 > 402 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün ara bölgede bir araya geliyor. Bu arada bugünkü liderler görüşmesi öncesinde Kıbrıs Türk ve Rum müzakere heyetleri, dün sabah ara bölgede bir araya geldi. Müzakere heyetlerinin dünkü görüşmelerinin ana gündemini toprak, mülkiyet ve AB k

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün: "Bizimle ilgili düşünceleri ve verdikleri güçlü desteği bir kere daha teyit ettik"
 Tarih: 03.01.2017 > 388 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. Görüşmelerde tüm konuları değerlendirme ortamı bulduklarını söyleyen Özgürgün çok memnun olduğunu ifade ederek, "Bizimle ilgili düşünceleri ve verdikleri güçlü desteği bir kere daha teyit ettik" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Hüseyin Özgürgün TC Başbakanı Binali Yıldırım ile bir araya gelecek
 Tarih: 02.01.2017 > 370 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün ile TC Başbakanı Binali Yıldırım bugün bir araya gelecek. Yıldırım ile Özgürgün, Ankara’da Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek. Yıldırım ve Özgürgün, Kıbrıs müzakere süreci, Türkiye ile KKTC arasındaki ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde de bulunacak.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta tavizler felaketimiz olacak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.01.2017 > 410 kez okundu.

Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ve müzakere ekibinin sözüm ona “Ne pahasına olursa olsun çözüm yanlısı” olmasını tepe tepe kendi çıkarları için kullandığı kesin. Dr. Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde ağzına almaya cesaret bile edemediği konuları bir bir Akıncı’ya ve müzakere ekibinin önüne koyup, karşılığında hiçbir ödün vermed

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Biz eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak yeni bir federal Kıbrıs kurmak azmi ve kararlılığıyla Cenevre’ye gidiyoruz"
 Tarih: 01.01.2017 > 358 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Biz bütün kararlılığımızla bütün politik irademizle eşitlik özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak yeni bir federal Kıbrıs'ı iki kesimli iki toplumlu iki kurucu devletin siyasal eşitliğine dayalı yeni bir yapılanmayı kurmak azmi ve kararlılığıyla Cenevre'ye gidiyoruz" dedi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ta katil devletle ortaklık - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.12.2016 > 398 kez okundu.

Yıllardır biz Kıbrıslı Türkleri, katilimiz olan kişilerle, yani Rumlarla ortaklık kurmaya zorlamaktalar. Ortadoğu’da, aynı dili kullanan, aynı dinden olan, aynı tarihi paylaşan, aynı geçmişe sahip insanlar egemenlik uğruna, yönetim uğruna, özgürlük uğruna birbirlerini boğazlarken, kardeşler birbirlerinin canlarını alırken, bilemediğim hastalıklı be

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “İlçe statüsü, Lefke’nin elinden alınan bir hak”
 Tarih: 29.12.2016 > 357 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC’nin altıncı ilçesi olan Lefke’yi ziyaret etti ve Lefke Avrupa Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenlenen “Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu konferansta sunum yaptı. Özgürgün konuşmasında, 1571’den bugüne Türk varlığının devam ettiği yerlerden biri olmasının Lefke’yi özel bir yer yaptığını söyleyen Özgürgün, L

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yol kazası olmazsa yaz aylarında referandum gündeme gelebilir”
 Tarih: 28.12.2016 > 361 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde çözümün çerçevesini çizecek 8-10 başlığın sonuca bağlanması ve herhangi bir yol kazasına uğranmaması halinde 2017 yılı yazında referandumun gündeme gelebileceğini söyledi. Dün akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) organizasyonunda, “Medya-Cumhurbaşkanı Buluşması” etkinliğinde Cumhurbaşkan

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, gazetecileri bilgilendirecek
 Tarih: 26.12.2016 > 361 kez okundu.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) organizasyonunda düzenlenecek “Medya-Cumhurbaşkanı Buluşması” etkinliği bugün yapılıyor. KTGB lokalinde yer alacak etkinlik saat 18.00’de başlayacak. Etkinlikte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre zirvesi öncesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler hakkında basın mensuplarına ayrıntılı bilgi verip, so

> Makalenin devamı

21. yüzyılın ilk garantörlük anlaşması - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.12.2016 > 388 kez okundu.

Rum lider Anastasiadis ve şürekası, -günümüz Türkçesi ile arkadaşları, ortakları ve goygoycuları-, yıllardır Türkiye’nin, 1960 yılında ilan edilen ve Kıbrıslı Türklerin de “Kurucu Ortak” olarak yer aldıkları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Anayasası’nda yer alan “Ek I, Garanti ve İttifak Anlaşması” içeriğince garantör olmasının “artık çağ dışı olduğu” iddia

> Makalenin devamı

Anastasiadis’den bir başka yalan daha - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 23.12.2016 > 501 kez okundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, her zamanki yalanlarına dün bir tane daha ekledi. Evvelki gün yaptığı açıklamada, “En kısa zamanda çözümü isteyenler Kıbrıslı Rumlardır. 42 yıl geçti ve geçen zaman olumsuz olgular yarattı” diyerek hem Rum siyasiler arasında en çok yalan söyleyen Tassos Papasopulos’un yalan söyleme rekorunu egale etti,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Eide’yi kabul etti
 Tarih: 22.12.2016 > 357 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya gelen Eide, yaklaşık 2 saat süren görüşmeden çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın eşlik ettiği Eide, Akı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı - Eide bugün görüşüyor
 Tarih: 21.12.2016 > 366 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek. Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise yarın yeniden bir araya gelecek. Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde ara bölgede yer alacak görüşme, saat 11.00’de başlayacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Çözümün olumlu sonuçları, Kıbrıs’ın sınırlarını aşacak”
 Tarih: 20.12.2016 > 373 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı çözümün olumlu sonuçlarının Kıbrıs’ın sınırlarını aşacağını vurguladı. “Karşılıklı korkuları giderecek yol, işbirliği ve birlikte kalkınmadır” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmişin acılarını paylaşan toplumların, artık yeni fırsatları ortaklaşa değerlendirerek refah ve kalkınmayı paylaşmalarının zamanının geldiğini söyl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün :“Güzelyurt’un verileceği bir anlaşmaya destek vermeyiz”
 Tarih: 16.12.2016 > 420 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “Güzelyurt asla verilemez. Biz, öyle bir anlaşmaya ne imza atarız ne öyle bir anlaşmada varız, ne de destek veririz, karşısında dururuz” dedi. Katıldığı bir televizyon programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rumların masada istediği her şeyi aldığını belirterek,

> Makalenin devamı

Garantörlüğü kendi ellerimizle yıktık - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 15.12.2016 > 416 kez okundu.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasında yer alan Garanti ve İttifak Anlaşmasını, Türkiye’nin Garantörlüğünü ve Uluslararası kurallara göre adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerinin varlığı konularını göz göre göre, bilinçsizce dürttük ve zedeledik.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Konferansa katılım, mutabakatta açıkladığımız şekildedir, genişletmeye gerek yok”
 Tarih: 14.12.2016 > 398 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre’de gerçekleşecek konferansla ilgili mutabakatın ve katılımcıların çok net olduğunu belirterek, bunu daha öteye taşımaya, genişletmeye gerek olmadığını söyledi.

> Makalenin devamı

Beşli-Çoklu toplantı sıkıntıya girebilir - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.12.2016 > 385 kez okundu.

Cenevre'de 9-10-11 Ocak'ta yapılacak toplantıya Akıncı, Anastasiadis ve Eide katılacak ancak 12 Ocak'ta yapılacak Türklerin "Beşli", Rumların "Çoklu" dediği toplantıya daha kimlerin katılacağı belli olmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Meclisteki partiler kendileri arzu ettikleri takdirde bizimle birlikte Cenevre’de olabilirler”
 Tarih: 09.12.2016 > 414 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 12 Ocak’ta başlayacak beşli konferansta, mecliste temsil edilen siyasi partilerin Cenevre’de olmasının iyi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, iki günlük Brüksel ziyaretinin ardından dün akşam KKTC’ye döndü.

> Makalenin devamı

Müzakere döneminde hedef şaşırtma oyunu - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 08.12.2016 > 561 kez okundu.

2013 yılının Şubat ayında seçilmiş olan ve Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde her fırsatta yalan dolan bahanelerle masadan kaçan Rum lider Anastasiadis, 2015 yılının Nisan ayında Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra -kulağına fısıldananlar her ne idiyse- adeta masaya yapıştı ve kalkmaz oldu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Juncker ile görüştü
 Tarih: 08.12.2016 > 408 kez okundu.

Brüksel’de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı, Brüksel temaslarının son gününde AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştü. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Akıncı, temaslarının Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çalışmaların değerlendirmesi şeklinde geçtiğini belirtti. Son görüşmesinde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ocak ayı Kıbrıs için son derece hayati bir dönem”
 Tarih: 07.12.2016 > 370 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Brüksel’deki temasları çerçevesinde Avrupa ve Avrasya İşleri’nden Sorumlu Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası’ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan yardımcısı Federica Mogherini ile görüşt

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı : “Çözüm için hem bize, hem AB’ye düşen görevler var”
 Tarih: 06.12.2016 > 415 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta sağlıklı bir çözüme ulaşılabilmesi için hem kendilerine hem de Avrupa Birliği’ne düşen görevler ve beklentileri bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün Brüksel’e gidiyor
 Tarih: 05.12.2016 > 423 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Brüksel’e gidiyor. Brüksel temaslarına Çarşamba günü başlayacak olan Akıncı, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya gelecek.

> Makalenin devamı

Kıbrıslı Türklerin sonu yaklaşıyor mu? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 05.12.2016 > 390 kez okundu.

Müzakerelerdeki ¼ oranının Rumlar lehine korunmasının ve toprak düzenlemesinin gerçek amacını sürekli yazıyoruz. Rumların amaçlarının, Kıbrıslı Türkleri azınlık konumuna getirip, gençleri yurtdışına yönlendirip, bir süre sonra adanın tek sahibi olmak olduğunu, Rumların ENOSİS hayallerinin bitmediğini, Türkleri asla eşit ortak olarak görmediklerin

> Makalenin devamı

Rumlar niye garantilerin kalkmasını istiyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.12.2016 > 384 kez okundu.

Rumlar ve Yunanlılar ağız birliği etmişçesine, yıllardır 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası içinde yer alan Garanti ve İttifak Anlaşması ile Türkiye’nin garantörlüğünün kalkmasını ve Türk askerinin tümü ile adadan geri gitmesini istiyorlar. Bunun için de yasal ve yasal olmayan her yolu deniyor, Makyavel’in tavsiyeleri doğrultusunda da her tür girişi

> Makalenin devamı

Garantiler varken neler olmuştu hatırlayalım - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 01.12.2016 > 406 kez okundu.

Rum Kilisesi bir taraftan dini kisve altında, yasal veya hukuk dışı yollarla Kıbrıs adası üzerinde bulunan Türk topraklarına sahip çıkmaya çalışırken, diğer taraftan da Rum Hükümeti Türklerin azınlık olduğu karma yerleşim yerlerinde, silah zoru ile Türkleri bölgeden uzaklaştırmak ve topraklarını da Rumlara dağıtmak çabalarını başlatmıştı 20. Yüzyıl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson’u kabul etti
 Tarih: 01.12.2016 > 393 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere’nin müzakerelere yönelik desteği göstermek amacıyla adada temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı’yla Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yapan Johnson, İngiltere’nin, elinden geldiğince Kıbrıs sorununun çözü

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İngiliz Yüksek Komiseri Kidd’i kabul etti
 Tarih: 29.11.2016 > 398 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd’i kabul etti. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı /Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani ve Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin de hazır bulundu. Akıncı, 7. Boğaziçi Zirvesi'nde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Kıbrıs Rum tarafına beşli konferans için çağrıda bulundu
 Tarih: 28.11.2016 > 403 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2016’da çözüme ulaşma hedefi için, 11 Şubat 2014 tarihli anlaşma temelinde beşli konferansın tarihini belirleme çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı ikili görüşme, daha sonra Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş daha so

> Makalenin devamı

Mont Pelerin’de verdiklerimiz - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 27.11.2016 > 481 kez okundu.

Mont Pelerin müzakere süreci, bilip de bilmediğimizi sandığımız birçok gerçeği gene bize tekrardan hatırlattı. Herhalde dünya siyasetinin üzerimizde yarattığı baskı, birçok gerçeği bize zaman içinde unutturuyor veya da görmememize yol açıyor.

> Makalenin devamı

Vahşi Avrupa’dan insan hakları dersleri! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 27.11.2016 > 441 kez okundu.

Deutsche Welle Türkçe’den Peter Hille’nin haberi tüyler ürpertici. Tarihi tahrif edip, Türkleri barbar gösteren, kendi vahşetlerini örtüp, Türk insanının kendini savunma hareketlerini vahşet olarak nitelendiren Avrupa’nın sonsuz megalomanisinin bir tezahürü var haberde. Kerhen terörist listesine yazdıkları için gizli destek vermek zorunda kaldıkl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı’nın rahatsızlığı nedeniyle Meclis’in olağanüstü toplantısı yapılamadı
 Tarih: 25.11.2016 > 392 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın milletvekillerini bilgilendireceği Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısı, Cumhurbaşkanı’nın tansiyonunun yükselmesi nedeniyle yapılamadı. Meclis’te yapılan tetkikte tansiyonu yüksek çıkan Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamada “Bu, yaşadığımız yorgunlukların bir birikimi. Bir başka gün Meclis’

> Makalenin devamı

Mont Pelerin ve sonrası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 25.11.2016 > 417 kez okundu.

İsviçre’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in katılımıyla yapılan ikinci tur görüşmeler, sözcü Barış Burcu’nun deyimiyle, “Kıbrıs Rum tarafının maksimalist tavrından vazgeçip, makul çizgiye yanaşmaması” nedeniyle ileriye götürülemedi ve şimdilik kış uykusuna yatırıldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Biden ve Ban ile telefonda ile görüştü
 Tarih: 24.11.2016 > 418 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştü. Cumhurbaşkanı Akıncı, akşam saatlerinde telefonla kendisini arayan Biden’a Mont Pelerin’da yaşanan gelişmeleri ve Kıbrıs Türk tarafının tutumunu aktardı. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, ABD Başkan Yardımcısı’na Kıbrıs Türk tarafının çözüm kararlılığını ve bu yöndeki iradesinin d

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: Haklarımızı alacağımız bir çözümden ve bunun erken olmasından vazgeçmiş değiliz”
 Tarih: 23.11.2016 > 405 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türklerin haklarını alacağı bir çözümden ve bunun erken olmasından vazgeçilmediğini de söyledi. İki günlük İsviçre görüşmelerinin ardından ülkeye dönen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ercan havalimanında düzenlediği basın toplantısında, daha iyi haberler veremeyeceği için üzüntü içerisinde olduğunu söyledi.

> Makalenin devamı

Kıbrıs elden gidiyor mu?... - Necdet SİVASLI
 Tarih: 23.11.2016 > 536 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında Le Mirador Otel'de BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasında 20 Kasım'da başlayan ikinci tur görüşmelerde şu ana

> Makalenin devamı

Turkexit’in acısı Brexit’i unutturacak - Yurdagül ATUN
 Tarih: 22.11.2016 > 426 kez okundu.

Financial Times Gazete’si, ‘Türkiye’de yönetimin otoriterleşmesinin, ülkenin AB’ye üyeliğini olanaksızlaştırdığını” söylüyor. Buna göre Avrupa Parlamentosu, bu hafta içinde Türkiye’nin AB üyeliğini durdurmayı tartışacak ve bunu oylayacakmış! Büyük ihtimal üyeliği durdurulabilirmiş Türkiye’nin! Yazının devamındaki ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013’te

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Rum tarafının maksimalist tavrı nedeniyle İsviçre’deki ikinci tur görüşmelerden sonuç alınamadı
 Tarih: 22.11.2016 > 420 kez okundu.

İsviçre’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in katılımıyla yapılan ikinci tur görüşmeler, Kıbrıs Rum tarafının “maksimalist tavrından vazgeçip makul çizgiye yanaşmaması” nedeniyle ileriye götürülemedi. Liderler arasında İsviçre saatiyle saat 18.30’da başlayan görüşme, saat 23.30’da sona erdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Yunanistan 2. tur İsviçre görüşmelerini kilitledi
 Tarih: 21.11.2016 > 413 kez okundu.

Yunanistan’ın beşli konferans için ileri sürdüğü “garantiler tamamen kaldırılmadan olmaz” şartında ısrarcı olması İsviçre’de devam etmekte olan ikinci tur görüşmelerini kilitledi. İsviçre’de Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapılan ikinci tur görüşmelerin birinci gününde, tarafların Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın garantiler konusunda yapt

> Makalenin devamı

Rumlar Sadrazam’a karşıymış - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 20.11.2016 > 446 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Mont Pelerin görüşmelerinde bulunan heyet içinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli Kurmay Albay Halil Sadrazam'ın da yer alması, 1996 Derinya olaylarıyla alakası olduğu iddiası ile Rum tarafında "ciddi soru işaretleri" oluşturmuş. İtirazları varmış Sadrazam’ın heyet içinde yer almasına.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Moore’u kabul etti
 Tarih: 18.11.2016 > 418 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore'u kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen kabulde, İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı, Müzakere heyeti üyesi Erhan Erçin ile Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldi
 Tarih: 17.11.2016 > 459 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre’de 7-11 Kasım tarihleri arasında yer alan görüşmelerde ilgili olarak ve 20-21 Kasım’da yer alacak ikinci tur görüşmeler hakkında Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcileriyle dün görüşme gerçekleştirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “KKTC onurlu bir çözümde eşit ortak olarak yerini alacak”
 Tarih: 16.11.2016 > 431 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm için uğraştıklarını ve uğraşmaya devam edeceklerini ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her anlamda ileriye gitmesi için de var gücüyle çalışacaklarını belirtti. Akıncı, “Rum tarafı makul ve gerçekçi olur, çözüme ulaşırsak, KKTC, onurlu bir çözümde eşit ortak olarak yerini alacaktır" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ KKTC’nin kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanacak
 Tarih: 14.11.2016 > 479 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33’üncü kuruluş yıldönümü ülkenin dört bir yanında düzenlenecek törenlerle ve etkinliklerle kutlanacak. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugün saat 12.00’de Bayrak Radyo Televizyonu’ndan yapacağı konuşma ve yine aynı saatte gerçekleştirilecek 21 pare top atışıyla baş

> Makalenin devamı

KKTC ve Türkiye’de İzini Bırakan Babam Hakkı Atun - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 13.11.2016 > 455 kez okundu.

Rahmetlik Babam Prof. Dr. İbrahim Hakkı Atun bundan tam 7 sene evvel ebediyete göç etti. Kendisi gitti ama Kurucusu olduğu Van 100. Yıl Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Elazığ Veteriner Enstitüsü, Pendik Veteriner Enstitüsü gibi bilim yuvaları ve KKTC’nin Üniversiteler adası olmasının fikrini ortaya atması ve kıvılcımını çakması gibi es

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Eğer olumlu bir sonuç alınırsa beşli konferans da kendiliğinden gelecek”
 Tarih: 11.11.2016 > 453 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, toprakla ilgili kriterler üzerinde devam eden görüşmelerde bugünün kritik bir gün olacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Lider Anastasiadis, Montrö kasabasında eşleri ve ekipleriyle birlikte geldikleri restoran dışında basına açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

Kıbrıslı Türklerin Rum devletindeki olası hakları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.11.2016 > 441 kez okundu.

Anastasiadis’in ve Kıbrıslı Rum siyasi parti liderleri ile Rum Kilisesi Başı Başpiskopos Hrisostomos’un, 49 yıldır sürdürülmekte olan müzakereler sonunda Kıbrıs adasında kurmayı planladıkları (üniter Rum) devlet şeklinde ağızları dola dola söyledikleri “Kıbrıslı Türklerin hakları AB standartlarında ve müktesebatında belirtildiği gibi olacak”, tanım

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Erdoğan 2008’deki Güzelyurt’u vermeyiz söylemini hatırlattı”
 Tarih: 10.11.2016 > 453 kez okundu.

CNR Expo’da dün başlayan “1. KKTC Fuarı ve Tanıtım Günleri”nin açılışına katılmak amacıyla İstanbul’da bulunan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı kısa görüşme sonrasında Kıbrıs Postası'nı görüşmeye ilişkin bilgilendirdi. Özgürgün, görüşmede Erdoğan'ın KKTC'nin iç meselelerine yoğunlaştığını bunun yanın

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Mülkiyet başlığında kısmi ilerleme sağlandı
 Tarih: 09.11.2016 > 436 kez okundu.

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında önceki gün başlayan görüşmelerde mülkiyet başlığında kısmi ilerleme kaydedildiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Mülkiyet konusunda dün yapılan müzakerelerde, adada liderler arasında elde edilen ilerlemelere ek olarak kısmi ilerleme kaydedildi. Ancak, ek ilerleme elde edilmesine rağmen henüz başlığın kapanmad

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Anastasiadis ve Ban bir araya geldi
 Tarih: 08.11.2016 > 435 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesindeki İsviçre görüşmeleri başladı. Müzakerelerin taşındığı İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon bir araya geldi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Olası bir çözümde tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir formül bulunabilir”
 Tarih: 07.11.2016 > 441 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm istemenin akıl işi olduğunu belirterek, olası bir çözümde tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir formülün bulunabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ile İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında bugün başlayacak ve beş gün sürecek kritik toplantılar öncesinde AA muhabirine Kı

> Makalenin devamı

KKTC’de İlahiyat Kolejine neden karşı çıkılıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.11.2016 > 474 kez okundu.

Batı dünyası bir türlü bileğini bükemediği, silah ve askerle yenemediği Türkleri yenebilmek için farklı yollar düşünmeye başlar ve ilk adımı 1303 yılında atar. Dönemin Papa’sı VIII. Bonifacius, Roma’da “Studium Urbis”i yani Roma’nın ilk üniversitesini kurar. Bu üniversitenin çalışma alanlarından bir tanesi de Türklerin zayıf ve kuvvetli tarafların

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı bugün Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcilerini kabul edecek ve bu akşam da halkı bilgilendirecek
 Tarih: 04.11.2016 > 431 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcilerini kabul edecek. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bu akşam Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk olup, 17 aylık müzakere sürecinde sağlanan ilerlemeler ve İsviçre’de 7-11 Kasım tarihleri arasında yapılacak gö

> Makalenin devamı

İsviçre’de 29+ Tuzağı benzerine düşülmemeli - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 03.11.2016 > 477 kez okundu.

Anastasiadis’in kimlerle İsviçre’deki Mont Pelerin görüşmesine gideceği, ekibinde kimlerin olacağı yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Rum tarafında ne kadar Kıbrıs Rum Kilisesinin güvendiği siyasi ve bürokrat varsa, hangi partiyi desteklediklerine bakılmaksızın ekipte yer alıyor. Anastasiadis’in danışmanları ve müzakere heyeti üyeleri Polis

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Rumların toptancı yaklaşımlarını bir yana bırakmalarını temenni ediyoruz”
 Tarih: 03.11.2016 > 417 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı olarak İsviçre’ye; “Gerçekçilik ve makuliyet sınırları içerisine gideceklerini” belirterek, “Rumların toptancı yaklaşımlarını bir yana bırakmalarını temenni ediyoruz. Gerçekçilik ve makuliyet sınırları içerisine onların da gelmesini istiyoruz. ‘Sıfır asker sıfır garanti hiçbir şey kabul etmeyiz’ anla

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Özgürgün ve Denktaş’ı kabul etti
 Tarih: 02.11.2016 > 399 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile yaptığı toplantı tamamlandı. Kıbrıs müzakere süreci, İsviçre’de yapılacak görüşme ve iç konuların görüşüldüğü toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Özgürgün ve Denktaş’ı kabul etti
 Tarih: 02.11.2016 > 452 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile yaptığı toplantı tamamlandı. Kıbrıs müzakere süreci, İsviçre’de yapılacak görüşme ve iç konuların görüşüldüğü toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Meclisteki partilerin yetkililerini kabul edecek
 Tarih: 01.11.2016 > 446 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 4 Kasım Cuma günü Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcilerini kabul edecek. Görüşme saat 10:00’da başlayacak. Lavrov: “Güney Kıbrıs ile hiçbir zaman askeri üs konusunu müzakere etmedik ve etmiyoruz"

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 29 Ekim KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlandı
 Tarih: 31.10.2016 > 459 kez okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC’de ilk kez gösterilerin ağırlıkta olduğu şölenle kutlandı. Şölendeki tek askeri unsur, piyadelerin ve emekli mücahitlerin geçişi oldu. Başkent Lefkoşa’da her yıl Doktor Fazıl Küçük Caddesi’nde sabah saatlerinde resmi törenle yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bu yıl saat ve mekanı da değiştirildi. Şölen şekl

> Makalenin devamı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - Derleyen: Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 29.10.2016 > 432 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (kısaca KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan de facto bağımsız devlet. Bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.[2] Bugün birçok devlet, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi ulu

> Makalenin devamı

Çocukların EOKA mezarlarına götürülmesine ne diyeceksiniz? - Yurdagül ATUN
 Tarih: 28.10.2016 > 447 kez okundu.

Bundan 4 yıl önce yazdığım, “biz de çocuklarımız Muratağa’ya, Atlılar’a, Sandallar’a götürelim” başlıklı yazım sözde barışseverler tarafından çok eleştirilmiş, nefret dili olarak tanımlanmıştı. Tam da dün okuduğumuz bir haberin benzeri üzerine yazmıştım oysa. Rumların ders kitaplarında nasıl Türk düşmanlığı aşıladıklarını, milli günlerinde EOKA mez

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Burcu: “İsviçre’de bütün başlıklar birbiriyle bağlantılı olarak yoğun bir şekilde müzakere edilecek”
 Tarih: 28.10.2016 > 464 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, İsviçre’de yalnızca toprak ve mülkiyet konularının görüşüleceği yönündeki iddiaların yanlış olduğunu, bütün başlıkların birbirleriyle bağlantılı olarak yoğun bir şekilde müzakere edileceğini kaydetti.

> Makalenin devamı

Batı’nın uzun vadeli Orta Doğu Planları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 28.10.2016 > 475 kez okundu.

Bu hafta peşpeşe ve eşzamanlı olarak iki kitap okuyorum. Benim ilgi alanıma, okuma zevkime ve kültürüme göre her ikisi de müthiş kitaplar. Adeta birer hazine değerindeler. Herhalde birkaç kez daha okur ve içlerindeki püf noktalarını yakalarım.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ İsviçre’de BM gözetiminde 5 günlük toplantı
 Tarih: 27.10.2016 > 453 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs görüşmeleri çerçevesinde dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptığı açıklamada İsviçre’ye gitme kararının teyit edildiğini ve daha önceden düşünülen tarihlerin onaylandığını açıkladı. Buna göre Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis 7-11 Kasım tari

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İsveç ve Finlandiya’nın Lefkoşa Büyükelçileri ile Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı’nı kabul etti
 Tarih: 27.10.2016 > 475 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, göreve yeni atanan İsveç’in Lefkoşa Büyükelçisi Anna Olsson ve Finlandiya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Timo Heino'yu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen kabulde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ile Teknik Komiteler Koordinatörü ve Siyasi İşler Danışmanı Meltem Samani de hazır bulundu.

> Makalenin devamı

Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar - Yurdagül ATUN
 Tarih: 26.10.2016 > 504 kez okundu.

Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olara

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Federal bir yapılanmada tarafların etkin katılımı önemli, basit çoğunlukla karar alma olamaz”
 Tarih: 25.10.2016 > 492 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen yoğunlaştırılmış müzakereler, 6 gün aranın ardından dün de devam etti. Ekim ayının 8’inci görüşmesi olan dün akşamki görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşecek
 Tarih: 24.10.2016 > 457 kez okundu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen yoğunlaştırılmış müzakereler 6 gün aranın ardından bugün devam ediyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, saat 18.30’da bir araya gelecek. Görüşme ara bölgede müzakereler için ayrılan binada yer alacak. Liderler bugünkü görüşmenin ardından 26 ve 31 Ekim’de de

> Makalenin devamı

Belediyeler su konusundaki yanlışlığa son vermeli - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 24.10.2016 > 502 kez okundu.

Nedense bizim ülkemize özgüdür Sendikaların, Belediyelerin ve Kamu Görevlilerinin vatandaşı yolunacak kaz gibi görmeleri. Bir zamanlar bir sendika başkanının söylediği bir cümle vardı, birçok insanımızı uyudukları uykudan uyandırmış, neler oluyor dedirtmişti. O ünlü söz “Biz maaşımıza artış isteriz, hükümet nereden bulursa bulsun,

> Makalenin devamı

DAEŞ yolun sonuna geliyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 21.10.2016 > 487 kez okundu.

DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, Arslan’ı kabul etti
 Tarih: 20.10.2016 > 460 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün Türkiye Cumhuriyeti (TC) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün, ulaştırmanın ada ülkesi olan Kıbrıs için önemine dikkat çekerek, ülkede Ahmet Arslan’ın bakanlığının alanına giren birçok konuda sıkıntı yaşandığını vurgula

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerde doyum noktasına gelindi”
 Tarih: 19.10.2016 > 454 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının 48 yıl önce başlayan müzakerelerde iyi niyetle yer aldığını, ancak her şeyin bir doyum noktası olduğu gibi, burada da bir doyum noktasına gelindiğini ifade etti.

> Makalenin devamı

15 Temmuz şehidi Suriye’deki mazlumlara umut olacak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.10.2016 > 461 kez okundu.

Ağaroğlu, yardımlarla yaşatılıyor TSK içinde bir grup askerin İstanbul ve Ankara’da başlattığı darbe girişiminde hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Yasin Naci Ağaroğlu’nun adı Suriye’ye yardım kampanyasında yaşatılacak. Ankara Genel Kurmay Başkanlığı önünde şehit olan Ankara Üniversitesi Hukuk F

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Her konudaki uzlaşı noktalarını biraz daha ileriye taşıdık”
 Tarih: 18.10.2016 > 494 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili olarak “karamsar bir tablo söz konusu değil, fakat her şey de bitmiş değil, biz her yaptığımız toplantıda her konudaki uzlaşı noktalarını biraz daha ileriye taşıdık” dedi.

> Makalenin devamı

ABD İmparatorluğu düşüş sürecinin eşiğinde - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 17.10.2016 > 499 kez okundu.

Dünyanın para piyasasında, tüm devletlerin ekonomilerinde, bankacılık sektörlerinde, ithalatlarında ve ihracatlarında neredeyse son 72 yıldır başrolü oynayan ABD dolarının iktidarı, son yıllar içinde dünya genelinde ABD Dolarını uluslararası ticaretten silme ve ulusların kendi paralarını dış ticaretlerinde kullanmayı tercih etme eğiliminden dolayı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Dönüşümlü başkanlığı içermeyen bir anlaşmayı halka sunmamız söz konusu değil”
 Tarih: 14.10.2016 > 464 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayında basına yaptığı açıklamada, dünkü görüşmede, merkezi yönetimin karar alma sürecinde eksik kalan noktaların üzerinde durulduğunu, bu konuların bugün tamamlanabileceğini, dünkü görüşmede de bir takım yakınlaşmalar elde edild

> Makalenin devamı

Yurdagül ATUN
 Tarih: 14.10.2016 > 495 kez okundu.

Kıbrıs Türkü tarihe geçecek Hükümet de oldular ama çoğu zaman muhalefette kaldılar. Hükumet olmayı çok sevdikleri söylenemezdi zira en sevdikleri iş eleştirmekti. İcraat yapmak zor, eleştirmek kolaydı. Bırakın projeler üretmeyi, önlerine sunulan hazır anlaşmaları bile imzalamayı beceremediler. İçlerinden biri “bunu imzalamamız şart” dedi, afo

> Makalenin devamı

KKTC’ye Anadolu’dan elektrik - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.10.2016 > 481 kez okundu.

Geçmiş yıllarda elektrik konusunda çok sıkıntılar çektik KKTC’de. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunda çalışanların üyesi olduğu sendika, gerekli gereksiz yaptığı grevlerle halkımızı haftalarca elektriksiz bırakmış, bıktırmıştı. Evlerin karanlıkta kalmasının yanında bozulan gıdalar, kaybedilenler, sanayinin ve üretimin çökmesi halkımızı çıldırtmıştı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor
 Tarih: 13.10.2016 > 460 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa yılsonuna kadar çözüm bulunması hedefiyle sürdürdükleri müzakereler kapsamında bugün yeniden görüşecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: UBP demokrasinin vazgeçilmezidir
 Tarih: 12.10.2016 > 463 kez okundu.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ulusal Birlik partisinin her zaman demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak yer aldığını vurguladı. Özgürgün bugün BRT’de “17’inci Saat” programına telefonla katılarak, UBP’nin 41 kuruluş yıldönümü ile ilgili değerlendirmede bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Dünya Enerji Kongresi’nde konuştu
 Tarih: 12.10.2016 > 502 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dünya Enerji Konseyi’nin en önemli global organizasyonu olan ve bu yıl 23’üncüsü İstanbul’da düzenlenen “Dünya Enerji Kongresi”ne katılarak, konuşma yaptı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde
 Tarih: 10.10.2016 > 466 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak için dün akşam İstanbul’a gitti. Kongre, 9-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Vadisi’nde yer alan İstanbul Kongre Merkezi (ICC) ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde (ICEC) yapılacak.

> Makalenin devamı

Anadolu’dan Su ve Elektrik - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.10.2016 > 524 kez okundu.

Bugün, İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Enerji Kongresi'nde Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve KKTC’yi temsilen Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un “Türkiye'den, KKTC’ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşma”yı karşılıklı imzalamalarıyla Anadolu’dan Kuzey Kıbrıs Türk

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmek yeni bir Kıbrıs yaratmak mümkün”
 Tarih: 08.10.2016 > 477 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın yıllardır süren kaderini değiştirmenin, yeni bir Kıbrıs yaratmanın mümkün olduğunu kaydetti. Akıncı, “Kıbrıs sorununda bugüne kadar hep söylendi, ‘kritiktir’ denildi ama bu defa gerçekten öyle olduğunu değerlendiriyorum” dedi.

> Makalenin devamı

Mahkum Doktorlar hastanede çalıştırılmalı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 06.10.2016 > 509 kez okundu.

Geçen hafta içinde KKTC’de yerel bir gazetemizin yazı İşleri Müdürü olan eşim Yurdagül Atun ile birlikte Lefkoşa’da ki Merkezi Ceza Evi’ne gittik. Cezaevine gidebilmek, cezaevi müdürü ve personel ile görüşebilmek, koğuşları ziyaret etmek ve mahkumlarla bire bir yüz yüze görüşebilmek için de İçişleri Bakanlığına bir hafta evvelinden başvurduk. Başvu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hallettiğimiz en önemli konu kurucu devletlerin uluslararası anlaşma yapma yetkilerine ilişkin bölüm oldu”
 Tarih: 06.10.2016 > 484 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaisadis ile dün gerçekleştirdikleri görüşmede, “kurucu devletlerin uluslararası anlaşma yapma yetkisiyle ilgili bölümü hemen hemen tamamladıklarını” söyledi. Akıncı, Anastasiadis ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde basına yaptığı açıklamada, Yönetim ve Güç Payl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Yol kazasına uğramazsak 2017 ortalarında bir referandumdan bahsedebiliriz”
 Tarih: 06.10.2016 > 470 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs görüşmelerinde her şeyin planlandığı gibi gitmesi ve herhangi bir yol kazasının meydana gelmemesi halinde 2017 ortalarında bir referandumdan bahsedilebileceğini söyledi.

> Makalenin devamı

Bu fotoğraflar CTP’nin gözüne sokulacak - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 04.10.2016 > 499 kez okundu.

Muhaceret affını mahkemeye taşıyarak, yargıya da vebal yükleyen Cumhuriyetçi Türk Partisi, (CTP) hükümetin yaptığını itibarsızlaştırma adına kendi adına kolay silinmeyecek bir leke sürdü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Dünya Basın Konseyleri Birliği üyelerini kabul etti
 Tarih: 04.10.2016 > 510 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bu yıl ülkemizde gerçekleşecek Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) 17. Olağan Genel Kurul Toplantısı için ülkemizde bulunan birlik üyelerini kabul etti. Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen kabulde, Bakan Ertuğruloğlu konuk basın temsilcilerine Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün Türkeş ve Zeybekçi ile görüştü
 Tarih: 04.10.2016 > 458 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TBMM’nin 26. Dönem 2. Yasama Yılı Açılış Töreni’ne katılmak amacıyla gittiği Ankara’da, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile de görüştü. Görüşmelerde, Türkiye’nin KKTC’ye katkıları ile KKTC’de sürdürülen projeler

> Makalenin devamı

Müzakerelerde takvimi Türk tarafı koymalı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.10.2016 > 504 kez okundu.

Rumların en büyük hayaller, zaten buna asırlardır “Megali İdea” demekteler, Kıbrıs adasının tümüyle Rum egemenliği altına girmesi ve Yunanistan’a bağlanmasıdır. En büyük korkuları da adanın ikiye bölünmesi ve Kıbrıs adasını bir kısmının kesin bir şekilde Türk idaresi altına girerek ada üzerindeki egemenliklerini de tümüyle kaybetmeleri veya Türkler

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Zamana oynamanın zamanı çoktan geçti”
 Tarih: 01.10.2016 > 467 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümü için gerçekçi ve makul çizgide yürüyeceklerini, Kıbrıs Türk tarafı dışındaki faktörler nedeniyle çözüm olmayacaksa, halkın değerlendirmesini yapıp gerekli adımları atacağını belirterek, “Ama bugün için olumlu gördüğümüz senaryoya yoğunlaşalım. Çünkü elde edilebilir, kaçırılması yazık olacak” ded

> Makalenin devamı

Anastasiadis’in Güvenlik ve Garantiler paranoyası - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 30.09.2016 > 531 kez okundu.

New York zirvesinden “Kıbrıs Rum tarafının takvimlerden, sürelerden kaçındığı ve kendini güçlü, Türkleri de zayıf hissettiği bir döneme kadar müzakereleri sürdürerek adanın tümüne hakim olmayı istediği” sonucu çıktı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Anastasiadis vardığımız mutabakattan geri adım attı”
 Tarih: 29.09.2016 > 479 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmeye gelirken Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le verecekleri mesaj konusunda anlaştıklarını, ancak Anastasiadis’in Ulusal Konsey’in etkisi altında kaldığını ya da ret cephesinin şamatasından çekindiğini ve vardıkları mutabakat konusunda geri adım attığını söyle

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: " Kıbrıslı Türkler olarak sığınacak tek liman var, o da Türkiye’dir"
 Tarih: 28.09.2016 > 444 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıslı Türkler olarak sığınacak tek liman var o da Türkiye'dir” dedi. Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünde gelinen nokta ile New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile üçlü zirveyi AA muhabirine değerlendirdi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Rum tarafının bir nevi takvim fobisi var"
 Tarih: 27.09.2016 > 489 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünde artık bir yol haritasının netleştirilmesi gerektiğini yineledi. Akıncı, "Rum tarafı genellikle takvimlerden, sürelerden bahsetmeyi pek istemiyor. Bir nevi takvim fobisi var diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Ban katkıya hazır olduğunu teyit etti, beşli konferansa yardımcı olacak”
 Tarih: 26.09.2016 > 479 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılması için istedikleri katkıya hazır olduğunu teyit ettiğini belirterek, Ban’ın konunun uluslararası boyutuna, yani bir beşli konferans düzenlenmesine yardımı olacağını söylediğini kaydetti.

> Makalenin devamı

Anastasiadis’in dahiyane planı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.09.2016 > 504 kez okundu.

KKTC’nin III. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde Kıbrıs konusunu müzakere yapmamak, masadan kaçmak için elden geleni yapan Anastasiadis, Mustafa Akıncı seçilir seçilmez masadan kaçmaz oldu. Dahiyane, geniş çaplı ve iki ayaklı bir planı var Anastasiadis’in.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Çözümün uluslararası bir çabayla desteklenmesi lazım”
 Tarih: 23.09.2016 > 504 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta bir çözümün sağlanmasından sonra bu çözümün uluslararası bir çabayla desteklenmesi gerektiğini; bu nedenle de görüştüğü yetkililerle çözümün finansmanı konusunu da ele aldıklarını söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson’la görüştü
 Tarih: 23.09.2016 > 522 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’taki ilk görüşmesini İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la yaptı. Cumhurbaşkanı Akıncı, Boris Johnson ile New York’taki İngiliz Daimi Temsilciliği binasında dün akşam yaptığı görüşmenin ardından, yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ta yeni hükümetin yeni Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la yaptığı görüşm

> Makalenin devamı

Akıncı: “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz”
 Tarih: 23.09.2016 > 470 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gidişinden önce Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz. Temel hedefimiz budur. Genel Sekreterle yapacağımız temaslarda da bunun arayışı içerisinde olacağız” dedi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz”
 Tarih: 23.09.2016 > 533 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gidişinden önce Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz. Temel hedefimiz budur. Genel Sekreterle yapacağımız temaslarda da bunun arayışı içerisinde olacağız” dedi

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Federal yargıda tam bir eşitlik söz konusu olacak”
 Tarih: 21.09.2016 > 539 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde vardıkları mutabakatlar kapsamında; “federal yargıda tam bir eşitlik olacağını ve eşit sayıda yargıçların yanı sıra Yüksek Federal Mahkeme Başkanlığı’nda da eşit dönüşüm olacağını” söyledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Müzakerelerde konuşulan ne konfederasyondur ne üniter devlettir, hedef federal çözümdür”
 Tarih: 19.09.2016 > 486 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde konuşulanın ne konfederasyon, ne üniter devlet olduğuna işaret ederek, hedefin federal çözüm olduğunu belirtti. 25 Eylül’de New York’ta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştireceği 3’lü görüşme öncesinde TAK’ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı,

> Makalenin devamı

Rumların müzakerelerden beklentisi çok yüksek - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 19.09.2016 > 499 kez okundu.

Hiçbir Rum siyasinin veya da emekli olmuş Rum politikacının, Kıbrıs konusunda sürmekte olan müzakerelerin önünün açılması veya sonuca gitmesi veya da “biz de fedakarlıkta bulunalım” düşüncesi ile “Güzelyurt’u, eski ismi ile Omorfo’yu almasak da olur” dediğini duymadım. Bırakın söylemeyi veya teşbih yapmayı, böylesi bir imada bile bulunmadılar bu gü

> Makalenin devamı

KKTC’de Türkiyelileri vatandaş yapmamanın itirafı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 11.09.2016 > 563 kez okundu.

Dün, KKTC Meclisinde halen milletvekilliği görevini sürdüren ve uzun bir dönem de Bakanlık yapmış olan, Bakanlık döneminde de özellikle Türkiye’den adamıza yıllar önce gelmiş, burayı vatan yapmış, çocukları burada doğmuş kişilerin vatandaş olmasına engel olmak için elden geleni ardına koymamış bir siyasinin, mevcut hükümeti eleştirmeye çalışırken h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hedef 5’li konferans”
 Tarih: 09.09.2016 > 478 kez okundu.

New York’ta 26 Eylül’de yapılacak 3’lü zirvede temel hedefin, 5’li bir konferansa doğru yol almak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hedef 5’li zirvedir ve bu zirvenin çok uzak bir tarihe ertelenmemesi gerekir. Tercihen ekimde de bu 5’liyi zirveyi gerçekleştirmemiz gerekir. Bizim anlayışımız budur” dedi.

> Makalenin devamı

Türkiye bunları haketmiyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.09.2016 > 580 kez okundu.

Son birkaç haftadır Kıbrıs’ta 60 sene evvel yayınlamış gazeteleri didik didik araştırıyorum çok önem verdiğim bir konuda tarihi gerçekleri içeren bir kitap yazmak için. Bu tozlu sayfaların içlerinde binlerce ilginç olay ve konu yatıyor. Geçmiş gazeteleri taradıkça bilmediğim olayları öğreniyorum, öğretilenlerin doğruluğunu sorguluyorum ve olaylara

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Türkiye’yi tamamen dışlayarak bir garanti sistemi oluşturmak mümkün değil”
 Tarih: 09.09.2016 > 535 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’yi tamamen dışlayarak bir garanti sistemi oluşturmanın ve Kıbrıslı Türklerin bunu kendileri için güvence olarak görmelerini beklemenin mümkün olmadığını kaydetti.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler, ekonomi ve AB konularını ele aldı
 Tarih: 07.09.2016 > 500 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turu kapsamında dün bir araya geldi. Ara Bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alan dünkü görüşmede, liderler, ekonomi ve AB konularını ele aldı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden görüşecek
 Tarih: 06.09.2016 > 531 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya gelecek. Liderler bugün, 23 Ağustos’ta başladıkları yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci aşaması için planlanan beşinci görüşmeyi gerçekleştirecek. 14 Eylül’e kadar devam edecekleri yoğunlaştırılmış m

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Schulz Kıbrıs sorununa en kısa sürede çözüm bulunacağı konusunda iyimser
 Tarih: 05.09.2016 > 528 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Kıbrıs sorununun çözümü için verilen mücadelenin en kısa sürede tamamlanması ve AB’nin, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine, siyasi olduğu kadar, mali katkı da yapması gerektiğini söyledi.

> Makalenin devamı

Elimizdeki en güçlü koz “Garantiler” - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 05.09.2016 > 596 kez okundu.

Kıbrıs sorunu, 21 Aralık 1963 gecesi Rumların Kıbrıslı Türklere saldırı ile başladı ve aradan geçen 53 yıla rağmen hala daha devam ediyor. Sorunun kökeninde Kıbrıslı Rumların adaya hakim olmaları ve adayı Yunanistan’a bağlama, Rumca tabir ile “Enosis” hayalleri ve istekleri yatıyor.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı : “Kıbrıs Rum tarafına inatla sürdürmekte oldukları tek taraflı ve güven zedeleyici tutumlarını süratle gözden geçirmeleri için çağrıda bulunuyoruz”
 Tarih: 02.09.2016 > 555 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, (GKRY) Mısır ile, Hidrokarbon kaynakları konusunda var olan işbirliğini daha da ileriye götürmesini kınadı. Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin atmakta oldukları bu olumsuz, kabul edilemez ve gerginliği artıracak adımlara derhal son vermesini istedi ve Kıbrıs Türk halkının haklarının gasp edil

> Makalenin devamı

Markulli’nin Timsah Gözyaşları - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 02.09.2016 > 578 kez okundu.

Bir dönem işlevsiz Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin önce Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevini sonra da Dışişleri Bakanlığı görevini yapan Erato Kozaku Markulli, geçen hafta sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında, 14 Ağustos 1974’te EOKA­B militanları tarafından gerçekleştirilen katliamlar için Kıbrıslı Türklerden özür diledi, biz de inandı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci tur görüşmeleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 31.08.2016 > 576 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci tur görüşmeleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. Liderler ara bölgede BM Barış Gücü tarafından müzakereler için tahsis edilen binada bir araya gelecekler. Akıncı, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcil

> Makalenin devamı

Ah bu Türkiye! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 31.08.2016 > 560 kez okundu.

Ben kendimi bildim bileli hep aynı kavramlar tartışılıyor. Etiketi, evsafı, fikri, zikri önemli değil. Tartışmanın temel taşları “Türkiye, maaş, zam, eylem, göç yasası, paket…” Bir devlete yakışır ‘hedef’, ‘kalkınma’, ‘çağdaşlık’, ‘bilim’, ‘sanat’, ‘refah’ sözcükleri sadece partilerin hayal ürünü tüzüklerinin, programlarının sayfaları arasında yer

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: "Gelin ayrılık noktalarını kapatalım, netleşmeyen konulara berraklık getirelim"
 Tarih: 29.08.2016 > 529 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yapacakları 6 görüşmenin hayati önem taşıdığını belirterek, "Ekonomi, AB, Yönetim ve Güç Paylaşımı ile Mülkiyet başlıklarında artık geriye kalan ayrılık noktalarını kapatalım, netleşmemiş konulara berraklık getirelim" dedi. Akıncı, diğer toprak, güvenlik ve garantiler başlıklarında da;

> Makalenin devamı

Ortadoğu kaynamaya başladı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 29.08.2016 > 564 kez okundu.

Ana bilim dalım Mühendislik olmasına rağmen “Tarihe”, özellikle de “Politik Tarihe” çok meraklıyım. Bu merak 28 yaşında Milletvekilliği seçimlerini kazanıp Meclise girdiğim gün adeta kafama taş gibi düşmüştü. Daha ilk günlerde, Meclisteki tuvaletlerin yerini bile öğrenmemden öncelikli olarak aklımda çakan ilk şimşek, Parlamenter sistemlerde, kısaca

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Sucuoğlu: “Türkiye Sağlık Bakanı Akdağ ile tam bir mutabakat sağladık”
 Tarih: 26.08.2016 > 566 kez okundu.

Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesinin 70’li yıllarda inşaa edildiğini ve günümüz şartlarına uygun hizmet veremediğini söyleyen Akdağ, KKTC halkının kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için tam donanımlı ve fonksiyonel bir hastanenin şart olduğunu, bu konuda bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır oldu

> Makalenin devamı

Kıbrıs’ın Yunanistan tarafından işgali - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 26.08.2016 > 559 kez okundu.

Kıbrıs adasının kuzeyinin Türkiye tarafından istila ve işgal edildiği 1974 yılından beridir her Rum siyasinin ağzındadır. Kendilerine özgü İngilizce telaffuzları ile “Okkupeyşon ve inveyjon” diyerek girerler konuya sanki de Kıbrıs’ta tüm olaylar 1974’de başlamış gibi. 1974 öncesini de asla ağızlarına almazlar, utanmasalar Rumlarla Türklerin memnun,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hedefimiz var olan ayrılıkları en aza indirmek”
 Tarih: 24.08.2016 > 561 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde dün yapılan görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, toplantıda, yoğunlaştırılmış müzakere sürecinin ikinci turunun geriye kalan 6 toplantısında nelerin ele alınacağının görüşülüp değerlendirildiğini ve var olan ayr

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi vazgeçilmezdir”
 Tarih: 23.08.2016 > 582 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin sağlayacağı güvenlik ve garantinin hiçbir şart altında AB üyeliğiyle bertaraf edilemeyeceğine işaret edilerek , Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin vazgeçilmez olduğu yinelendi. Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türkler adına konuşmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı Gaziantep’teki terör saldırısını kınadı
 Tarih: 22.08.2016 > 570 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Gaziantep’te meydana gelen terör saldırısını kınadı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akıncı yayımladığı mesajda, KKTC’nin Türkiye ile dayanışmasını yineledi. Akıncı şöyle dedi:

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Önümüzdeki yedi toplantıda beşli bir konferansın zeminini oluşturmak mümkün olursa, eylül ayı yeni bir dönemin başlangıcı olabilir”
 Tarih: 20.08.2016 > 554 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere süreci kapsamında ağustos ve eylül aylarında planlanan 7 toplantının yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini söyledi. Akıncı, 2016’da sonuç alınamaması halinde çözüme ulaşmanın imkansız hale gelebileceğini de belirtti. Ankara ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’ye döndü.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: "Eşitliğin, güvenlik ve özgürlüklerin olmadığı yerde bir anlaşma mümkün değildir”
 Tarih: 20.08.2016 > 563 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Eşitliğin, güvenlik ve özgürlüklerin olmadığı yerde bir anlaşma mümkün değildir. Bu üç temel unsuru sağlayacak bir anlaşmaya biz varız" dedi. Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Anlaşma arayışı sürerken, yer isimleri zikrederek, makul olmayan taleplerde bulmak yersiz”
 Tarih: 20.08.2016 > 542 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, KKTC sınırları içinde bulunan ve Kıbrıs Türk tarafına ait Güzelyurt bölgesinin iadesinin veya gelişiminin durdurulmasının söz konusu olmadığını kaydederek, kalıcı ve yaşayabilir bir anlaşma arayışı sürerken, yer isimleri zikrederek makul olmayan taleplerde bulunan açıklamalar yapılmasının yersiz olduğunu belirtti. DİSİ Başkanı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ “Yunanistan’dan beklentimiz; müzakere sürecini sekteye uğratacak şartlar öne sürmeye son vermesi”
 Tarih: 16.08.2016 > 562 kez okundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Yunanistan’dan beklentimiz; (Kıbrıs) müzakere sürecini sekteye uğratacak şartlar öne sürmeye ve milletimizce akim bırakılan darbe girişimi hakkında yürütülen adli soruşturma sürecine müdahil olma çabalarına son vererek, Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümün sağlanması için sürdürülen gayretlere destek olmasıdı

> Makalenin devamı

Türkiye-Rusya ilişkileri ve Batı - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 14.08.2016 > 595 kez okundu.

24 Kasım 2016 tarihinde Türkiye-Suriye sınırında hava sahası ihlali yaptığı gerekçesiyle bir Rus uçağının düşürülmesinden bu yana kopan Türkiye-Rusya ilişkileri, Türkiye’nin akılcı bir atağı sonucunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bu hafta gerçekleşen görüşmeden sonra hedefi ve içeriği geçmiştekinden ç

> Makalenin devamı

Cumhurbaşkanını kimler yanıltıyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 12.08.2016 > 610 kez okundu.

Beyniyle değil, hezeyanlarıyla, kompleksleriyle ve de kalbiyle düşünen bazı kişiler maalesef belli ki, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’yı yanlış yönlendirmekte. Akıncı’nın yanındaki -daha Meclise girdiği ilk günden beri şovlarıyla gündeme gelen- bir milletvekili, devletin işleyiş kurallarını bilmeden ve öğrenmek lütfunda bile bulunmadan Meclise sunduğ

> Makalenin devamı

Yaşlı ve yalnız olmak - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.08.2016 > 584 kez okundu.

Çocuğun adını koyma vakti. Gün mü ağarıyor, karanlık mı bastırıyor! Bence karanlık bastırıyor, hem de en siyahından. Karamsarlığıma sebep çok. Belli ülkülerden arınmış, tencerede pişirip kapağında yiyen, bencil bir toplum olmamızdı istedikleri, olduk. Onca işime rağmen beni klavyenin başına oturtan bir gazete haberi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu, Lord Balfe’yi kabul etti
 Tarih: 12.08.2016 > 595 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşik Krallık Parlamentosu, KKTC Dostluk Grubu üyesi Lord Richard Andrew Balfe’yi makamında kabul etti. TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti ertelendi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti ileriki bir tarihe ertelendi.

> Makalenin devamı

“Rumlarla yapılacak anlaşma da Anayasa’ya aykırı” - Yurdagül ATUN
 Tarih: 12.08.2016 > 610 kez okundu.

*** “Rumlarla bir anlaşma olursa KKTC’yi yıkacaksınız. Bu Anayasaya aykırı değil mi?” *** “Anayasa koyucusu uluslararası anlaşmaları, yargı denetiminin dışında bırakmıştır” *** “Her anlaşmanın birçok koşulu, anayasaya aykırıdır” *** “Madem Cumhurbaşkanı Anayasaya aykırı bulduğu sözleşmeleri mahkemeye gönderiyor, kapı açıldı” *** “Her türlü ulus

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Ekonomisi güçlü, güvenliği sağlanmış bir anlaşma arıyoruz”
 Tarih: 12.08.2016 > 556 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC olarak, ekonomisi güçlü ve güvenliği sağlanmış bir anlaşma aradıklarını, “her ne pahasına olursa olsun” şeklinde bir anlaşma istemediklerini belirtti.

> Makalenin devamı

Anastasiadis istediklerini almış - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 09.08.2016 > 565 kez okundu.

7 Ağustos Pazar tarihli Kıbrıs Rum tarafında yayınlanan Politis gazetesini “Kıbrıs konusu”na ve “Kıbrıs Müzakereleri”ne ilgi duyan herkesin okumasını tavsiye ederim. Müzakerelerin gidişatı ve üzerinde mutabakata varılan konular hakkında uzun bir yazı var. Konuya yakın ve içerikli olan Kıbrıslı Rum ve Türklerden almış yazdığı bilgileri.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıs Türk halkı kendi güvenliğini Türkiye’nin sağlamasından başka bir seçenek görmüyor”
 Tarih: 09.08.2016 > 567 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erenköy Direnişi için düzenlenen törende Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin garantisinin devamını istediğini vurguladı. Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıslı Rumlara karşı verdiği mücadelede önemli bir yere sahip olan Erenköy Direnişi’nin 52’nci yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de Erenköy Şehitliği önünde düzenlenen t

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne " katıldı
 Tarih: 08.08.2016 > 560 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün İstanbul 'da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne katıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine mitinge katılan Özgürgün, halka da hitap etti. Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nda düzenl

> Makalenin devamı

ABD Nükleer bombalarını geri istiyor - Prof. Dr. Ata ATUN
 Tarih: 07.08.2016 > 593 kez okundu.

Türkiye’de demokrasiyi ayaklar altına almak ve çiğnemek için 15 Temmuz gecesi yapılan ve Türk halkının direnci sayesinde önlenen darbeden sonra darbenin organizatörleri olan ABD ve AB, Türkiye ile olan ilişkilerini,- darbe sonrası yaşanan tutuklamaları bahane ederek- adım adım koparmaya başladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Güzelyurt asla verilemez, Güzelyurt’taki yatırımlarımız devam edecek”
 Tarih: 05.08.2016 > 540 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Diyalog TV’de katıldığı programda yaptığı konuşmada, Varılacak bir anlaşmada Güzelyurt’un asla verilmeyeceğini vurguladı. Güzelyurt’un özel statülü bir bölge olmasının da konuşulamayacağının altını çizen Başbakan Özgürgün, Rumlar 2004’de Annan Planı’na hayır dedikten sonra çok şeyin değiştiğini, sonsuza kadar Rumların “e

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Alanlı, Azerbaycan’da Genç Girişimciler Akademisi’nde konuştu
 Tarih: 04.08.2016 > 611 kez okundu.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Azerbaycan’daki temasları çerçevesinde Genç Girişimciler Akademisi’nde konuşma yaptı. Genç Girişimciler Akademisi’nde gerçekleştirilen panelde Azerbaycanlı gençlerle buluşan Alanlı, Kuzey Kıbrıs’ın dünü, bugünü ve yarınını ele alarak, parlamenter sistem hakkında bilgi verdi. Alanl

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanlığı’ndan Kayıp Şahıslar Komitesine 50 bin Euro bağış
 Tarih: 03.08.2016 > 607 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 50 bin Euro bağışta bulunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bağışladığı 50 Bin Euro, 1963, 1964 ve 1974 dönemlerine ait arşivlerde olası gömü yerleriyle ilgili araştırma yapılması için başlatılan çalışmalarda kullanılacak.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Toprak, güvenlik ve garantiler ilk kez masada
 Tarih: 02.08.2016 > 569 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği toprak, güvenlik ve garantiler konularının ilk kez beyin fırtınası şeklinde ele alındığı görüşmeyle yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilk turu tamamlandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Ankara ziyaretimdeki girişimlerimin olumlu sonuç vermesinden son derece mutluyum”
 Tarih: 31.07.2016 > 553 kez okundu.

Türkiye’de 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Kuleli Askeri Lisesi’nde tutuklananlar arasında bulunan KKTC uyruklu 3 öğrenci dün akşam serbest bırakıldı. Öğrencilerin serbest kaldığını yazılı açıklamayla duyuran Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ankara ziyareti esnasında konuyla ilgili girişimlerinin olumlu sonuç vermesinden son derece mutlu olduğunu

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Her zaman, her koşulda yanımızda olan tek güvencemiz Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır”
 Tarih: 31.07.2016 > 530 kez okundu.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın resmi davetlisi olarak Ankara’da bulunan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Başbakan Hüseyin Özgürgün, özel deftere; “Her zaman her koşulda Kıbrıs Türkü’nün yanında olan, tek güvencesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını” yazdı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Toprak, güvenlik ve garantiler ilk kez cuma günü ele alınacak”
 Tarih: 28.07.2016 > 552 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, cuma günü gerçekleştirilecek müzakerelerde ilk kez “toprak”, “güvenlik” ve “garanti” konularının ele alınacağını ancak “harita”, “yüzdelik” ve “yer ismi” konularının gündeme gelmeyeceğini belirtti. Akıncı, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün yeniden bir araya geliyor
 Tarih: 28.07.2016 > 593 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. Görüşme, ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak. Bugünkü görüşmenin ardından, 29 Temmuz Cuma günü yapılacak bir sonraki görüşmeyle ise liderler Temmuz ayı içerisinde top

> Makalenin devamı

Şimali Kiprdə təhsil almaq istəyənlərə xoş xəbər – Fuad MADATOV
 Tarih: 28.07.2016 > 576 kez okundu.

İyulun 29-da Bakıda Şimali Kiprdə yerləşən Doğu Akdeniz Universitetinin (DAÜ) təqdimat mərasimi keçiriləcək. Bu barədə mətbuata tədbirin təşkilatçıları məlumat verib. Təşkilatçılar bildiriblər ki, tədbir zamanı müraciət edən şəxslərdən 1 nə

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Yasama ve yargı konularında neredeyse mutabakata varıldı, yürütme konusunda da ilerleme sağlandı”
 Tarih: 28.07.2016 > 580 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen liderler görüşmesinden dönüşünde yaptığı açıklamada "Yönetim ve Güç Paylaşımı" başlığı altında yürütme, yargı ve yasama organlarıyla ilişkili konularda ilerleme sağladıklarını belirterek, yasama ve yargı başlıklarının hemen hemen tamamlandığını, yürütmede de mesafe kat edildiğini ancak h

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı: “Geçmişten dersler çıkarıp karşılıklı haklara saygı duyarsak geleceği yeniden yaratabiliriz”
 Tarih: 24.07.2016 > 627 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adadaki halkların birbirlerinin haklarına saygılı olması ve geçmişten de dersler çıkarması halinde geleceğin yeniden yaratılabileceğini vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu: “Türk askerinin Ada’daki varlığı Kıbrıs Türk Halkı için tek güvence kaynağı olmaya devam ediyor”
 Tarih: 21.07.2016 > 595 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türk askerinin Ada’daki varlığının Kıbrıs Türk halkı için tek güvence kaynağı olmaya devam ettiğini; iki taraf arasında varılacak bir anlaşmada Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının Kıbrıs Türk tarafı için vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

> Makalenin devamı

Türkiye’nin gücü, Kıbrıs Türkünün gücüdür - Yurdagül ATUN
 Tarih: 21.07.2016 > 620 kez okundu.

Türkiye’deki darbe girişimini fırsat bilen bazı kişiler, “bakın garantörünüze, kendine hayrı yok” anlamına gelen cümlelerle garantörlüğü tartışmaya açtılar. Garantörlüğe gerek yoktu, Kıbrıslı Türklere AB garantör gerekmezdi. Türkiye kendine baksın yeterdi, Kıbrıslı Türklere kimse bir şey yapamazdı! Rumlar mı saldıracaktı ki bu saatten sonra, had

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Lakadamyali: “Tedbirler KKTC vatandaşlarini yönelik bir uygulama değil”
 Tarih: 21.07.2016 > 620 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, Türkiye’den yurt dışına çıkışlardaki yeni uygulamaların KKTC vatandaşlarını etkilemediğini ve kimlikle giriş-çıkışta herhangi bir sorun olmadığını söyledi. TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Lakadamyalı, nüfus cüzdanıyla yurt dışına çıkışla ilgili yeni uygulamaların Türkiye vatandaş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün TC Başbakanı Yıldırım'la telefonda görüştü
 Tarih: 21.07.2016 > 566 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun 15 Temmuz'da düzenlediği darbe girişimi ve yaşananlara ilişkin Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dün yapılan telefon görüşmesinde, iki başbakan "güçlü ve istikrarlı Anavatan Türkiye'nin demokratik düzenini yıkmaya yönelik darbe gir

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Başbakan Özgürgün TC Başbakanı Yıldırım'la telefonda görüştü
 Tarih: 18.07.2016 > 584 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun 15 Temmuz'da düzenlediği darbe girişimi ve yaşananlara ilişkin Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dün yapılan telefon görüşmesinde, iki başbakan "güçlü ve istikrarlı Anavatan Türkiye'nin demokratik düzenini yıkmaya yönelik darbe gir

> Makalenin devamı

Kara Gece - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.07.2016 > 612 kez okundu.

Türkiye geçtiğimiz gün tarihinin en kara, en korkunç, en şaşkın, en cesur, en birlik gecelerinden birini yaşadı. Rüya gibi, kabus gibi, uyanınca bitecekmiş gibi, hiç bitmeyecekmiş gibi…

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 42. yıldönümü törenlerle kutlanacak
 Tarih: 17.07.2016 > 619 kez okundu.

20 Temmuz Barış Harekatı’nın 42. yıldönümü, tüm ilçelerde düzenlenecek törenler ve etkinliklerle kutlanacak. “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” dolayısıyla başta başkent Lefkoşa olmak üzere Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerinde kutlama törenleri düzenlenecek.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Artık sürekli bir toplantı şekline geçmemiz gerektiğini düşünüyorum”
 Tarih: 13.07.2016 > 615 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda bundan sonraki süreçte sürekli bir toplantı şekline geçilmesi gerektiği görüşünde olduğunu bildirdi. Akıncı, Rum lider Anstasiadis’le ara bölgede yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Verimli bir görüşme oldu”
 Tarih: 11.07.2016 > 570 kez okundu.

Yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında geçtiğimiz Cuma günü Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ara bölgede bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, vatandaşlıklar ve oy hakları konularının iyi bir atmosferde görüşüldüğünü, görüşmenin verimli geçtiğini söyledi. Akıncı, yarınki görüşme

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınadı
 Tarih: 30.06.2016 > 687 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’de Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısını kınadı. Akıncı yayımladığı kınama mesajında, “Sevdiklerine ve sevenlerine ulaşmak için seyahat eden çok sayıda masum insanın katledildiği, çok sayıda insanın da yaralandığı İstanbul’daki terör saldırısını kınıyorum” ifadelerini kullandı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Sivil Savunma Teşkilatı ülkenin en güvenilen kurumlarından biri”
 Tarih: 29.06.2016 > 628 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC’deki 2 yıllık görev süresi sona eren Sivil Savuma Teşkilatı Başkanı Fatih Yarımbaş ile bu göreve atanan Erdoğan Çelebi’yi kabul etti. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakanlık bünyesinde bulunan Sivil Savunma Teşkilatı’nın ülkenin en güvenilen kurumlarından biri olduğunu, kurumun hizmetlerinden gurur duyduklarını kayde

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönündeki görüşlerini teyit ettiler
 Tarih: 24.06.2016 > 662 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının görüşünün, bugüne kadar varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönünde olduğunu söyledi ve bu teyidi bugün (dün) yaptıklarını ifade etti. Ancak bu konular üzerinde konuşulamaz, ortak anlayışı daha iyi hale getirmek için karşılıklı öneride bulunulamaz diye bir ş

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Ertuğruloğlu: "Kıbrıs Türk halkının egemenliği inkar edildiği sürece 50 yıldır yapılan müzakerelerde bir neticeye varılamadığı gibi bugün de varılması mümkün değil "
 Tarih: 23.06.2016 > 614 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakereleri hakkında "Rum tarafı 'Kıbrıs Cumhuriyeti' diye tanındığı, Kıbrıs Türk halkının kimliği inkar edildiği, Kıbrıs Türk halkının egemenliği inkar edildiği sürece, Kıbrıs'ta 50 yıldır yapılan müzakerelerde bir neticeye varılamadığı gibi bugün de varılması bana göre mümkün değil" dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ TC Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, KKTC’ye geliyor
 Tarih: 22.06.2016 > 680 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı resmi temaslarda bulunmak amacıyla Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun davetlisi olarak bugün KKTC’ye geliyor. Avcı ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’yı ziyar

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Liderler görüşmesi ertelendi
 Tarih: 21.06.2016 > 641 kez okundu.

Güney Kıbrıs’taki orman yangını nedeniyle bugünkü liderler görüşmesi ertelendi. Bir sonraki planlı görüşme 23 Haziran’da gerçekleşecek. Cumhurbaşkanlığı yangın için yardım teklif etti

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Koordinasyon Ofisi ile herhangi bir yetki devri söz konusu değil”
 Tarih: 21.06.2016 > 605 kez okundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Koordinasyon Ofisi ile herhangi bir yetki devrinin söz konusu olmadığını, kendilerinin onaylayacağı projeler doğrultusunda gençliğe ve spora ciddi kaynak oluşturulacağını söyledi.

> Makalenin devamı

Egemenlik öyle gitmez, böyle gider! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 17.06.2016 > 668 kez okundu.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin anlaşma ortalığı ayağa kaldırdı. Sabah 10’da başlayan ve ertesi gün 3’e kadar süren 15 saatlik maratonda Meclis oturumunda neredeyse sadece bu konuşuldu. Ustasının (Mehmet Çakıcı) rekorunu egale etmeye çalı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Kıbrıslı Türk gençlerin spor hakları için bıkmadan usanmadan mücadele etmeye devam edeceğiz”
 Tarih: 17.06.2016 > 661 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türk gençlerin spor hakları için bıkmadan usanmadan mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, dışa açılımın esasının çözüm olduğunu vurguladı.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Spehar’ı kabul etti
 Tarih: 16.06.2016 > 665 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreterliği Kıbrıs Özel Temsilcisi görevini devralan Elizabeth Spehar’ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşmede Müzakereci Özdil Nami ve Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Barış Burcu hazır bulundu.

> Makalenin devamı

Egemenlik öyle gitmez, böyle gider! - Yurdagül ATUN
 Tarih: 15.06.2016 > 593 kez okundu.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin anlaşma ortalığı ayağa kaldırdı. Sabah 10’da başlayan ve ertesi gün 3’e kadar süren 15 saatlik maratonda Meclis oturumunda neredeyse sadece bu konuşuldu. Ustasının (Mehmet Çakıcı) rekorunu egale etmeye çalı

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin kurulması anlaşması oy çokluğuyla onaylandı
 Tarih: 15.06.2016 > 687 kez okundu.

Meclis Genel Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Antlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı’nı onayladı. Başbakan Hüseyin Özgürgün oylama öncesinde yaptığı konuşmasında,

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Dışişleri Bakanlığı: “Endişe içerisinde takip ediyoruz”
 Tarih: 13.06.2016 > 683 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), Rum Milli Muhafız Ordusu’na uzman asker niteliğinde 3 bin kişilik yeni istihdam yapması yönünde almış olduğu kararı endişe içerisinde takip etmekte olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, “Adada kapsamlı bir çözüme ulaşmak amacıyla müzakerelerin yoğunlaştırılmış şekilde devam ettiği böyles

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Kasulidis: "Ban üçlü bir görüşme yapmak istiyor"
 Tarih: 10.06.2016 > 666 kez okundu.

Rum haber kaynaklarına göre New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşen Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Ban’ın başka güçlerin varlığı olmaksızın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşme arzusunu dile getirdiğini aktardı. Ban’ın, taraflardan böyle bir görüşmenin gerçekleştirilme zamanını

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız”
 Tarih: 09.06.2016 > 659 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Yaptığımız önerilere konfederal yakıştırmasının yapılmaması gerekir. Öyle bir niyet ve tavır yoktur. Bunun mümkün olmayacağının bilinci içindeyiz. Ancak diğer tarafın da üniter devlet yaklaşımlarından da uzak durması lazım. Biz Kıbrıs’ta üniter bir devlet kurmayacağız, birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız” dedi.

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Eide: “Her iki lider de 2016’da Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için kararlı”
 Tarih: 09.06.2016 > 744 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından dün kabul edilen Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, yapıcı ve kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini, bugün (dün) Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri ile de görüştüğünü ve her iki liderin tekrardan, 2016’da Kıbrıs sorununa çözüm b

> Makalenin devamı

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Hammond ile telefonda görüştü
 Tarih: 07.06.2016 > 647 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond telefon görüşmesi yaptı. Dün Akıncı’yı telefonla arayan İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, İngiltere’nin müzakere sürecine desteğini yinelerken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da İngiltere’nin sürece yapıcı yaklaşımlarının önemine vurgu yaptı.

> Makalenin devamı


Aktif Ziyaretçi 100
Dün Tekil 992
Bugün Tekil 957
Toplam Tekil 1984945
IP 54.221.136.62


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:28 Rebiü'l-Evvel 1439
Aralık 2017
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2017 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu