TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
Irmaklar akarken taşar, kurur ama yolundan şaşmaz - Rafet ULUTÜRK
 Tarih: 05.05.2019 > 46 kez okundu.

Yağmur suyu ile bizde Rodoplarda çamaşır durulanır. Güneş yolunca geldiğinden o suyu kullanan giysilerin gıcır gıcır, parlak olduğunu söylerler. Dağ başlarında bulunan sular akıtılır, kurnalardan içilir, taş yalaklara dolup taşar. Kuyu sularımız ise acıdır.

> Makalenin devamı

Bulgaristan'da Yolsuzluklar Partisi - Rafet ULUTÜRK
 Tarih: 01.05.2019 > 66 kez okundu.

1990’da BKP kapandı yerine BSP geldi, yani tabela değişti. Çok sevilen BKP için göz yaşı döken olmadı. Marks, Engels ve Lenin’in eserleri üzerinde veda yemini de etmediler. 475 binlik bir iktidar partisinin dağılması dev bir kara yılanın inine girmesini hatırlattı. Arkada kalan kara bir korkuydu.

> Makalenin devamı

Bulgaristan halkının hayal ettiği AB - Rafet ULUTÜRK
 Tarih: 30.04.2019 > 59 kez okundu.

Biz düğün telaşının başladığını haber verirken davullar çalıyor, deriz. Bir ay sürecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçim kampanyasının başladığı duyurmaya uygun bir şey bulamadık. Avrupa Birliğinin (AB) milletler üstü marşı olarak kabul edilen Bethowen’in “Dokuzuncu Senfonisi” de işitilmedi. Uyuşuk ve maymaşık bir durumdayız.

> Makalenin devamı

Bulgaristan'da Erken seçim ufukta ağarıyor - Rafet ULUTÜRK
 Tarih: 28.04.2019 > 61 kez okundu.

Sofya merkezinde 3 yüksek çatı var. 1.Cumhurbaşkanlığı, 2.meclis ve 3.Bakanlar Kurulu. Bunların her birinin altında başka bir cadı kazanı kaynıyor. Önce Cumhurbaşkanlığı kazanına bakalım.

> Makalenin devamı

Edirne'de 'Bulgar Bayramı' hareketliliği yaşandı
 Tarih: 23.09.2018 > 130 kez okundu.

"Bağımsızlık Günü" kutlamaları kapsamındaki resmi tatili fırsat bilen Bulgar vatandaşları, tatil ve alışveriş rotalarını sınır komşusu Edirne'ye çevirince kentte hareketlilik yaşandı.

> Makalenin devamı

Bulgaristan'ın bayramı Edirne'ye yarayacak
 Tarih: 20.09.2018 > 158 kez okundu.

Bulgaristan'ın 22 Eylül'de kutladığı "Bağımsızlık Günü" kutlamaları kapsamında resmi tatilin gerçekleşeceği 22-24 Eylül tarihleri arasında Edirne'deki otellerde rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor.

> Makalenin devamı

Bulgaristan'da Seçim usulü değişiyor - Rafet ULUTURK
 Tarih: 20.12.2017 > 377 kez okundu.

Konu: Bulgaristan’da değişen seçimde oy kullanma usulünde yolda kalmayalım. 2018 yılıyla birlikte Bulgaristan kapısını yeni seçimler çalacak inşallah. Bunların birincisi belediye ve muhtarlık (yerel) seçimlerdir. İkinci seçimin ne zaman yapılacağını söyleyebilmemiz için 17 Ocak 2018 günü Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile Hak ve Özgürlükle

> Makalenin devamı

Modern diplomasiye doğru - Rafet ULUTÜRK
 Tarih: 05.07.2017 > 515 kez okundu.

Kardeşle yaşanmaz, komşuyla yaşanır. Bu bizim en eski atasözlerimizden biridir. Ne var ki, kimse kendisine komşu seçemez. Bu dünyada en büyük setler komşular arasına çekilmiş, en iyi günler de komşular arasında yaşanmıştır. Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti iki ayrı kıtada ama iki komşu ülkedir. Komşular arasında benden sana daha fazl

> Makalenin devamı

Bulgaristan Türkleri - Derleyen: Yrd. Doç. Dr. Elnur Hasan MİKAİL
 Tarih: 31.10.2016 > 1056 kez okundu.

Bulgaristan'daki Türkler, Oğuzların ve Kumanların [11][12] soyundan gelmektedirler. Oğuz Türkleri, Anadolu üzerinden ve çoklukla Osmanlı devrinde o bölgeye geçen Türklerdir[13]. Jivkov rejiminin çöküşünden sonra yeni kurulan Bulgaristan hükûmeti 29 Aralık 1989'da Bulgaristan'daki Türklerin Türkçe adlarını alma özgürlüğünü, ibadeti yapma özgürlüğ

> Makalenin devamı

BULGARİSTAN'A BAKMAK ZORUNDA KALDIK! - Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
 Tarih: 30.10.2016 > 769 kez okundu.