TURAN-SAM || TURAN(TÜRK DÜNYASI) Stratejik Araştırmalar Merkezi || www.turansam.org

Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN! (Ziya GÖKALP). İSLAM'da TÜRK'ler: "Ben sizi kavim-kavim yarattım. Birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye." /Hücürat Suresi, 13. Ayeti/; "TÜRKLER SİZE DOKUNMADIĞI, HARBETMEDİĞİ SÜRECE, SAKIN SİZ DE TÜRKLERE DOKUNMAYINIZ!" Hadis-i Şerif(en-Nesei, Sünen en-Nesei, 4, s. 44.); "SİZLER; TÜRKLERLE ÇARPIŞMADIKÇA KIYAMET KOPMAYACAKTIR" Hadis-i Şerif(el-Buhari, 4, s. 34, 35, 156; Sahih-i Müslim, 17, s. 37, 38.); "ALLAH(c. c.)u Teala'nın "Doğuda" bir ordusu vardır. Onun adını TÜRK koymuştur. Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır" (Hadisi nakleden: Kazvini. el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s. 292.). "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”(Hadisi Şerif)
Bakü’ye Atatürk Anıtı
 Tarih: 08.01.2009 > Yollayan: http://today.az

Azerbaycan'ın Türkiye Büyükelçisi Hulusi Kılıç yaptığı basın toplantısında 2009 senesinde Azerbaycan ile Türkiye'nin kardeşlik ilişkilerini geliştirmek adına çeşitli faaliyetler gerçekleştirileceğini söyledi. Bunlardan ilki Türk Büyükelçiliğinin Bakü'de Atatürk'e ait bir anıt yaptırması olacak. Kılıç yaptığı açıklamada “2009 senesinde Bakü'de Türk Devletleri bir araya gelecek. Bu Türk devletlerinin bir nevi parlamenter toplanışı olacak” dedi. Kılıç ayrıca Mart ayında Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşliğini simgeleyen bir parkın açılacağını söyledi. Diğer bir adım olarak ise Ganja şehrinde Türk başkonsolosluğu açılması öngörülüyor.

Kaynak: http://www.y-tm.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3517&Itemid=830

FSB’nin Tatar Milli Meclis’ine Arsız Saldırıları Devam Ediyor
 Tarih: 07.01.2009 > Yollayan: Roza KURBAN

20 Aralık'ta Tatar Milli Meclis'i toplantısında devlet bağımsızlığı beyanatı kabul edildikten sonra, Tataristan'da Milli Meclis'e karşı saldırılar başlamıştı. 24-25 Aralık tarihlerinde Milli Meclis reisi Fevziye Bayramova'nın , Tatar Milli Meclis'inin reis yardımcısı Faik Taciyev'in evlerine FSB(eski KGB) subayları gece yarısı baskını yapmış, fakat bir şey elde edememişti. Aynı zamanda Milli Meclis üyeleri de sorguya çekilmişti.

4 Ocak 2009 günü Kazan vakti ile sabah saat 9:00'da FSB subayları tekrar Tatar Milli Meclis reisi Fevziye Bayramova'nın kapısını çalmış, fakat Fevziye Hanım kapıyı açmamış. Daha sonra FSB subayları kesici aletler getirip kapıyı zorla açmaya çalışırken, Fevziye Bayramova kapıyı açmak zorunda kalmıştır. İçeriye 5 kişi: FSB subayları- İldar Zaynullov, Marsel İdrisov, polis teğmeni-Malis Zayniyev ve tanıklar- Aynaz Şeyhelislamov, Lenar Zakirovlar girmiş. FSB subayları, 26 Aralık 2008 tarihinde 282.Maddenin 2.fıkrasına istinaden 'MİLLETLER ARASI DÜŞMANLIĞI KÖRÜKLEME' suçu ile cinaî dava açıldığını ve 2 Ocak 2009 tarihli arama emriyle geldiklerini söylemişler. Arama 3 saat sürmüş, bilgisayar, resim ve dosyalara el koymuşlardır. Arama sonucu tutanak tutulmuş, Fevziye Bayramova, “Ben bu aramayı kanun dışı buluyorum ve buna razı değilim.' ifadesi eşliğinde tutanağa imza atmıştır. 10 günlük temyiz hakkı süresini beklemeden gelen FSB, neden acele etmiştir acaba?!

FSB subayları, Bayramova'nın belge ve bilgisayarına el koyarken, Onun, “bağımsızlık' sözcüğünü sık sık dile getirdiğinden rahatsız olduklarını söylemişler. Bayramova ise şu yanıtı vermiştir: “Bunun içinde sadece Tatar bağımsızlığı ile ilgili belgeler bulunmaktadır, araştırmaya gerek yok. Bundan dolayı beni suçluyorsanız hemen hapishaneye atabilirsiniz, ama şunu bilin ki, ben hapishanede de aynı sözleri söyleyeceğim ve ölene dek Tatar bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğim.' FSB subayları evden ayrılırken 12 Ocak 2009 tarihinde savcılığa gelip ifade vermesi için celpname bırakmışlardır.

Fevziye Bayramova'nın evinde arama yapılırken, eş zamanlı olarak Tatar Milli Meclis'inin reis yardımcısı Faik Taciyev'in evini ve 20 Aralık 2008 tarihinde toplantı yapılan binayı da aramışlardır.

Tatarların milli kahramanı olan Fevziye Bayramova'nın bu durumuna seyirci mi kalacağız veya el ele verip ona bu kutsal milli savaşında arka mı çıkacağız?! Karar sizin….Roza KURBAN

Sürgündeki Milli Hükümet Üyesi

04.01.2009

Kaynak: Roza KURBAN

Amerikalıya Göre Türk Boyları Da Ayrı Soydan Geliyor!!!
 Tarih: 03.01.2009 > Yollayan: Hayri Üstün

Turan Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin Notu:

Amerikalılar kapı kapı dolaşıp 75 milyon insanın etnik kökenini sormuş olmalılar ki böyle ilmi bir araştırmaya imza koymuş bulunsunlar. Ayrıca Amerikalılar kendi etnik yapıları ile uğraşsınlar. Bu tür ilim dışı araştırmalar ancak milletimize karşı yürütülen psikolojik savaşın aracılığını yapabilirler. Bugünün şartlarında -ABD hepimizi çiplemedi ise eğer- şu kadar bu var, bu kadar şu var demek mümkün değildir. Üstelik kesin rakam vermek imkansızdır. Türkiye mozaik değil, bir bütündür.

Hayri Üstün

----

Amerika Birleişik Devletleri Türkiye'yi araştıracağına biraz da kendi tarihini araştırmalıdır. Zira o zaman kendi tarihlerinden utanan bir topluluğun var olduğu gerçeğine ulaşacaklar. ABD kendi tarihinden, kuruluş tarihinden gerçekten utanmalıdır. Amerika'nın yerlilerini, özbeöz Türkleri soykırıma maruz bırakan İngiliz kolonileri bugün dünyada parmakla gösterilebilecek kızılderili bırakmıştır. İngiliz kolonileri Kızılderili Türklerin soyunu kurutmuştur. Ayrıca ABD, diğer ülkelerde yaşayan ahmak, kaba, bazen deli, devlete başkaldıran kişilerin bu ülkeye iltica vs. sebeplerle göçmesinden müteşekkil bir devlettir. ABD'nin tüm meşhurları başka ırklardan olan kişilerdir. Bunlara örnek verisek: Madonna bir İtalyandır, Stallone yine bir italyandır ve Arnold Schwarzenegger bir Avusturyalıdır. Bu liste uzadıkça uzayabilir. Sonuç olarak ABD çok ırklı bir ülkedir ve gitsin kendi sorunlarıyla uğraşsın.

Elnur Hasan Mikail---Amerikalıya göre Türk boyları da ayrı soydan geliyor!!!

Milli bütünlüğümüzü yıkıcı tüm fikirlere ve bunu savunanlara LANET olsun!

Ne Mutlu Türklük Bilinci ile Yaşayanlara…

KÜRT NÜFUS İLK KEZ BU KADAR YÜKSEK ÇIKTI..

300 nüfuslu etnik gruplar bile sayıldı

Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın yaptığı araştırma, Türkiye'nin etnik haritasını ortaya çıkartıyor. Araştırmada Türkiye'de yaşayan 23 etnik kökenin nüfusu tek tek ortaya konuluyor. Araştırmanın en ilgi çeken yanı ise, Kürt nüfusunun ilk kez bu kadar yüksek çıkması. Arap nüfusunun Türkiye'nin üçüncü büyük etnik grubu olması ise araştırmanın diğer ilgi çeken yanı.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 20'Sİ KÜRT

Dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın Aralık 2008 verilerine göre, Türkiye nüfusunun yüzde 20.8′ini Kürt kökenliler oluşturuyor. Araştırmaya göre, Türkiye'de 52.8 milyon Türk yaşarken, Zazalar ile birlikte toplam Kürt sayısı 15.4 milyon.

Türkiye'de yaşayan Kürt kökenlilerin sayısı ve diğer etnik grupların nüfusa oranı hakkındaki tartışmalar devam ederken, bir araştırma da dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli USCWM isimli vakıftan geldi.

Vakfın Aralık 2008 verilerine dayandırdığı araştırmasında, Türkiye'nin nüfusunun 74 milyon 398 bin 700 olduğu kaydedildi. Araştırmada, nüfusun yüzde 71'ini oluşturan 52 milyon 826 bin kişinin Türk olduğu ifade edilirken, Zazalar ile birlikte Kürtlerin sayısının 15 milyon 426 bin olduğu belirtildi. Araştırmada Türkiye'de 1 milyon 313 bin Zaza'nın yaşadığı, Kürtlerin 5 milyon 902 bininin ise Türkçe konuştuğu kaydedildi.

ARAP NÜFUSU 2 MİLYONA YAKIN

Türkiye'de 1.8 milyon Arap, 910 bin Çerkes, 620 bin Fars, 540 bin Azeri yaşadığının belirlendiği araştırmada, Türkiye'de 76 bin Ermeni, 28 bin Süryani, 14 bin Rum ve 13 bin Musevi bulunduğu vurgulandı.

Türkiye'nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:

- Türkler 52 milyon 826 bin

- Kürtler 15 milyon 426 bin

- Araplar 1 milyon 839 bin

- Çerkesler 910 bin

- Farslar 620 bin

- Azeriler 542 bin

- Gagavuzlar 410 bin

- Pomaklar 331 bin

- Bulgarlar 328 bin

- Lazlar 151 bin

- Gürcüler 150 bin

- Tatarlar 126 bin

- Boşnaklar 101 bin

- Ermeniler 76 bin

- Karakalpaklar 74 bin

- Arnavutlar 66 bin

- Romanlar 66 bin

- Abhazlar 43 bin

- Osetler 37 bin

- Süryaniler 28 bin

- Rumlar 14 bin

- Museviler 13 bin

- Keldaniler 300 (sadece üçyüz)

Kaynak: Enson Haber

Türkçe Lehçelerinde Yeni Yıl Kutlaması
 Tarih: 01.01.2009 > Yollayan: Zübeyde Gökçen Süer

"Altay Türkçesi: Slerdi cangı cılla utkup turum!

Azerbaycan Türkçesi: Yeni iliniz mübarek olsun!

Başkurt Türkçesi: Hizzi yangı yıl menen kotlayım!

Çuvaş Türkçesi: Sene sul yaçepe salamlatap!

Füyu Kırgızcası: Naa cılıngar guttug bolsun!

Gagauz Türkçesi: Yeni yılınızı kutlerim!

Hakas Türkçesi: Naa çılnang alğıstapçam sirerni!

Karaçay-Malkar Türkçesi: Cangı cılığıznı alğışlayma!

Karakalpak Türkçesi: Canga cılıngız kuttı bolsın!

Karay/Karaim Türkçesi: Sizni yanhı yıl bıla kutleymın!

Kazak Türkçesi: Janga jılıngız kuttı bolsın! veya Janga jılıngız ben!

Kırım Türkçesi: Yangı ılıngız kaırlı (veya mubarek) olsun!

Kırgız Türkçesi: Cangı cılıngız kuttu bolsun!

Kumuk Türkçesi: Yangı yılıgız kutlu bolsun!

Nogay Türkçesi: Yanga yılıngız men!

Özbek Türkçesi: Yengi yılıngız mübarek bolsun!

Sarı Uygurca Türkçesi: Ak éy yahşi mo!

Şor Türkçesi: Naa çıl çakşı polzun!

Tatar Türkçesi: Sezne yanga yıl belen tebrik item!

Tuva Türkçesi: Caa çıl-bile bayır çedirip or men!

Türkiye Türkçesi: Yeni yılınız kutlu olsun!

Türkmen Türkçesi: Teze yılınızı gutlayaarın!

(Irak Türkmenleri) Yengi iliyiz (iliwiz) mubarak olsun!

Uygur Türkçesi: Yengi yılıngızğa mübarek bolsun!

Yakut Türkçesi: Ehigini şanga sılınan eğerdeliibin!"

Kaynak: Türk Dünyası Gençlik Topluluğu

Miladi Yılbaşınız Kutlu Olsun!
 Tarih: 31.12.2008 > Yollayan: Elnur Hasan MİKAİL - "TURAN-SAM" Yönetim Kurulu Genel Başka

Hıristiyan TÜRK kardeşlerimizin Miladi Yılbaşısı olan 2009 yılını Kutlarız. Türkiye ve diğer Türk devlet ve Topluluklarında da bugün miladi takvim kullanıldığına göre bu bir bakımda bizim de bayramımız edilmiş durumda. Bu yüzden Yeni takvim yılı münasebetiyle hepimizin miladi yılbaşısı kutlu olsun.

Kaynak: www.turansam.org

Dünya Azerbaycan"lılarının He"mreylik Günü Mübarek Olsun!
 Tarih: 31.12.2008 > Yollayan: Elnur Hasan MİKAİL -

31 Dekabr Dünya Azerbaycan"lılarının He"mreylik Günü Münasibetile Bütün Azerbaycan"lı Qardaş ve Bacılarımızı "TURAN-SAM" olaraq ürekden tebrik edirik.31 Aralık Dünya Azerbaycan"lılarının Dayanışma Günüdür. Bu vesileyle tüm Azerbaycan Türklerinin bayramını "TURANSAM" ekibi olarak kutlarız.

Kaynak: www.turansam.org

İsrail"e Kınama Mesajı
 Tarih: 30.12.2008 > Yollayan: Elnur Hasan MİKAİL - TURAN-SAM Yönetim Kurulu Genel Başkanı

İsrail"in 2 gün önce Filistin"in Gazze bölgesine saldırarak, 300 kişiden fazla sivil, silahsız ve masum Müslümanları son teknoloji ile donatılmış silahlarıyla katletmesini TURAN-SAM Yönetimi olarak şiddetle kınıyoruz. Siyonizme hayır diye seslenirken, TÜRK-İSLAM dünyasına karşı ilan edilen her türlü savaşta karşılarında TURAN-SAM"ı bulacaklarını, savaş istiyorlarsa kendilerine uzun vadede savaşla karşılık verileceğine ve zayıf Müslümanlara karşı gerçekleştirdikleri bu acımasızlığın bedelinin bir gün kendilerine sorulacağına dair taahhütte bulunuyoruz. Yaptıkları zulümlerin kendilerine ağır bir şekilde ödetileceğine yemin ediyoruz. Acilen Ortadoğu"da barışa gidilmesi için bölgede ateşkes talep ediyoruz! Silahsız insanlara karşı silahlı saldırıda bulunmak erkek işi değildir.

Kaynak: www.turansam.org

Yayın Kesintisi
 Tarih: 30.12.2008 > Yollayan: Hayri Üstün

Sunucumuzun arızalanması sonucunda 2 gündür örütbağımız hizmet verememiştir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Turan Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetimi Adına;

Hayri Üstün

Kaynak: Turansam

Tatar Milli Meclisinin Toplantısı
 Tarih: 22.12.2008 > Yollayan: Roza Kurban

20 Aralık tarihinde Çallı şehrinde Tatar Milli Meclis'inin genişletilmiş toplantısı yapılmıştır. Toplantıya Kazan, Çallı, Tüben Kama, Bögelme, Leninogorski şehirlerinden, Çistay, Alekseyevski ve başka bölgelerden Milli Meclis ve milli hareket vekilleri katılmıştır. Dünyada ve Rusya'da cereyan eden siyasi vaziyeti göz önünde tutarak, Milli Meclis, Birleşmiş Milletler'e, dünya parlamentolarına ve başkanlarına Tataristan'ın devlet bağımsızlığının tanınması dileğiyle müracaat etmiştir. "Tatar ulusu devletçiliğini kan dökmeden, uluslararası hukuk kurallarına esasen demokratik yol ile gerçekleştirmek istiyor, - deniliyor müracaatta. – Bunun için dünya topluluklarından Tatar ulusunun kaybettiği devletini diriltmede yasal çabalarının desteklenmesini istiyoruz." Aynı zamanda Tataristan'ın devlet bağımsızlığı beyanatına göre karar alınmıştır, Milli Hükümet'in terkibi onaylanmıştır.

Milli Meclis'e bağlı olarak çalışagelen "Sürgündeki Milli Hükümet'in" reisi olarak Amerika'da yaşayan tanınmış millettaşımız, bilgin ve siyasetçi Vil Mirzayanov seçilmiştir. Milli Hükümet'in terkibine Heyretdin Güleçyüz (Almanya), İklil Kurban, Roza Kurban (Türkiye), Fenzaman Battal, Gosman Gomer, Zölfiye Kadıyr (Tataristan) ve Kerim Yauşev (Başkurdistan) seçilmiştir. Onların ilk görevi Milli Meclis'in kabul ettiği belgeleri uluslararası kuruluşlara iletmek, Milli Meclis'i Birleşmiş Milletler nezdinde resmi olmayan kuruluş olarak kaydettirmek vazifesi yüklenmiştir.

Milli Meclis toplantısında diğer örgütlenme işlerine de bakılmıştır. Tüzükte gösterilen zamanın dolması gereği, teşekkür ile Milli Meclis reisi İldus Emirhanov'un görevine son verilmiştir. Milli Meclis'in yeni reisi olarak siyasetçi, yazar-bilgin Fevziye Bayramova seçilmiştir. Milli Meclis reisinin yardımcısı olarak tanınmış siyasetçi Faik Taciyev seçilmiştir. Konuşmacıların hepsi, Tatar ulusunu yeniden devlet bağımsızlığını elde etme hareketine geçirmek ve devletçiliğe ulaşmak için yabancı ülkelerin de yardımına dayanmak gerektiği konusunda hemfikirdir. Gelecek yılın yazında Milli Meclis'in sıradaki toplantısı, yıl sonunda Kurultay'ı yapılacaktır.

Milli Meclis'in Matbaa Merkezi

20 Aralık 2008

Tatarcadan Türkiye Türkçesine aktaran Sürgündeki Milli Hükümet üyesi

Roza KURBAN.

Kaynak: www.turansam.org

Edebiyatçı Türk’e Teşekkürler
 Tarih: 20.12.2008 > Yollayan: Hayri Üstün

Bizi desteklediği için Edebiyatçi Türk'e kurumumuz adına teşekkür ederim.

Hayri Üstün

http://www.edebiyatciturk.com

Kaynak: www.turansam.org


Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 875
Bugün Tekil 259
Toplam Tekil 3431773
IP 107.21.85.250


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

23 Cemaziye'l-Ahir 1443
Ocak 2022
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar


Önceki ve sonraki sayfaları görmek için aşağıdan seçin...
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  12 

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu