Af konusunda AK Parti’de kafalar karışık... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Af konusunda AK Parti’de kafalar karışık... - Necdet SİVASLI
Tarih: 30.09.2018 > Kaç kez okundu? 83

Paylaş


MHP tarafından “Kesin çıkacak” denilen af konusunda kafalar karışık. Özellikle AK Parti tarafından af kapsamına alınacak suçlarla ilgili olarak “Eğer af konusunda MHP çizgisine gelirsek bu partimizin de sonunu getirir” yorumları yapılıyor.

AK Parti’nin hukukçu kadrosu “Teklifin mevcut haliyle af kapsamına aldığı toplum vicdanını yaralayacak konuların vurgulanarak MHP’ye olmazın gösterilmesi, MHP’nin teklifin kapsamının daraltılması konusunda ikna edilmesi ve tüm partilerin desteğinin alınmasına çalışılması yapılması” konusunda bir çalışma yapılmasından yana tavır gösteriyor.

AK Parti’den af konuna karşı olan grupların ortak görüşü de şöyle:

“MHP, ‘Bu af değil şartlı indirim’ dese de, teklifinin niteliğine ilişkin bazı hukukçular farklı görüşler dile getirse de bize göre bu düzenleme bir aftır. Bugüne kadar yapılan af düzenlemelerine ve sonrasındaki süreçlere baktığımızda affın olumsuz siyasi faturasını hep iktidarların ödediği de açıktır. Af çıkartan bir sonrası seçimi kaybetmiştir. “

Sıkıntı şurada:

MHP ile ittifak içinde olan AK Parti, yerel seçimler arifesinde stratejik ortağını da kırmak ve küstürmek istemiyor. BU nedenle ortak bir yol arayışı sürüyor. Ortadaki sıkıntının da atlatılması için çeşitli formüller üzerinde çalışılıyor.

Kısaca bu konulara da göz atalım:

Geniş bir katılımla yasal düzenleme: ‘Kamu vicdanı’ oluşacaksa o zaman Meclis’te geniş bir katılımla düzenlemenin çıkması gerekir. Bu sadece AKP ve MHP’nin işi olmamalı, Meclis’ten kahir ekseriyetle çıkacaksa kapsamda yapılacak bazı değişikliklerle önerinin komisyon ve genel kurul gündemine getirilmesi söz konusu olabilir.

Zararı en aza indirme: Meclis’te partiler arasında bir ortaklaşma sağlanamaması, MHP’nin düzenlemeden vazgeçmemesi durumunda önerinin kapsamı, kamu vicdanında oluşacak olumsuzluğu en aza indirecek şekilde daraltılabilir. Yerel seçim sürecine yönelik olumsuz etkinin de azaltılması için düzenleme zamana yayılarak seçim sonrasına bırakılabilir.

İki partiye de zarar verir: Teklifin af kapsamına aldığı her suç için ayrı ayrı bir inceleme yapılıp, kamu vicdanını yaralayan kamuoyuna yansımış örnek dosyalar, davalar tek tek tespit edilerek, MHP’ye teklifin bu haliyle yasalaştırılmasının yanlış olacağı yani bir anlamda ‘olmaz’ gösterilir. Yerel seçimler için bu düzenlemenin her iki partiye zarar vereceği anlatılır. MHP’nin ikna edilebilmesi halinde oturulur teklifin teknik ve kapsam yönünden hatalı görülen yönleri üzerinde bir çalışma yapılır. Eğer düzeltme imkanı varsa bu çalışma teklifin komisyon görüşmeleri aşamasında da önergeler yoluyla hayata geçirilir. MHP’nin teklifinde ısrarcı olması halinde ise af düzenlemelerinin tüm toplumu ilgilendirmesi nedeniyle Meclis’teki tüm partilerin taşın altına eline koyması gerektiği tezi gündeme gelir. Böyle bir düzenlemenin ancak Meclis’ten kahir ekseriyetin desteğiyle çıkması halinde kamuoyu tepsinin en aza ineceği vurgulunarak, bu uzlaşma imkanı ortaya çıkana kadar teklifin komisyon ve Genel Kurul gündemine getirilmesinin yanlış olacağı anlatılır.”

MHP cephesinde ise af konusunda kararlılık sürüyor.

MHP milletvekili Feti Yıldız, “iyi suç kötü suç yoktur. Suçun tamamı kötüdür. Ancak bizim kırmızı çizgilerimiz var. Terör, kadın çocuklara karşı cinsel suçlar gibi. Eğer cinayeti kapsama alsaydık o zaman sokağa çıkamazdık” diyor.

Açıklamalarda MHP tabanının da af konusunda destek verdiğini ve kararın arkasında yer aldığına vurgu yapılıyor.

Görebildiğimiz kadarı ile bu konuda beklenti var ve geri adım atılmayacak.

Böyle bir durumda iki stratejik ortak yollarını ayırır mı, bunu da zaman içinde bekleyip birlikte göreceğiz.

Bahçeli ise bazı milletvekillerinin afla ilgili sorularını yanıtlarken, “Biz af teklifimizin arkasındayız. 50 vekilimiz var. Meclis’te 50 vekiller arkasında dururuz” açıklaması ile kararlılıklarını ortaya koyuyor.

Konuyu özetleyelim:

AK Parti’de af konusunda bir çatlak var. Konuyu destekleyenler de karşı çıkanlar da seslerini yükseltiyor.

Konunun yürürlüğe girmesi halinde Meclis’te grubu bulunan tüm partilerin af konusunu desteklemesi yönünde girişimlere ağırlık verilecek.necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 1108
Bugün Tekil 322
Toplam Tekil 2457730
IP 18.232.147.215


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

20 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu