Hollanda’da Başbuğ Türkeş anıldı - Murat GEDİK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Hollanda’da Başbuğ Türkeş anıldı - Murat GEDİK
Tarih: 11.04.2014 > Kaç kez okundu? 2884

Paylaş


Türk Milliyetçileri Başbuğ Alparslan Türkeş’i, vefatının 17. yılında Hollanda Türk Federasyon bünyesinde Amsterdam Mescid-i Aksa teşkilatı ev sahipliğinde düzenlenen program ile andılar.

Türkiye’den eğitimci - yazar Gazi Karabulut’un misafir konuşmacı olarak katıldığı programda, Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik ve Teşkilat başkanı Necmi Çelik yaptıkları konuşmalarda günün önemine değinip ve Başbuğ’un hayatından örnekler vererek Başbuğ’un Türk-İslam Ülküsü anlayışını anlattılar.

Kuran-ı Kerim, İstiklal Marşı ve bütün şehitlerimiz için saygı duruşu ile başlayan programda teşkilat başkanı Necmi Çelik ilk olarak söz alarak Başbuğ’un gençliğe verdiği öneme vurgu yaparak, ‘Başbuğumuzu unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız’ diyerek sözlerine son verdi.

Misafir konuşmacı olarak programa katılan Gazi Karabulut Başbuğun hayat felsefesini anlatıp, Türk Milliyetçiliğine katkısını anlattı. Başbuğ’un Hoca Ahmed Yesevi’nin fikir ve düşüncelerini temel aldığını söyleyen Karabulut, sözlerine şöyle devam etti:

“Türk milleti, tarih boyunca büyük devlet adamları yetiştirmiş ve bu liderler tarihe yön vermişlerdir. Bunlardan biri de son dönemin yetiştirdiği ve fikirleri ile hala büyük etkiler bırakan Alparslan Türkeş’tir. Türkeş, yakın Türk Tarihini, bütün Türk tarihini, sahabenin hayatını ve Peygamberimizin hayatını öğrenmenin Yeniden Maneviyata Dönüş ideali için vazgeçilmez esaslar olduğunu belirtmiştir. Bütün hayatını inandığı değerlere vakfetmiş ve yetiştirdiği nesille de bu idealin devamına vesile olmuştur.

Özellikle son dönemde yaşanan bölücü ve ayrıştırıcı tutumlara karşı birlikte rahmet ayrılıkta azap olduğunu defalarca vurgulamış ve milliyetçiliğin kültür birlikteliğini ön plana çıkarmıştır.

Bir milletin kurtuluşunun İlim-iman- ahlak- ülkü esasları ile mümkün olacağını belirtmiş, Allah rızası doğrultusunda bir hayatı gaye edinmiş, Türk milletine, İslam âlemine ve insanlığa hizmeti esas almıştır.”

Amsterdam Bozok Gençlik Kolları Türkeş’in anısına okudukları türküler ve şiirler ile akşama renk kattılar.

Son olarak söz alan Hollanda Türk Federasyon genel başkanı Murat Gedik, 17 yıl geçmesine rağmen Başbuğun her yıl bütün Türk Dünyası tarafından anıldığına dikkat çekti ve ekledi, ‘ Türkeş demek, Türk tarihini bir bütün olarak ele almak demektir, yaşamış olduğumuz toplumda huzur ve barış için mücadele etmek demektir, ruh kökeninden kopmadan herkes ile kucaklaşmak demektir. Onun bırakmış olduğu emanetler her daim yaşatılacaktır.’

Alparslan Türkeş için Hollanda Türk Federasyon’a bağlı bulunan teşkilatlarda hatimler ve Mevlid-i Şerifler okutuldu. Konuşmacı Gazi Karabulut Dordrecht Aya Sofya Camii ve Den Haag Türk İslam Merkez’inde de Alparslan Türkeş konferansları verdi. Bu yıl Hollanda’nın yirmi beş yerleşim yerinde Alparslan Türkeş içın anma programları yapıldı.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 5
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 150
Toplam Tekil 4133573
IP 44.221.73.157


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

17 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Asil yetimler anadan babadan de il, ilim ve ahlaktan yoksun olanlard r. (HZ. AL )


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.907 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu