Seyfullah Türksoy, Kazakistan Devlet Nişanı’yla Ödüllendirildi - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Seyfullah Türksoy, Kazakistan Devlet Nişanı’yla Ödüllendirildi
Tarih: 27.01.2014 > Kaç kez okundu? 3274

Paylaş


Kazakistan Ankara Büyükelçiliği’nde Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkenin gelecek 50 yılını planlayan ‘Kazakistan-2050 Stratejisi’ tanıtımı kapsamında, iki kardeş ülke ilişkilerine katkı sağlayan bazı isimlere Kazakistan Devlet Şeref Madalyası takdim edildi.Kazakistan Ankara Büyükelçiliği’nde Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkenin gelecek 50 yılını planlayan ‘Kazakistan-2050 Stratejisi’ tanıtımı ile iki ülke ilişkilerine katkı sağlayanlar için 'Dostluk Onur Madalyası' töreni düzenlendi.

Büyükelçi Canseyit Tüymebayev ev sahipliğindeki etkinliğe; Milletvekilleri Nevzat Pakdil, Naci Bostancı, Sinan Oğan, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, sanatçı Kadir İnanır gibi isimlerin yanı sıra işadamları ve akademisyenler de katıldı. Törende İpekyolu Medya Grubu Başkanı, gazeteci-yazar Seyfullah Türksoy, TRT Avaz Koordinatörü Yüksel Değercan, sinema sanatçısı Kadir İnanır, Turkuvaz Medya Ege Sorumlusu Hüseyin Kocabıyık, Turkaz Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Mert Sarı, Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Dünya Türkmenler Birliği Başkanı İsmail Demirdüzen’in de aralarında olduğu kişi ve kurumlara Kazakistan Devlet Nişanı ve Hizmet Onur Plaketi takdim edildi.Devlet Başkanı Nazarbayev’in 17 Ocak 2014 günü ülkenin gelecek 50 yılını planladığı ulusa sesleniş konuşmasında 22 yıllık bağımsızlık döneminde ulusal ve uluslararası arenada pek çok başarıya imza atıldığına vurgu yaptığını hatırlatan Kazakistan Büyükelçisi Prof.Dr. Canseyit Tüymebayev, elde edilen başarıları sıraladıktan sonra gelecek 50 yıl için Kazakistan ve Türkiye’nin önlerine koydukları hedeflerin ortak olduğuna dikkat çekti.

Tüymebayev, bu hedeflerin ise, “Ülkelerimizin bağımsızlığı, laik toplum ve yüksek maneviyat, sanayileşme ve inovasyon temelinde ekonomik büyüme, sanayi ve üretime önem verilmesi, tarih, kültür ve dil birliği.” olduğunu kaydetti.

Tüymebayev, dünya ülkelerinin krizle çalkalandığı bu dönemde, iki ülke dostluğu ve kardeşliğinin ebedi olması temennisinde bulundu.EBEDİ DEVLET VURGUSUArdından söz alan milletvekili Nevzat Pakdil, Türkiye ve Kazakistan’ın iki dost, müttefik, aynı kökten gelen iki kardeş ülke olduğuna işaret ederek, Nazarbayev’in 50 yıllık planının çok geniş kapsamlı olduğunu ‘Ebedi devlet’ ifadesine vurgu yaparak anlattı.

Pakdil, fırsatların en iyi şekilde değerlendirileceği inancını belirterek, başarılar diledi.

Milletvekili Nabi Bostancı da, çocukluk dönemindeki dünya tasavvurunu anlattıktan sonra büyüdükçe hayalini kurduğu Orta Asya coğrafyasındaki Türk cumhuriyetleri ile olan etkileşimini dile getirdi.

Bostancı, “Her ülkenin yarın ne olacağını kestiremediği dünyada uzun hedefli perspektifler ortaya koymak çok önemlidir.”“KAZAKİSTAN'IN 50 YILLIK PLANI TÜRK DÜNYASININ DA PLANI”Milletvekili Sinan Oğan ise, Nazarbayav’in 50 yıllık planının sadece Kazakistan’ın değil aynı zamanda Türk dünyasının 50 yıllık planını yaptığını belirterek, “Onun çizdiği yol bizim de yolumuzdur.” dedi.KADİR İNANIR: SİNEMA ÇOK GÜÇLÜ BİR SİLAHTIRSinema sanatçısı Kadir İnanır da, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un eserini ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ olarak sinemaya aktardıklarını ve etkisinin hala devam ettiğine işaret etti. Kadir İnanır, törende niye bulunduğunu ise, “dünyanın bir tek gerçeği vardır. Dolarlar Eurolar cebinizden dökülse size sanatınız nerede diye sorarlar. Sinema çok güçlü bir silahtır. Bunu kabul etmeyen bir düşünce adamı yoktur. Türkiye-Kazakistan halkının dostluğu ve kardeşliği sinema ile de destekleyelim.” ifadeleriyle açıkladı.

Konuşmaların ardından iki ülke ilişkilerine katkı sağlamış; milletvekilleri, vali, işadamları, işadamları, sivil toplum kuruluşları ve gazetecilere Dostluk Onur Madalyası takdim edildi.TÜRKSOY: KAZAKİSTAN ORTA ASYA’NIN PARLAYAN YILDIZI1991 yılından bu yana yaptığı televizyon programlarıyla Türkiye’nin pek çok ulusal televizyon kanalında Kazakistan’ın tanıtımına ve Türk-Kazak kardeşliğine katkı sağlayan İpekyolu programı yapımcısı Seyfullah Türksoy, Kazakistan’ın Orta Asya’nın en hızlı gelişen ülkesi olduğunu belirterek, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in istikrarlı kalkınma hedeflerinin başarıyla gerçekleştiğini ve Kazakistan’ın bir cazibe merkezi haline geldiğini vurguladı. Türksoy, bilge lider Nazarbayev’in başta ekonomik ve kültürel kalkınma olmak üzere her alanda büyük bir devlet adamlığı vizyonu sergilediğini hatırlatarak, ‘’Sayın Nazarbayev, bir süre önce de Ermenistan’ın Karabağ’ı işgalini gündeme getirmiş ve işgal güçlerinin Azerbaycan toprağı olan Karabağ’dan çekilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Bu tavrı nedeniyle de kendisine şükranlarımızı iletiyoruz’’ dedi.