YÜREK YAKAN YANGINLAR - Yakup TUFAN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

YÜREK YAKAN YANGINLAR - Yakup TUFAN
Tarih: 15.03.2013 > Kaç kez okundu? 3399

Paylaş


Almanya’da yaşayan Türkler arasında bir çok korkunun yanında, yangın veya kundaklama korkusu ve tedirginliği yaşanmaktadır. Irkçılığın gittikçe yaygınlaştığı ülkede kundaklama olaylarında da artış olduğu bariz bir şekilde görülmektedir. Ne garip iştir ki, bugüne kadar vuku bulan, onlarca ve hatta yüzlerce Türkün canına ve malına mal olan yangınların, saldırıların esas sebebi yada suçlusu (vicdanları rahatlacak bir şekilde) ortaya çıkarılmamış veya çıkarılamamıştır. Çoğu zaman dikkatler başka şeylere çekilmiş veya hadiseler örtbas edilmeğe çalışılmıştır.

Baden- Wüttemberg eyaletininin başşehri olan Stutgart yakınlarında bulunan Bangnang kasabasında çıkan yandında maalesef aynı aileye mensup 7’si çocuk 8 kişi (anne ve çocuklar) Türk feçi bir şekilde yanarak hayatını kaybetmiştir. Yangının henüz sebebi ortaya konulmadı ama yalnız 2012 yılında Türklere yönelik 11 civarında kundaklama olması düşündürücüdür. Bu sebeple yalnız Baden Wüttemberg’de yaşayanlar değil Almanya’da yaşayan bütün Türkler arasındaki korku ve endişe daha da artmıştır.

Nüfusları 3 milyon civarında olan ve yarım yüzyılı geride bırakan Türklere yönelik bilinen ilk kundaklama olayı 1992 tarihinde oldu. Irkçılar, Neo- Naziler, Türk ailesinin yaşadığı bir eve saldırıda bulunarak molotof kokteyli attılar. Çıkan yangında 3 Türk feci şekilde yanarak hayatını kaybetti. Solingen’de 29 Mayıs 1993 tarihinde Genç ailesinin evine yapılan ırkçı saldırı ve benzinle kundaklama neticesinde yine 5 Türk yanarak can verdi. Karlsruhe şehrinde 1996 tarihinde düzenlenen kundaklama sonucu 3 Türk hayatınını kaybetti, ne yazık ki failler bulunamadı. Başka büyük bir felaket ise 3 Şubat 2008’de yaşandı. Ludwigshafen’da çıkan bir yangında 9 Türk feci şekilde yanarak can verdi. Bir de bilinmeyen, konu edilmeyen yada sebeplerinin başka şeyler olduğu öne sürülen yangınlar var. Bütün bunları alt alta koyduğumuz zaman Almanya’da yaşayan Türklerin korku ve tedirginlik içerisinde olmalarında ne kadar haklı oldukları anlamak mümkündür. İşin daha da acı yanı ise bir taraftan faillerin gereken cezaya çaptırımayışları, öbür taraftan yetkililerin kundaklama ve yagınlarla ilgili yaptıkları açıklamaların süpheleri ortadan kaldırmamasıdır.

Yalnız 2012 yılında resmi makamların raporlarına yansıyan 11 den fazla kundaklama ve en az 67 ırkçı saldırı vuku bulmuştur. Türklerin yoğun yaşadıkları Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Dortmund şehrinde bulunan ve Türklerin yaşadıkları bir evde (2012 Eyylül) kundaklama sonucu çıkan yangında 3 Türk hayatını kaybetti. Yine Bremen şehrinde yabancıların özellikle Türklerin yaşadığı bir sokakta bulunan iki ev kundaklandı. Çıkan yangın sonucu 29 Türk ve çok sayıda yabancı dumandan zehirlenerk hastaneye kaldırıldı. Resmi makamların raporlarına girmeyen ve karanlıkta kalan daha çok saldırı ve kundaklama hadiselerinin olduğu da bir hakikat olarak göz önünde tutulursa, Almanya’da yaşayan Türklerin nasıl bir manzara ile karşı karşıya kaldıkları daha iyi anlaşılır.

Almanya’da vuku bulan yangınlar ve ırkçı saldırlar konusunda Türkiye’nin tutumuna gelince; Türkiye, Ludwigshafen faciasından bu yana iyi bir sınav vermektedir. Gerek Türk hükümeti ve gerekse TC Almanya Büyükelçiliği veya Türk Konsoloslukları olsun olayları bizzatihi müşade etmekte, yerinde incelemerde bulunmak için yoğun bir çaba göstermektedir. En son 10 Mart 2013 Bangnang yangın faciasında olduğu gibi. Öte yandan Almanya’da faaliyet gösteren Türk STK da yaptıkları açıklamalarla menfur saldırılara karşı tepkilerini dile getirmekteler. Fakat bütün bu tutum ve davranışlar saldırı ve kundaklamaların faaillerinin ortaya çıkarılması yada olayların önlenmesi konusunda henüz yeterli değildir. Bu konuda daha çok tedbir, çalışma ve gayrete ihtiyaç vardır.Almanya’da fazla gündeme gelmeyen ve maalesef kamuoyunda pek ilgi görmeyen bir de camilere yapılan saldırılar vardır. Gün geçmiyor ki ırkçı, yabancı düşmanı, özellikle de İslam ve Türk düşmanı çevreler, cami veya cemiyetlere karşı saldırılarda bulunmasınlar. Bugüne kadar Almanya’da faaliyet gösteren ATİB, DİTİB, VIKZ, IGMG veya ZMD gibi kuruluşlara bağlı onlarca cami ve cemiyet, ırkçı ve İslam düşmanlarının saldırılarına maruz kalmıştır. En son 8 mart 2013 tarihinde Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Berlin- Charlottenburg şehrinde bulunan ‘’Ensar Camii’’nin kundaklandığı gibi. Bütün bunlar göztermektedir ki, Türkler ve Müslümanlara karşı yapılan saldırı ve kundaklama olayların önlenmesi konusunda başta Almanya olmak üzere Türk STK ve Türkiye’ye çok büyük görevler düşmektedir.

Almanya’da 9 Türkün sistemli bir şekilde öldürüldüğü (yıllarca üzerinin örtüldüğü ve dikkatlerin başka tarafa çekildiği) ‘’Neo- Nazi Cinayetleri’’ göz önünde tutulduğunda, mücadelenin, uyanık olmanın ve işbirliğinin önemi bir kez daha kendiliğinden anlaşılmaktadır.

Bugüne kadar yangın ve menfur saldırılarda hayatını kaybetmiş kardeşlerimize Allah’tan rahmet diler, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederken şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki: Şayet ırkçılıkla mücadele ve işbirliği konusunda ciddi adımlar atılmaz ise menfur saldırılar, kundaklamalar ve yürek yakan yangıların (Allah korusun!) arka arkası kesilmeyecektir...Dinslaken, 14 Mart 2013

Yakup Tufan

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 122
Toplam Tekil 4133545
IP 44.221.73.157


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

17 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Asil yetimler anadan babadan de il, ilim ve ahlaktan yoksun olanlard r. (HZ. AL )


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 3.504 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu