Tatarların Özgürlük Savaşı Rusları tedirgin etti - Dünya Bülteni / Haber Merkezi - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Tatarların Özgürlük Savaşı Rusları tedirgin etti - Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Tarih: 31.08.2009 > Kaç kez okundu? 5706

Paylaş


Perşembe, 20 Ağustos 2009 10:26Tataristan Kazan Üniversitesinin çıkardığı Özgürlük Savaşı kitabı Rusları endişelendirdi.

Tataristanda Tataristan Devlet Neşriyatı tarafından yayınlanan Özgürlük Savaşı kitabı, Rusları tedirgin etti.

Rusya Tarih Komisyonu başkanı ve devlet başkanlığı idaresinin başkanı, Kazan Üniversitesi öğretim üyesi Rus Sergey Narışkinden bir mektup aldı. Narışkin, mektubunda Kazanda yayımlanan bir kitabın uzmanlar tarafından incelenmesi ve satışının durdurulmasını talep ediyordu. Mektupta bahsi geçen kitap, "Tatar halkının Özgürlük Savaşı" isimli Tatar tarihine yeniden bakmayı amaçlayan bir kitap.

Kitap devlet yayın organları tarafından 2007 yılında basıldı. Kitabın resimli bölümlerinde "Rus devletinin işgal politikasına karşı Tatarların savaşı ve kendi devletlerini kurmak için yürüttükleri istiklal savaşı"ndan fotolar konuldu.

Kitabın kapağında Tatarların milli liderlerinden Zaki Zaynullinin resimleri yer alıyor. 1933 doğumlu olan Zaynullin, SSCBde nükleer denemelerde yer almış bir asker. Milliyetçi Tatarların önemli bir ismi kabul edilen ve edebi yönü de kuvvetli olan Zaynullinin Tatarca romanları da bulunuyor.

Kitabın müellifi Nurulla Garif ise 16. Yüzyıldan günümüze kadar Ruslarla Tatarların ilişkisini analiz ediyor. Garif, Tatarları vatanlarını savunan halk Rusları ise yağma yapan, işgal eden ve katil bir halk olarak gösteriyor.

Kitabın sonuç kısmında ise yazar tüm baskılara rağmen Tatar halkının hala ayakta olduğunu ve kendi devletini kurmak için mücadale verdiğini ifade ediyor. İki ay önce yapılan şikayet dilekçesi ile beraber kitap Tataristan Bilimler Akademisi tarafından incelenmeye alındı.

Uzmanlar kitapta etnik ve dini ayrımcılığa sebebiyet veren bir bölüm olmadığı kanaatine vardılar. Uzmanlar şikayet dilekçesi vermiş Ovçinnikovun savcılık tarafından araştırılmasını ve etnik sorun çıkarmaya çalıştığı için cezalandırılmasını da talep ettiler.KAYNAK: http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=86851

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 1298
Bugün Tekil 289
Toplam Tekil 4107492
IP 34.239.158.223


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

18 Zi'l-ka'de 1445
May s 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Tanr nasip eder, mr m vefa ederse; Musul, Kerk k ve Adalar geri alaca m. Selanik de dahil Bat Trakya'y T rkiye hudutlar i ine kataca m.
(Mustafa Kemal ATAT RK)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.312 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu