Doktora Tezleri Yayın Projesi çerçevesinde “Korku ile Ümit Arasında” Avrupa Birliği, Türkiye ve Dinî Hayat kitap olarak yayınlandı - UETD HOLLANDA - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Doktora Tezleri Yayın Projesi çerçevesinde “Korku ile Ümit Arasında” Avrupa Birliği, Türkiye ve Dinî Hayat kitap olarak yayınlandı - UETD HOLLANDA
Tarih: 01.05.2012 > Kaç kez okundu? 4168

Paylaş


Doktora Tezleri Yayın Projesi çerçevesinde

“Korku ile Ümit Arasında” Avrupa Birliği, Türkiye ve Dinî Hayat kitap olarak yayınlandı.Konya Selçuk Üniversitesi‘nden Dr. Mehmet Birekul’un hazırladığı araştırma, Doktora Tezleri Yayın Projesi’nde yayınlanan ilk eser oldu.UETD Hollanda’nın kardeş kuruluşlarından Türkevi Araştırmalar Merkezi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen `Doktora Tezleri Yayın Projesi` çerçevesinde yayınlanan ilk eser Konya Selçuk Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Birekul’un çalışması oldu. Çalışma, Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde ötelenen bir alan olarak kültürel alan içerisinde “ Türk halkı, batılılaşma sürecinin en keskin virajlarından biri olarak kabul edebileceğimiz bu dönüşüm sürecinin neresinde yer almaktadır?” sorusunu gündeme getirerek; Avrupa Birliği üyeliğinin ve bu sürecin üyelikle tamamlanmasının, Türk toplumunun sosyal hayatına paralel olarak özellikle dinî hayatına yansımalarını irdelemektedir.Haberindevami icin ek dosyayi aciniz…www.uetd.nl

info@uetd.nl

http://www.youtube.com/Turkevitelevizyon

http://turkevi.luondo.nl***2 0 1 2

400 jaar diplomatieke betrekkingen Turkije-Nederland

Hollanda Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 400. Yılı

UETD HOLLANDA | Sextantweg 6 C | Postbus 58070 | 1040 HB AMSTERDAM | Telefon +31 20 684 57 12

| info@uetd.nl | www.uetd.nl | KvK: 537.717 | Rabobank 1072.88.559

Doktora Tezleri Yayın Projesi çerçevesinde

“Korku ile Ümit Arasında” Avrupa Birliği, Türkiye ve Dinî Hayat kitap olarak yayınlandı.

Konya Selçuk Üniversitesi‘nden Dr. Mehmet Birekul’un hazırladığı araştırma, Doktora Tezleri Yayın Projesi’nde yayınlanan ilk eser oldu.

UETD Hollanda’nın kardeş kuruluşlarından Türkevi Araştırmalar Merkezi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen `Doktora Tezleri Yayın Projesi` çerçevesinde yayınlanan ilk eser Konya Selçuk Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Birekul’un çalışması oldu. Çalışma, Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde ötelenen bir alan olarak kültürel alan içerisinde “ Türk halkı, batılılaşma sürecinin en keskin virajlarından biri olarak kabul edebileceğimiz bu dönüşüm sürecinin neresinde yer almaktadır?” sorusunu gündeme getirerek; Avrupa Birliği üyeliğinin ve bu sürecin üyelikle tamamlanmasının, Türk toplumunun sosyal hayatına paralel olarak özellikle dinî hayatına yansımalarını irdelemektedir.

Araştırmanın kısa özeti şöyledir: Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği ve bu yolda atılması gereken adımlar, gerek AB ülkelerinin ve gerekse Türk halkının önümüzdeki dönemde karsılaşacağı en zorlu sorunlar arasında yer almaktadır. Türkiye’nin tam üyelik perspektifi, Türkiye ile Avrupa arasında, hem resmi, hem özel sektör, hem de sivil toplum kuruluşları ve hatta fertler düzeyinde, şimdiye kadar olandan çok daha derin, farklı, kapsamlı bir diyalog ortamı yaratılması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu durum karşılıklı tereddütlerin, kuşkuların ve güvensizliklerin üstesinden gelinmesi ve ilişkilerin bir işbirliği ve dayanışma ortamına sokulması, güçlü bir ortaklık ilişkisi kurulmasını da zorunlu hale getirmektedir.

Bu vasatta, Türk halkı, batılılaşma sürecinin en keskin virajlarından biri olarak kabul edebileceğimiz bu dönüşüm sürecinin neresinde yer almaktadır sorusu önem kazanmaktadır. Zira Avrupa Birliği'ne tam üye olma çabaları Türk toplumunun geçmişten süregelen batılılaşma tercihinin günümüzdeki en önemli araçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle sürecin Türk toplumunun sosyal hayatına paralel olarak dini hayatında ne gibi değişimleri gündeme getireceği de merak konusudur.

Bu hareket noktasından yola çıkan çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmanın genel tasarımı ile ilgili bilgi verildikten sonra Avrupa Birliği’nin tarihçesi, kurumları, genişleme süreci ve Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri ile ilgili temel bilgiler sunulmuştur. Akabinde Avrupa Birliği’nin kimlik sorunsalı bağlamında din olgusu çözümlenmeye çalışılmış ve Avrupa Birliği’nde kurumsal anlamda ve sosyal hayatta din ve dini yapı irdelenmiştir. Son olarak bu bölümde Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri açısından karşılıklı algıların tespitine ve nedenlerine dair çıkarımlarda bulunulmuştur.

2 0 1 2

400 jaar diplomatieke betrekkingen Turkije-Nederland

Hollanda Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 400. Yılı

UETD HOLLANDA | Sextantweg 6 C | Postbus 58070 | 1040 HB AMSTERDAM | Telefon +31 20 684 57 12

| info@uetd.nl | www.uetd.nl | KvK: 537.717 | Rabobank 1072.88.559

Alan araştırmasını ihtiva eden ikinci bölümde çalışmanın kapsamı ve sınırlılıkları, evren ve örneklemi, varsayımları, veri işleme yöntemleri ile bilgiler verilmiş, ardından araştırma alanını oluşturan Konya şehrinin sosyo-kültürel yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Örneklemin genel niteliklerinin açıklandığı bölümün akabinde alan araştırmasının bulgularının değerlendirilmesine geçilmiştir. Üç temel araştırma probleminin şekillendirdiği bu bölümde, sırasıyla Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türk toplumunun AB algısı, bu sürecin muhtemel bir üyelikle tamamlanması halinde toplumsal hayatımıza olası etkileri ve dini hayatımızda ortaya çıkacak muhtemel değişimler istatistikî verilerle irdelenmiştir. Araştırmanın sonuçları ise değerlendirme bölümünde paylaşılmıştır.

DOKTORA TEZLERİ YAYIN PROJESİ NEDİR?

Türkevi Araştırmalar Merkezi ‘Doktora Tezleri Yayın Projesi’ başlatmıştır. Avrupa’daki Türkler ve Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin bilgi birikiminin artırılması ve kaynak oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla her yıl beş (5) adet Türkçe yazılmış veya Türkçeye tercüme edilmiş doktora tezinin yayınlanması desteklenecektir. Doktora tezlerinin son üç yıl içinde bitirilmiş olması şarttır.

Avrupa’da Türk kültürü ve kimliği; Türk sivil toplum kuruluşları, Türklerin siyasi süreçlere katılımı, dini kurum ve hayatları, medya , eğitim ve ekonomideki konumları, Türkiye-AB ilişkileri gibi konularla ilgili siyaset bilimi, sosyoloji, hukuk, antropoloji ve uluslararası ilişkiler bilim dallarında başarılı görülen doktora tezleri yayınlanacaktır.

Kitabı yayınlanan yazara telif olarak 100 adet kitap verilecektir. Yayın için gönderilen tezler, alanında uzman hakemler tarafından değerlendirilecektir.

Yukarıda genel çerçevesi belirtilen konulardaki tezlerini ‘Doktora Tezleri Yayın Projesi’ kapsamında yayınlatmak isteyenlerin, geniş bir özet ile birlikte tezlerinin tam metnini ve özgeçmişlerini info@turkevi.nl adresine göndermeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 3
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 568
Toplam Tekil 4129763
IP 44.220.44.148


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.288 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu