UETD NL BÜLTENİ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

UETD NL BÜLTENİ
Tarih: 10.08.2011 > Kaç kez okundu? 4171

Paylaş
10 Ağustos 2011

UETD HOLLANDA | Sextantweg 6 C | Postbus 58070 | 1040 HB AMSTERDAM | Telefon +31 20 684 57 12

| info@uetd.nl | www.uetd.nl | KvK: 537.717 | Rabobank 1072.88.559

UETD Hollanda Avrupa Birliği Erasmus Programını Değerlendiriyor

Kısa adı UETD olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Hollanda örgütü Avrupa Birliği imkanlarından yararlanmaya devam ediyor.

Bilindiği gibi, UETD hareketinin temel hedeflerinden bir tanesi de Avrupa Birliği – Türkiye ilişkilerinde „sivil vizyon‟ oluşturmak ve bu alanda partnerleri harekete geçirmektir. Bu bağlamda UETD, Türkiye‟de başta sivil toplum örgütleri olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşla stratejik ortaklıklar ve işbirliği yapmaktadır. Sivil toplum geniş anlamda devlet ile birey arasındaki alanı oluşturduğundan insanlara en yakın ve içiçe olan tüm kurumlar UETD‟nin işbirliği yaptığı kurumlardır.

UETD Hollanda bu bağlanda; üniversiteler arası anlaşma programı olan Erasmus hareketlliğinin, staj ayağı olan Erasmus programı staj hareketliliği kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü 2. sınıf öğrencisi Ayben OKKALI, UETD Hollanda'da staj yapmaktadır. Ayben OKKALI üç ay sürecek olan staj boyunca, öncelikli olarak “Avrupalı Türklerin Türkiye‟deki Sivil Toplum Oluşumuna Katkıları” konusunda çalışma yapacak. Bilindiği üzere, Avrupada sayıları 4 üç dört milyon olan Avrupalı Türkler, Türkiyede yirmi milyan insanla iletişim içindeler. Gerek bireysel ilişkiler, gerek sivil toplum örgütleri ve kurumsal ilişkiler bazında Avrupalı Türklerin Türkiye‟deki değişime, sivilleşmeye nasıl katkıda bulundukları Ankara‟da yapılacak bir çalıştayla tartışılacak.

Avrupa Birliği Erasmus programı, 2 konuda üniversite öğrencilerine yurt dışı eğitim imkanı sunmaktadır. Bunlardan ilki, Avrupa Birliği üyesi ve üye adayı ülkelerin, başka bir üniversite ile yaptıkları anlaşmadır. Bu anlaşma kapsamında öğrenciler, anlaşma yapılan üniversitesinin ilgili bölümünde bir ya da iki dönem geçirir, eğitim dili İngilizce ya da tercihe göre diğer eğitim diline sahip dersleri alabilirler. Erasmus programı eğitim hareketliliğinin maksimum süresi 1.5 yıldır ve lisans, yüksek lisans ve doktora süresince yalnızca bir defa programdan yararlanılabilir. İkinci olarak da Erasmus programı staj hareketliliğidir. Staj hareketliliği 4 farklı dönemde öğrencilerin stajer olarak çalışmalarına imkan sağlar. 1. yaz dönemi, 2. yaz dönemi, güz dönemi ve bahar dönemi olmak üzere, 4 farklı dönemde maksimum 3 ay süre ile öğrenciler farklı bir ülkede, eğitimlerinin ilgili birimlerinde çalışabilirler, ev sahibi kurum ve kuruluşlardan maddi destek hiçbir süretle alamazlar.

Erasmus programının amacı, Avrupa‟daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmelerini sağlar.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 778
Bugün Tekil 312
Toplam Tekil 4128716
IP 3.236.116.27


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Ba ka dile uymaz anan n sesi, Her s z n ararsan vard r T rk esi
(Ziya G KALP)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.788 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu