İlhan KARAÇAY araştırdı ve yazdı: - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

İlhan KARAÇAY araştırdı ve yazdı:
Tarih: 23.01.2019 > Kaç kez okundu? 955

Paylaş


Sınırdışı edilen Hollandalı gazeteci, terörist bir Suriyeli için sahte belgeler düzenlemiş.El Nusra üyesi Suriyeli terörist ile Türkiye'de tanışan Ans Boersma, meslektaşları arasında hayal kırıklı yaşattı.Hollanda'daki Türkler, ''Sınırdışı haberlerine, Türkiye'yi yerden yere vurarak başlayan Hollanda medyası, gerçeğin meydana çıkmasından sonra utandı mı?'' diye soruyorlar.

Hollanda televizyonları akşam yayınladıkları haberlerde, gerçeği duyurma mecburiyetinde kaldılar ama, yine de Türkiye'deki basın özgürlüğünü eleştirmeye devam ettiler.Dün, 17 Ocak perşembe sabahı, Atatürk Havalimanı'ndan uçakla sınır dışı edilen Hollandalı gazeteci Ans Boersma'ya ait haberleri, önyargılı ve varsayımlı olarak yayınlamaya başlayan Hollanda medyası, araları limoni olan Türkiye ile Hollanda'yı yeniden düşman yapma aşamasına getirdi.Hollanda medyası sabah erken saatlerde başlayan yayınlarında, Hollandalı gazetecinin sınırdışı edilişi üzerine çok çirkin eleştirilerde bulundular. Basın özgürlüğünü ön plana çıkaran gazete, TV ve radyolar, peşin hükümlü ve önyargılı yayınlar yaptılar.Ne var ki, öğleden sonraki saatlerde durum tamamen değişti.

Gerek Hollanda adaleti tarafından yapılan açıklamalarda ve gerekse yaptığımız gazetecilik çalışmalarında, Hollandalı gazetecinin kriminel bir faaliyet yüzünden sınır dışı edildiği anlaşılmaya başlandı.

Gazeteci Ans Boersma, kendisini Aziz olarak tamınlayan Suriyeli ile 2013 yılında Türkiye'de tanışmış. Daha sonra, Yunanistan üzerinden Hollanda'ya gelen sözü geçen Suriyeli'ye sahte belge düzenleyerek sığınma talebinde bulunmasına yardımcı olmuş.Boersma, belirtilen Suriyeli ile 2015 yazına kadar ilişkisini sürdürmüş ve 2017 yılında da Financieel Dagblad gazetesinde işe başlamış.Hollanda İstihbarat Örgütü AIVD'ye göre, sözü geçen Suriyeli, Hollanda'ya gelmeden önce El Nusra'da eylemlere katılmış. El Nusra'nın, El Kaide ile aynı paralelde olduğu biliniyor. Sözü geçen Suriyeli, 2014 yılında sahte bir isim ve sahte bir Suriye pasaportu ile Hollanda'dan sığınma talebinde bulundu ve geçici ikamet izni aldı.2017'nin ekim ayında, Amsterdam'daki Balie adlı konferans merkezinde DEAŞ savaşçısı olarak katliamlara karışmış olan Suriyeli, Hollanda polisi tarafından tanındı ve tutuklandı. Aynı Suriyeli'nin kardeşi de geçen ay Bergeijk kasabasında tutuklandı.Türkiye tarafından sınır dışı edilen gazeteci Ans Boersma'nın çalıştı FD Gazetesinin Genel yayın Yönetmeni Jan Bonjer, Hollanda İçişleri ve Dışişleri Bakanlarına şu soruyu yöneltti: Hollanda polisi, Dışişleri Bakanlığının haberi olmadan bir Hollandalı için Türk istihbaratı ile nasıl temasa geçer?Hollanda Savcısı bayan Jolanda de Boer, FD Genel Yayın Yönetmenine verdiği cevapta, Ans Boersma'nın, teröre yolaçan bir kovuşturmada zanlı olduğunu ama kendisinin bir terör olayına karışmadığını bildirdi.Ans Boersma'nın, Schiphol Havalimanı'nda tutuklanmadığını belirten savcı, daha sonra bir sorgulamanın yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi vermedi.Ans Boersma, sınırdışı edildikten sonra indiği Amsterdam'ın Schiphol Havalimanı'nda, 2017'nin ekim ayında Amsterdam'da tutuklanan, El Nusra adlı terör örgütünün üyesi olan bir Suriyeli ile ilişkisi olduğu için başının derde girdiğini söyledi.İlk haberlerHollandalı gazetecinin Türkiye'den sınırdışı edilişinden sonra yayınlanan ilk haberlerde, özellikle Hollanda medyası önyargılı ve suçlayıcı bir tavır takınmıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un, 'Hollanda polisi sınrıdışı edilen gazeteci hakkında terörizmden soruşturma yapıyor' şeklindeki açıklamsından sonra irkilen Hollanda medyası, yine de 'Hollanda Savcılığı, gazeteci Boersma, Hollanda'nın isteği ile sınır dışı edilmedi' şeklinde çelişkili başlıklar attı.Gazeteler özetle şunları yazmışlardı: Hollanda savcılığı, Türkiye'nin sınırdışı ettiğini duyurduğu Ans Boersma'nın iadesinin talep edilmediğini ve 'terör zanlısı olmadığı'nı açıkladı. Savcılıktan yapılan açıklamada gazeteci Ans Boersma ile bir grup zanlı hakkında kısa süre önce Türk makamlarından bilgi istendiği, 'Boersma'nın zanlı olarak tespit edildiği ama bunun terör suçu olmadığı' belirtildi.

Boersma dışındaki, sayıları açıklanmayan diğer zanlıların 'terör amaçlı suç' nedeniyle soruşturulduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan açıklama:

"Ülkemizde Hollanda gazetesi Het Financieele Dagblad muhabiri olarak görev yapan Johanna Cornelia Boersma, bu sabah sınırdışı edilmiştir.

Sınırdışı kararının, kendisinin Türkiye’de gerçekleştirdiği gazetecilik faaliyetleriyle ilgisi bulunmamaktadır. İlgili makamlarımızla bir süre önce Hollanda polisi tarafından istihbarat paylaşımı yapılarak, şahsın bir terör örgütüyle bağlantılı olduğu bilgisi verilmiş; tarafımızdan şahsın Türkiye’ye giriş ve çıkışları hakkında bilgi talep edilmiştir.

Son yıllarda PKK ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin hedefinde bulunan ülkemiz, iki binin üzerinde masum vatandaşını teröre kurban vermiştir. Nitekim bugüne kadar uluslararası ortaklarımızın da desteğiyle terör örgütleriyle bağlantılı on binlerce şahıs hakkında tahdit kararı aldık. Karşı karşıya bulunulan tehdidin ciddiyeti sebebiyle Hollanda gibi dost ve müttefik ülkelerle işbirliği yapıyor, ulusal güvenliğimizin ve Avrupa’nın güvenliğine yönelik tehditlerin tespiti ve engellenmesi için onların görüşlerinden faydalanıyoruz. Bu alanda işbirliğinin tüm terör örgütlerine karşı devam etmesini temenni ediyoruz."

Altun ayrıca, Twitter hesabından attığı İngilizce mesajda, "Hollanda, Türkiye'ye, bugün sınır dışı edilen gazetecinin, El Nusra Cephesi'yle bağlantıları olduğunu bildirdi. Hollanda'dan gelen istihbarat doğrultusunda hareket ettik ve ihtiyati önlem aldık" dedi.

KONUYU TAKİP EDİYORUM, HABER DEVAM EDECEK.

El Nusra Cephesi nedir? Ne zaman kuruldu?

Suriye'deki en büyük silahlı gruplardan biri olan El Nusra'nın kökü, ABD'nin Irak işgaline kadar uzanıyor.

EL NUSRA TERÖR ÖRGÜTÜ NE ZAMAN KURULDU?

Selefi orijinli El Nusra Cephesi, Suriye'de Eylül 2011'de faaliyete geçse de, Irak El Kaidesi sıfatıyla bu ülkedeki varlığı 2003'e dayanıyor.EL NUSRA CEPHESİ, EL KAİDE’DEN AYRILDI

EL NUSRA NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Suriyeli El Kaidecilerin bir kısmı, ABD çekildikten sonra da Irak'ta kaldı. İç savaş başlayınca, Irak El Kaidesi bu militanları, kendi militanlarıyla birlikte Suriye'ye gönderdi.Ülkede Arap Baharı etkisiyle başlayan rejim karşıtı çatışmalar, Irak El Kaidesi'ni harekete geçirdi. Esad'in operasyonundan kaçıp Irak'a sığınan Suriyeli El Kaideciler, bir bir geri dönmeye, muhaliflerle saf tutmaya başladı. El Nusra'nın bugünkü lideri Ebu Muhammed El Culani de o savaşçılardan biriydi.

Culani, çoğunu Irak cephesinden tanıdığı çekirdek kadrosunu (Şûra Meclisi) kısa zamanda şekillendirdi. Birkaç ay içinde Afgan El Kaidesi tarzında (takım, tabur, tugay) organize olan örgüt, rejime bağlı milislere yönelik eylemlere girişti.EN AZ 5 BİN EĞİTİMLİ SAVAŞÇIYA SAHİP

Örgütün ilk bir yılda 2-3 bin kişilik eylemci sayısı, özellikle kırsal alandaki hükümet birimleri ile askerî üslere düzenlediği etkili operasyonların ardından hızla arttı. Bugün 5-6 bin eğitimli savaşçının yanında, binlerce sempatizan timleri bulunuyor.

İSTİHBARAT BİRİMLERİ ÇOK GÜÇLÜ

Yöneticilerle üst düzey komutanların ağırlığını yabancılar oluşturuyor. İstihbarat birimi çok güçlü. Suriye hükümeti ile ordusuna sızdığı düşünülüyor. Örgütün ana gövdesini Irak ve Ürdünlüler oluştursa da El Nusra'nın tabanında Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleri ile Afganistan, Pakistan, Çeçenistan gibi gerilimli coğrafyalardan gelen radikal savaşçılar bulunuyor.EL KAİDE TARZIYLA SALDIRIYOR

El Nusra, Suriye muhalefetinin yüzde 2-3 gibi çok küçük bir kısmını oluştursa da kendine özgü, etkili saldırılarla öne çıktı. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı gruplar daha çok cephe savaşını tercih ederken, El Nusra kırsalı ani kitle saldırılarıyla, şehirleri de intihar saldırıları ve bombalı araçlarla vuruyor.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 307
Toplam Tekil 4129502
IP 34.239.170.244


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.716 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu