BASIN BÜLTENİ Özersay: “Kıbrıs Türk tarafının görüşlerinin aktarılması açısından temaslarımız verimli geçti” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Özersay: “Kıbrıs Türk tarafının görüşlerinin aktarılması açısından temaslarımız verimli geçti”
Tarih: 17.01.2019 > Kaç kez okundu? 943

Paylaş


Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) görev süresi ve Kıbrıs Türk tarafının görüşlerinin aktarılması açısından ABD’de gerçekleştirdikleri temaslarının verimli geçtiğini söyledi.

BRT Haber Merkezi programında Levent Kutay’ın sorularını yanıtlayan Özersay, ABD temaslarını ve bazı iç konuları değerlendirdi.

Özersay, “Burada oturarak, bazı açıklamalar ya da bazı büyükelçilerle görüşerek etkili diplomasi gerçekleştiremezsiniz... Uluslararası platformlarda da görünürlük mümkündür. Benzeri temaslara devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

“Gerek BM'de gerekse Washington'daki temaslarınızda, bölgedeki doğalgazla ilgili gerginlik konusunda gelecek öngörüleriniz nelerdir?” sorusu üzerine Özersay, “Biz temaslarımızda ve verdiğimiz konferanslarda, doğalgaz için iki tarafın çözümü beklemeden işbirliği yapabileceğini savunduk. Kıbrıs'ta ciddi güven eksikliği var. Bu güven eksikliğinin bitmesini beklemek yerine, turizmde sağlıkta işbirliği yapılabileceğini söyledik. Bu güvenin ileride bir ortaklığa dönüşebileceğini söyledik. Rum tarafı doğalgazda işbirliğine yanaşmıyor. Bunu uluslararası topluma anlatacağız. Çünkü Rum tarafını işbirliğine onlar zorlamalı. Yoksa çözüm olmadan dünya Rum tarafına hem hükümet muamelesi yapar hem de doğalgazı işletme hakkı verirse ben neden çözüm yapayım. Ben olsam ben de yapmam” yanıtı verdi.

Doğalgazda Kıbrıslı Türklerin hakkının da olduğunu herkesin iyi bildiğine işaret eden Özersay, “Bu bölgede çözümü beklemeden işbirliği yapılmazsa, hem güvenlik bağlamında istikrar zarar görecek hem de doğalgaz yatırımı ile ilgili ekonomik ve tazminat sorunları yaşanacak. Görüşmelerimiz bu anlamda da çok yararlı geçti” şeklinde konuştu.

Girişimleri, statükoyu sorgulama bağlamında değerlendirmek gerektiğini belirten Özersay, BM Barış Gücü'nün de statükonun simgelerinden biri haline geldiğine vurgu yaptı.

BM'nin mevcut faaliyetlerinin asker olmadan da yürütülebileceğini kaydeden Özersay, “Örneğin gözlem yapıyor, rapor yazıyor, BM'ye gönderiyor. Onlar da bir rapor yazıyor gönderiyor, böylelikle caydırıcı oluyor. BM askeri olmadan da bunlar gayet güzel yapılabilir” şeklinde konuştu.

Özersay, ABD'nin dünya genelindeki BM operasyonlarında ciddi kısıtlama istediğini de hatırlattı.

Rum tarafını tek hükümet gören BM'nin 186 Sayılı kararının statükoya hizmet ettiğine vurgu yapan Özersay, bu statükoyu kökten sorgulama zamanının geldiğini belirterek, “ABD'deki temaslarımız bu anlamda olumlu bir adım olmuştur” diye konuştu.

Özersay, BM ile adadaki Türk askerini bir tutmanın da son derece yanlış olduğunu vurguladı. Özersay, “BM Barış Gücü barışı sağlayan olsaydı 1964 yılından 74'e kadar Kıbrıslı Türkleri evlerinden yerlerinden canlarından ve mallarından olmazlardı” dedi.

Temaslarıyla ilgili hükümet vurgusu yapan Özersay, “Kıbrıs konusunda hükümet arasında farklı görüşler var. Ama bu hükümetin bir dış politikası vardır. Doğalgaz konusunda, BM Barış Gücü’nün görevi, izolasyonlar konusunu anlatırken bunlar hükümetin pozisyonudur” dedi.Dr. Küçük anıldıÖzgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 35’inci ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Murat Başçeri, KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, GKK Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Dr. Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük, bazı bakan ve milletvekilleri, askeri ve sivil yetkililer, öğrenciler katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün, 34’üncü ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk toplumu için yakın tarihin oldukça sancılı geçtiğini ifade ederek, “Sömürge idaresi döneminin daha en başlarında, gelecek endişesinin büsbütün sardığı toplum, bu dönemin sonlarından itibarense kendisini giderek can güvenliğinin de tehdit altında olduğu daha da karanlık yılların içerisinde bulmuştur” dedi.

Bir yandan özellikle eğitim ve üretim alanında ciddi sorunlar ve zorluklar yaşayan Kıbrıslı Türklerin diğer yandan can güvenliklerine yönelik saldırılara maruz kaldığını anımsatan Akıncı, “Bugün huzurunda toplandığımız merhum Doktor Fazıl Küçük, işte bu zor yıllarda toplumuna önderlik yapan oldukça önemli bir şahsiyettir” dedi.

Doktor Fazıl Küçük’ün en büyük özelliğinin, Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesini, sosyal ve ekonomik yaşamdaki zorlukları aşmaya dönük çalışmalarla genişletmeye gayret etmesi olduğunu belirten Akıncı, bir yandan Kıbrıslı Türklerin Ada’daki siyasal statülerini geliştirmeye ve toplumunu silahlı tehditlere karşı güçlü kılmaya çalışan Doktor Fazıl Küçük’ün, diğer yandan köylülerin, çiftçilerin ve işçilerin sorunlarıyla da yakından ilgilenmeyi ihmal etmediğini vurguladı.

Anılarının toplandığı kitabında Doktor Fazıl Küçük’ün; “Bu eserimi çocuklarıma, torunlarıma, mücadele arkadaşlarıma ve onların çocuklarına, davada bana en büyük hizmeti geçen ve hiçbir zaman yanı başımdan ayrılmayan Kıbrıs Türk halkına ve bilhassa köylüsüne ithaf ediyorum” dediğini hatırlatan Akıncı, bir hekim olarak özellikle yoksul insanlara verdiği karşılıksız hizmetlerin onun güçlü toplumcu yanının en belirgin örneğini oluşturduğunu söyledi.

Akıncı, dönemin zor koşullarında ekonomik ve sosyal kalkınma konusunda çaba harcamayı sürdüren Doktor Fazıl Küçük’ün özellikle yobazlığa karşı mücadelesi ve eğitime verdiği önemin, en ciddi toplumsal ihtiyacı doğru saptadığının göstergesi olduğuna işaret etti.

“Doktorun mücadelesi bugün hepimize ilham kaynağı olacak türdendir. Halkın ihtiyaçları çok yönlüdür ve sorunların tümüyle kararlılıkla mücadele edilmelidir” diyen Akıncı, bir yandan, Kıbrıs adasında eşit bir halk olarak özgürlük ve güvenlik içinde yaşanmasını sağlayacak hakkaniyetli bir çözüm için gayretleri sürdürürken, öte yandan içerideki sorunların üstesinden gelmek için el birliğiyle çalışmaktan geri durulmaması gerektiğini belirtti.

Silahlı tehdit altında olduğu dönemde bile kalkınma ve gelişme çabasından geri durmayan bir halkın şimdi oturup bekleme lüksüne sahip olmadığını söyleyen Akıncı, konuşmasını şöyle tamamladı;

“Ülkemizin özellikle ekonomi, eğitim, sağlık, çevre, trafik ve asayiş konularında kaydetmesi gereken mesafeler vardır. İnançla çalışarak sorunlarımızı aşabiliriz. Başarmamamız için sebep yoktur.

Bu duygularla, en zor yıllarda toplumuna önemli hizmetler veren Doktor Fazıl Küçük’ü saygıyla ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun”

Dr. Fazıl Küçük’ün 35’inci ölüm yıldönümü nedeniyle Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde de anma töreni düzenlendi.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başbakan Yardımcılığı ve

Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 601 1800 - 01

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 560
Toplam Tekil 4129755
IP 44.220.44.148


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.788 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu