BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye eleştiri - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye eleştiri
Tarih: 05.07.2018 > Kaç kez okundu? 987

Paylaş


Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin bilindik taraflı pozisyonunun Genel İşler Konseyi Sonuç Bildirgesi’nde bir kez daha tekrarlandığını belirterek, kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Açıklamada, "Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak bundan sonra atılacak olan adımlara yönelik bir değerlendirme sürecinde bulunduğumuz bu aşamada, Avrupa Birliği’nden beklentimiz, karşılıklı olarak 'kazan-kazan' dinamiğinin yolunu açabilecek ve böylelikle Ada’da uzlaşı ve işbirliğine hizmet edebilecek adımlar atması, bu doğrultuda Kıbrıs Rum liderliğini iki taraf arasında karşılıklı güvenin sağlanmasına katkı koyacak bir işbirliğine teşvik etmesi ve ilişkileri menfi yönde etkileyecek yaklaşımlardan kaçınmasıdır" denildi.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada, Lüksemburg'da 26 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen toplantının sonuç bildirgesi değerlendirildi

“Kıbrıs”a ilişkin paragrafta, 'üye devlet dayanışması' söylemiyle sürdürülen ve önceki bir çok AB dökümanında yer alan AB pozisyonlarının yinelendiği belirtilen açıklamada, tamamıyla GKRY pozisyonlarını yansıtan ifadelerin, Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tutumunu cesaretlendirdiği ve adadaki iki tarafı çözüm perspektifinden uzaklaştırdığı kaydedildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Annan Planı referandumlarının ardından, 2004 yılında hatalı bir kararla Rum tarafını tek taraflı olarak tam üye kabul eden AB’nin, gelinen aşamada adadaki iki tarafı teşvik edici bir tutum alması beklenirken, defaten takınılan bu tutum AB’yi de sorunun bir parçası haline getirmektedir.

Özellikle, Kıbrıs Rum tarafı da dahil olmak üzere ilgili tüm tarafların iki topluma da ait olduğunu kabul ettiği hidrokarbon kaynaklarına dair GKRY’nin ısrarla sürdürdüğü tek yanlı faaliyetleri destekler mahiyetteki ifadelerin, en basit anlamda, iki taraf arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilediği aşikardır. Kıbrıs Türk tarafı haklarını korumakta kararlıdır"

Kıbrıs Türk tarafının hidrokarbon kaynakları konusunda Kıbrıs Rum tarafına sürekli işbirliği çağrısı yaptığına işaret edilen açıklamada, "Buna kulak tıkayan ve bu konunun sözde egemenlik haklarıyla ilgili olduğu yönündeki tavrını sürdüren Kıbrıs Rum tarafını defaten uyardık. Bu uyarılarımıza rağmen malum faaliyetlerin sürdürülmesi üzerine haklarımızı koruma bağlamında Türkiye ile birlikte adımlar attık ve atmaya devam edeceğiz" denildi.

Açıklama, "Aşikardır ki, Kıbrıs Rum tarafının BM raporlarına da yansımış Kıbrıslı Türklerle gücü ve zenginliği paylaşmama konusundaki ısrarı, iki toplum arasında mevcut güven eksikliğini daha da geriye götürmektedir. Kıbrıs Türk tarafı olarak işbirliği çağrılarımız mevcutken, tek yanlı ve dayatmacı adımlarının devam etmesi halinde, Kıbrıs Türk tarafına benzer adımlar atmaktan başka bir seçenek kalmamaktadır" şeklinde devam etti.

Hidrokarbon konusunda Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları arasında sağlanacak işbirliğinin hem adadaki çözüm perspektifine, hem de iki taraf arasındaki güvenin artmasına ve bölgesel barış ve istikrara katkı sağlayacağı belirtilerek, işbirliği kapısının hala açık olduğu yinelendi.Özersay’dan genç türk diplomatlarına brifingBaşbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda kısa süre önce göreve başlayan genç diplomatlarla bir araya gelerek kendilerine Kıbrıs müzakereleri ve genel anlamda KKTC Dışişleri Bakanlığı hakkında brifing verdi.

Avrupa Komisyonu Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ayırdığı bütçede 358 bin Euro’luk genişletme yaptıAvrupa Komisyonu, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) talebi üzerine komiteye ayırdığı bütçede, maliyeti artan kimliklendirme çalışmalarının masraflarının karşılanması amacıyla, 358 bin Euro’luk bir genişletme yaptı.

Komisyon’un KŞK’ye 2018 yılı için yaptığı 2.6 milyon Euro’luk katkıya ek olarak yapılan bu bütçe genişlemesinin toplu mezarlarda kayıp kalıntıları birbiriyle karışmış karmaşık vakalarla ilgili artan DNA masraflarının karşılanması amacıyla kullanılacak.

KŞK üyeleri 26 ve 27 Haziran tarihlerinde Avrupa Komisyonu Kıbrıs Çözüm Destek Birimi Başkanı Kjartan Björnsson ile bir araya geldi. Üyeler ayrıca Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Raportörü Juan Fernando López Aguilar, Avrupa Parlamentosu Dilekçe Komitesi Başkanı Cecilia Wikström, Bütçe Komitesi üyesi Raimer Böge ve Güney Kıbrıs’tan 5 AP milletvekili Dr. Eleni Theocharous, Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Costas Mavrides and Demetris Papadakis ile bir araya geldi.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başbakan Yardımcılığı ve

Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 601 1800 - 01

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 778
Bugün Tekil 256
Toplam Tekil 4128660
IP 3.236.116.27


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Ba ka dile uymaz anan n sesi, Her s z n ararsan vard r T rk esi
(Ziya G KALP)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.692 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu