İlhan KARAÇAY yazdı... Darısı Türkiye'dekilerin başına... - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

İlhan KARAÇAY yazdı... Darısı Türkiye'dekilerin başına...
Tarih: 20.06.2018 > Kaç kez okundu? 994

Paylaş
İlhan KARAÇAY yazdı...Darısı Türkiye'dekilerin başına...* Hollanda'da seçimler huzur ve güven içinde geçti.

* Hollandalılar'ın kargaşa umudu suya düştü.

* Ben de oy kullanarak vatandaşlık görevimi yaptım.

* Hollanda Türkleri katılımda bu kez rekor kırdılar.

* Türkiye'deki seçmenler de fanatiklere fırsat vermemeli.Sizlere Hollanda'daki seçimleri anlatmadan önce, başlıkta kullandığım 'darısı' ve 'fanatik' kelimelerine açıklık getirmek istiyorum.'Darısı başına' deyimi,.eskiden evlenenlerin başlarına atılan mısır ve tahıl tanelerinden kaynaklanan bir sözdür. O zaman konfeti olasaydı, 'Konfeti başına' diyecektik.'Fanatik' deyimi ise 'Fan'dan kaynaklanmaktadır. Birinin seveni, taraftarı anlamını taşır. Ama 'tik' veya 'a tik' ile bu deyim daha da güçlendirilmiş, sonuçta 'aşırı taraftar' olarak kabul görmüştür.

Bu nedenle, benim kullandığım fanatik kelimesinden başka bir anlam çıkarmayınız.Şimdi gelelim Hollanda'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Millet meclisi seçimlerine...24 Haziran'da Türkiye'de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Millet Meclisi seçimleri için yapılmakta olan propaganda mitinglerini yakından izlerken, oy kullanıp kullanmayacağım konusu açılmıştı. Benim kaydım Hollanda'da olduğu için oyumu Hollanda'da veya bir gümrük kapısında kullanabilirdim. Mersin'de gümrük kapısına gidip oy kullanma imkanım vardı ama ben Hollanda'ya gitmeyi tercih ettim ve hafta sonu Hollanda'ya geldim.

Dün, yurtdışında oy kullanabilmenin son günüydü. Sona kalıp dona kalmak da vardı ama, ben dün Amsterdam'daki seçim yerine gittim.

Daha önceki seçimde Uluslararası Fuarların yapıldığı RAİ'de yapılan oy atma işlemi, bu kez Türkler'e ait olan Rhone isimli büyük bir komplekste yapıldı.Yakından tanıdığım bu yere giderken bu kez zorlandım. Zira, bildiğimiz yollar kapanmış, Rhone'ye giden yollar özel trafik levhaları ile işaretlenmiş. Türkçe ve Hollandaca levhalar sayesinde, seçim bölgesi ve park alanlarına rahatça ulaşılabiliyordu.Rhone salonlarına girildiği zaman, ilk salonda 8 sandık, ikinci salonda da 4 sandık yer alıyordu. Oy kullanmak için sandık seçimi için bakışırken, her sandıktan 'Buyurun İlhan bey, burada oy kullanın' şeklinde davet sesleri çıkıyordu. Sonunda, fotoğrafta gördüğünüz dostların bulunduğu sandıkta oyumu kullandım ve vatandaşlık görevimi yerine getirdim.Salonda, sandık başlarında görev yapan partili yurttaşlarımızın kimi görev başında, kimi de mola sırasındaydı. Ülkücüler'in Hollanda lideri olan Murat Gedik'in etrafında MHP'li sandık görevlileri toplanmıştı. O anki fotoğraf karesini aşağıda bulacaksınız.Amsterdam'daki başarılı organizasyonun mimarı olan Başkonsolos Tolga Orkun'u 'devriye' gezerken gördüm. Devriye'den kastım, Başkonsolosumuzun birinci günden son güne kadar salon içinde ve dışında yaptığı kontrollardan söz etmektir.

Zira, Hollandalı politikacılar ve medyacılar, Türkler'in Hollanda'da oy kullanmalarından hiç de hoşnut değillerdi. Politikacılar ve medyacılar, hükümetin , Türkler'in oy kullanmasına yasak getirmesi için çeşitli senaryolar yazıyorlardı. 'Türkler birbirlerine girecekler' ve 'Birbirlerine siyasi düşmanlık besleyen Türkler kargaşa çıkaracaklar' gibi iddialarla ortalığı karıştırmaya çalışanların umutları suya düşmüştü.

Başkonsolosa, 'Durum nedir' diye sorduğum zaman aldığım cevap şu oldu: 'Oy verme işlemi başladığı günden son güne kadar ortalıkta huzur ve güven hakimdi. Oy kullanmaya gelen yurttaşlarımızın kime oy verdiği veya vereceği söz konusu bile olmadı. Siyasi partiler adına görev yapan yurttaşlarımız da ahenk içinde çalıştırlar. Her sabah karşılaştıkları zaman birbirlerine sarılıyorlar ve hal hatır sorarak işe başlıyorlardı. Benim ile de sarmaş dolaş oluyordu bu yurttaşlarımız.'.

Başkonsolos bunları anlatırken yanımızda bizi dinleyen, adını özellikle belirtmeyeceğim bir genç söze karıştı ve, 'Başkonsolosumuz çok haklı. Ben bu sandıkta HDP'yi temsil ediyorum. Ben de diğer yurttaşlarım ile sarmaş dolaş oluyordum' diyerek Başkonsolosun anlattıklarını perçinledi.Rekor katılım

Türkler, üçüncü defadır oy kullandıkları Hollanda'da, bu kez katılım rekoru kırdılar. Daha önce Amsterdam'da 42 bin oy kullanmış olan Türkler, bu kez 47 bin oy kullandılar. Türkler, Hollanda genelinde 110 bin oy kullanarak bir rekora imza attılar.Türkiye'deki seçmenlerin de katılım rekoru kırmaları gerektiğini belirten Hollanda Türkleri şöyle konuştular: 'Oy vermek demokrasinin gereği olduğu gibi, vatan borcudur. Bana ne diyenler yanlış yaparlar. Yurtdışında oy kullanamadığımız yıllarda, oy kullandırmak için uçaklarla, otobüslerle Türkiye sınırına götürülen yurttaşlarımızı unutmadık. Oy atmak sadece fanatiklere bırakılmamalı. Amaaan sende diyerek oy atmazsak, milli irade sağlıklı olmaz.'Hollanda'daki seçimlerde olduğu gibi, yurtdışındaki tüm ülkelerde seçimlerin huzur ve güven içinde yapıldığı ve de katılım rekorları kırıldığı haberleri geliyor.

Ayrıntılı haberimi daha sonra sizlere sunacağım.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 220
Toplam Tekil 4129415
IP 44.211.26.178


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.408 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu