BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün hükümet ve Meclis'teki siyasi partilerle görüşecek - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı, bugün hükümet ve Meclis'teki siyasi partilerle görüşecek
Tarih: 23.02.2018 > Kaç kez okundu? 1063

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün, hükümet ve Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti yetkilileriyle görüşecek.

Akıncı saat 10.00’da Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’la bir araya gelecek. Saat 10.30’da toplantıya koalisyon hükümetinde yer alan siyasi partilerin başkanları HP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ve DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da katılacak.

Cumhurbaşkanı Akıncı, saat 12.00’de ise, ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın da katılımıyla Meclis’teki 6 partiyle bir araya gelecek.

Görüşmelerde, Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’de Rum tarafının tek taraflı arama girişimleri nedeniyle oluşan ortam değerlendirilecek.Nami: "Parsellerin tamamında Kıbrıs Türk halkının hakkı var"Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Güney Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz'deki tek yanlı doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin, "Parsellerin tamamında Kıbrıs Türk halkının hakkı var" dedi.

Bakan Nami, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin de adaya ait doğal kaynaklar üzerinde Rumlar kadar hakkı olduğuna dikkati çekerek, "Bu kaynakların ekonomik anlamda kullanılması, mutlaka her iki tarafa menfaat sağlayacak şekilde ele alınmalıdır." diye konuştu.

Kıbrıs Rum tarafının, Türk tarafının bu yöndeki çağrılarına kulak tıkadığını belirten Nami, Rumların tanınmışlık perdesinin arkasına saklanarak sürekli kendilerinde tek yanlı adım atma hakkı gördüğünü dile getirdi.

Rumların yapılan ikazları kulak ardı edip KKTC ile herhangi danışma ve iş birliği içine girmeden uluslararası şirketlerle tamamen kendi çıkarları temelinde imzalar attıklarına işaret eden Nami, şunları kaydetti:

"Parsellerin tamamında Kıbrıs Türk halkının hakkı var. Bu parseller adanın güneyinde, kuzeyinde, doğusunda veya batısında olsun hiç fark etmez, hepsinde Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarları var. Bu parsellerle ilgili olarak bazılarının üzerinde KKTC’nin Türkiye ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde yürüttüğü faaliyetler var. Bazılarında ise Rum tarafının başka uluslararası şirketlerle imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde yürüttüğü faaliyetler var. Bizim Rum tarafına söylediğimiz 'gelin tamamında iş birliği içinde hareket edelim' ancak Rum tarafı 3. parselde ya da diğer parsellerin hepsinde bizimle hiçbir iş birliği kapısı açmadan tek yanlı adımlar atıyor. Bizim tepkimiz buna. 3. parselin ayrı bir özelliği ise KKTC’nin Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı ile imzaladığı anlaşmalar çerçevesindeki bölgenin hemen dibinde olması. 5 millik bir alana tekabül ediyor. İşin özüne baktığımızda yakın veya uzak fark etmez hepsinde Kıbrıs Türk halkının hakkı var ve bunları gözetmek durumundayız."

Nami, bölgede doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin giderek artan bir gerginliğin mevzubahis olduğunu, bu gerginliğin ortadan kalkması için çeşitli seviyelerde girişimlerin halihazırda devam ettiğini belirterek "Türk tarafı, kendi hak ve çıkarlarını elbette uluslararası hukuk temelinde ve bir gerginliğe de yol açmayacak bir şekilde savunmaya devam edecektir." dedi.

"Hiçbir zaman gerginliği tetikleyen taraf, Kıbrıs Türk tarafı veya Türkiye olmadı." diyen Nami, "Biz hep Rumların attığı adımlara tepki olarak kendi adımlarımızı koyduk ve gereken makul ikaz süresini verdikten sonra yaptık bunu. Ancak sabrımız ilelebet tepkisiz kalacağımız anlamı da taşımaz." değerlendirmesinde bulundu.

Nami bütün bu yaşananların Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasının ne kadar büyük öneme haiz olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirterek, temmuz ayında İsviçre'de yapılan Kıbrıs Konferansı'nda uzatılan dostluk elini sıkmayarak uzlaşı paketini elinin tersiyle itip masayı terk edenin Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis olduğunu anımsattı.

Rum liderin bu yüzden de daha sorumlu davranması gerektiğine işaret eden Nami, Anastasiadis'e serinkanlı hareket etmesi ve Türk tarafının tepkisini çekecek adımlar atmaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Nami, "Geçmiş metotların birebir tekrarı şeklinde bir müzakere masası artık mümkün değil. Artık o defter kapandı. Yeni bir metodoloji, yeni bir yaklaşım gerekir." diye konuştu.

"Ucu açık süreçlerin kapsamlı çözüme götürmesi artık mümkün değil." ifadelerini kullanan Nami, müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için şu değerlendirmelerde bulundu:

"Müzakerelerin anlamlı şekilde tekrar başlaması, ancak müzakereler başlamadan önce bir takvim konusunda iki tarafın uzlaşı sağlamasıyla mümkün olabilir. Ancak o da yeterli olmayabilir. Bittiği nokta, ne olması gerektiği tanımlanması lazım. Yani bittiği noktada Rum tarafının bir 'hayır' cevabı karşısında o zaman dünyanın gözünde Kıbrıs Türk tarafının ne olacağı da artık netleşmeli. Bu soruya cevap verilmediği sürece Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tavrı devam etmesi kuvvetli muhtemeldir. Böyle bir ortamda karşılıklı uzlaşıyı getirecek adımların atılması mümkün olmayacaktır. Umarım BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yakında her iki liderle temaslar gerçekleştirip 'sonuç alıcı yeni bir müzakere süreci nasıl kurgulanabilir' konusunda tüm tarafların onay vereceği yeni bir modeli oluşturur. Uluslararası camianın da adımlarını Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını gözeten şekilde atmaları gerekir."

KKTC ekonomisinin mutlaka atılımcı ekonomiye dönüştürülmesi gerektiğini, bunun da Türkiye’den KKTC'ye kablo döşenmesi ve elektrik şebekelerinin birbirine bağlanmasıyla olabileceğini söyleyen Nami, şöyle konuştu:

"Tabii bununla ilgili göreve geldiğim ilk günden başlayarak bugüne kadar yapılan çalışmaları gözden geçirdim. Çeşitli alternatiflerin ön çalışmaları yapılmış. Bunu hükümetimiz döneminde de bilimsel anlamda fizibilite çalışmasına dönüştürmemiz gerekiyor. O noktada gereken siyasi irade konup bu projenin start düğmesine basmamız gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde yenilenebilir enerji konusunda da çok daha büyük adımlar atmak daha rahat olacak. Rum tarafına enerji vermemiz de mümkün olacak. Bütün bu çalışmalar kapsamlı çözüm çalışmalarına da katkı sağlayacak. Birbiriyle iş birliği alanlarını geliştiren ekonomiler yaratmak istiyoruz. Bu sayede bölgemizde barışı, refahı, ekonomik gelişmeyi tesis etmek mümkün olacaktır."TPAO ile imzalanan anlaşmanın süresi 6 yıl uzatıldıBakanlar Kurulu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Kıbrıs açıklarında petrol aramasıyla ilgili anlaşmanın süresini 6 yıl daha uzattı.

Bakanlar Kurulu dünkü toplantıda alınan kararları Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit basına açıkladı.

Özyiğit, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile 2011 yılında Kıbrıs açıklarında münhasır ekonomik bölgelerde petrol arama konusunda imzalanan anlaşmanın süresinin 6 yıl uzatıldığını açıkladı.

Özyiğit, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında ayrıca 2018 yılı bütçesinin yeniden ele alınarak son şeklinin verildiğini, 5 milyar 815 milyon TL olarak öngörülen bütçenin Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak Meclis’e sevk edildiğini söyledi.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başbakan Yardımcılığı ve

Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 601 1800 - 01

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 282
Toplam Tekil 4129477
IP 44.211.26.178


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.788 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu