BASIN BÜLTENİ Erdoğan: “Yanlış hesap yapanların senaryolarını bozarız” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Erdoğan: “Yanlış hesap yapanların senaryolarını bozarız”
Tarih: 14.02.2018 > Kaç kez okundu? 1105

Paylaş


TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimlerin dikkatlerinden kaçmadığını belirterek, “Yanlış hesap yapanların senaryolarını nasıl Fırat Kalkanıyla, Zeytin Dalı operasyonuyla çok yakında Münbiç'te ve diğer bölgelerde atacağımız adımlarla bozuyorsak, onların hesabını da bozarız ve bozacağız." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Rum tarafının Kıbrıs açıklarındaki tek yanlı faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Ülkemizin, güneyindeki gelişmelere yoğunlaşmasına fırsat bilerek Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda buradan ikaz ediyoruz. Güney sınırlarımızda yanlış hesap yapanların senaryolarını nasıl Fırat Kalkanıyla, Zeytin Dalı operasyonuyla çok yakında Münbiç'te ve diğer bölgelerde atacağımız adımlarla bozuyorsak, onların hesabını da bozarız ve bozacağız." dedi.

"Kıbrıs açıklarında faaliyet gösteren yabancı şirketlere, Rum tarafına güvenerek hadlerini ve güçlerini aşan işlere alet olmamalarını tavsiye ediyoruz." diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunların efelikleri, bizim ordumuzu, gemilerimizi, uçaklarımızı görene kadardır. Bu işin, öyle gözlerden uzak kaya parçalarında gizlice fotoğraflar çektirmekle, hiçbir geçerliliği olmayan anlaşmalarla, bölgeye sondaj gemileri getirmekle olmayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz."

Erdoğan Türkiye’nin tarihten, anlaşmalardan ve uluslararası hukuktan gelen haklarının sonuna kadar takipçisi olduğunu belirterek, “Bizim için Afrin neyse Ege'deki, Kıbrıs'taki haklarımız da odur" dedi.

Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nın ne kadar önemli ve doğru olduğunun, bölgede atılan her adımla bir kez daha karşılarına çıktığını vurguladı.

Çavuşoğlu: “Kıbrıs Türk halkının, KKTC’nin ve Türkiye’nin haklarını koruruz”Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Türkü’nün de adanın etrafındaki doğal kaynaklarda hakkı bulunduğunu ve Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyacağını söyledi.

AA’nın haberine göre, Çavuşoğlu, Kuveyt’te TRT Haber'e yaptığı açıklamada Kıbrıs meselesi ile ilgili olarak Kıbrıs Rum kesiminin bugüne kadar bir çözüme yanaşmadığını ve Kıbrıs etrafındaki doğal gaz rezervlerinde Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, "Eğer bunu da paylaşmak istemiyorsanız, o zaman biz Kıbrıs Türk halkının ve KKTC'nin ve Türkiye'nin haklarını koruruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan ile dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerini sürdürmek istediklerini ve bunun için ortak anlayışla hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.Albayrak: "Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız"Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama faaliyetlerini eleştirerek, "Akdeniz siyasetinde, enerji politikalarında daha etkin bir Türkiye var. Kimsenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) devletini, vatandaşlarını yok saymasına izin vermeyeceğiz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız." dedi.

Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen "2017 Yılı Performans ve Başarı Ödülleri" töreninde konuştu.

Türkiye'nin son dönemde çok tarihi günlerden geçtiğine dikkati çeken Albayrak, şunları kaydetti:

"Akdeniz siyasetinde, enerji politikalarında daha etkin bir Türkiye var. Daha etkin bir süreç yürütüyoruz. Birileri son günlerde oldu bittiye getirmeye çalışıyor. Böyle bir şey yok. Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hiçbir hakkını kimseye yedirmeyiz, yedirmeyeceğiz de burası çok net. Kimsenin KKTC devletini, vatandaşlarını yok saymasına izin vermeyeceğiz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Tüm bu çerçevede şimdiye kadar hep sağduyuyla yaklaştık, sakin duruş ortaya koyduk. Özellikle enerji alanında ülkemizde ve bölgemizde daha etkin bir enerji diplomasisi ve siyaseti ortaya koyacağız."

Atun: "Türkiye Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun davranıyor"Eski Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Kıbrıs adası açıklarındaki 6 numaralı parselde yaptığı petrol ve doğalgaz aramalarının Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarına aykırı olduğunu belirtti. Atun, “Türkiye kendi yetki alanlarının tamamında ister araştırma yapar, ister tatbikat yapar. İsterse oraya tecavüz edenlere müdahale eder. Türkiye, Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun davranıyor” dedi.

Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Atun, AA muhabirinin, GKRY'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü hidrokarbon aramalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Rumların tek taraflı olarak kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri 6 numaralı parselin uluslararası deniz hukuku açısından gasp edilen bir alan olduğunu dile getiren Atun, söz konusu parsele göre Türkiye'nin ana kara konumunda bulunduğunu ve bu nedenle denizde 200 kilometrelik kıta sahanlığına sahip olduğunu aktardı.

Adalar ana kara statüsüne sahip olmadığı için söz konusu parselin Türkiye'nin kıta sahanlığı içinde kaldığını vurgulayan Atun, "Bu alanda Güney Kıbrıs'ın ne herhangi bir münhasır alan ilan etme yetkisi var ne de bir parsele sahip olma hakkı var. Rumların Kıbrıs adası açıklarında tek taraflı olarak yaptığı doğalgaz araştırmalarıyla çok açık bir şekilde Türkiye'nin deniz hukukundan kaynaklanan hakları gasp ediliyor. Türkiye kendi yetki alanlarının tamamında ister araştırma yapar, ister tatbikat yapar. İsterse oraya tecavüz edenlere müdahale eder. Türkiye Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun davranıyor"diye konuştu.

Atun, Rumların tek taraflı hareket etmeleri halinde KKTC'nin de Doğu Akdeniz'de Türkiye ile birlikte hareket edeceğini açıkladıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"2011-2012'de imzalamış olduğumuz anlaşmalarda Akdeniz'de Türkiye ile ilan ettiğimiz münhasır ekonomik alanlarda kendi haklarımızı değerlendirmek adına araştırma ve doğal kaynaklara erişme ve sahip olmaya yönelik adımlar atacağımızı söyledik. Burada somut adımlar da attık. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının en son aldığı sondaj gemisinin yakın bir zamanda İskele Boğaz Körfezi açıklarına geleceğini ve orada bir sondajlama yapacağını tahmin ediyorum. Bunlar Kıbrıs adasının kendi karasuları dahilinde kalan yerlerle alakalı ancak söz konusu 6 numaralı parsel Türkiye'nin kıta sahanlığında kalan bir alan."

Geçen hafta Rum kesimi adına sondaj çalışmaları yapan İtalyan enerji şirketi Eni tarafından, Kıbrıs adası açıklarında Akdeniz'in en büyük gaz sahası olan Mısır'daki Zohr doğalgaz sahasına benzer özellikler taşıyan bir doğalgaz rezervi keşfi yapıldığı duyurulmuştu. Bu gelişme üzerine KKTC Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Akdeniz'deki tek yanlı doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak için Türkiye ile mukabil adımlar atmaktan kaçınmayacaklarını açıklamıştı.

“Yamaç Paraşütü Hedef Dünya Kupası” organizasyonunun ilk ayağının KKTC’de yapılıyorKKTC Hava Sporları Federasyonu, “Yamaç Paraşütü Hedef Dünya Kupası” organizasyonunun ilk ayağının ülkemizde yapılıyor.

Tatlısu’da 15-18 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek uluslararası organizasyonun açılış korteji yarın Girne’de gerçekleştirilecek. Organizasyon, Uluslararası Hava Sporları Federasyonu tarafından takvimlendirilip, kategori iki olarak Dünya Kupası’na puan vermesinin sağlanması açısından önemli olduğuna dikkat çekildi.

Yarışma, Dünya Hava Sporları Federasyonu’nun kendi takviminde ilan edildi ve yarışmaya katılacak tüm sporcular başarıları oranında puan alacak.

Yarışmaya, Arnavutluk, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Kosova, Malezya, Hollanda, KKTC, Romanya, Singapur, Suudi Arabistan, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Birleşik Krallık (İngiltere) dahil 20 ülkeden toplan 114 sporcu katılacak.

Yarışmayı uluslararası hakemler yönetecek ve THK’nın gözlemcileri de yarışmada yer alacak.

KKTC Hava Sporları Federasyonu Başkanı Zeki Ziya, yarışmanın altı bacaklı olduğunu ve ilkinin KKTC’de yapılacağını söyledi.

Yarışmayı gerçekleştirirken herhangi bir siyasi amaçları olmadığını, tek hedeflerinin spor yapmak olduğuna dikkat çeken Ziya, “Biz kucağımızı tüm dünya sporcularına açtık. Hedefimiz spor yapmaktır” dedi.Vuruşkan ölümünün 39. yıldönümünde törenle anılacakKıbrıs TMT Mücahitler Derneği, ulusal davaya büyük emeği geçen Kore ve Kıbrıs gazisi ilk bayraktar E. Albay Rıza Vuruşkan’ın vefatının 39’uncu yıldönümü dolayısıyla yarın Dernek Gençlik Merkezi’nde anma töreni düzenleneceğini duyurdu.

TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan yardımcısı Celal Bayar yaptığı yazılı açıklamada, törende saygı duruşu, İstiklal Marşı ve konuşmaların ardından “Kıbrıs Vatandır Sempozyumu”na katkı koyanlara teşekkür belgesi, derneğe hizmeti geçenlere de plaket verileceğini, törenin Mücahitler Marşı ile sona ereceğini belirtti.

Limasol Şehitleri anıldıLimasol direnişi ve direnişte şehit düşenler, Limasol-Girne Şehitleri ve Özgürlük Anıtı önünde törenle anıldı.

Törene, Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bazı milletvekilleri, Merkez Komutanı Topçu Albay Cem Kubilây, Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Albay Serdar Sevinç, bazı siyasi parti, muharip dernek, üniversite ve okul temsilcileriyle, kurum, kuruluş ve derneklerin temsilcileri katıldı.

TMT Mücahitler Derneği Girne Şube Başkanı Erbil Aydınova günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında, 54 yıl önce Rumların Türkleri yok edip Adayı Yunanistan’a bağlama girişimlerinin Kıbrıs Türk halkının kahramanca mücadelesi karşısında başarısız olduğunu anlattı.

Aydınova, asker sayısı, mühimmat ve silah bakımından üstün olan Rum birlikleri karşısında halkın 7’den 70’e tek vücut olarak mücadele verdiğini, 13 Şubat 1964’te son saldırının da başarısız olmasıyla tehlikenin bertaraf edildiğini ifade etti.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başbakan Yardımcılığı ve

Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 601 1800 - 01

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 12
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 241
Toplam Tekil 4129436
IP 44.211.26.178


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.503 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu