BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”
Tarih: 02.01.2018 > Kaç kez okundu? 1096

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorunu konusunda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyerek, “hiç kimse bizden bir 50 yıl daha sonuçsuz, takvimsiz, belirsiz bir ortamda müzakereleri yürütmemizi beklememelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni yıl vesilesiyle basın mensuplarına verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, 2017’nin hem basın mensupları hem de Cumhurbaşkanlığı personeli açısından Kıbrıs sorunu bağlamında yoğun bir yıl olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafının İsviçre’de gerçekleştirilen görüşmelerden daha güzel haberlerle dönmeyi arzu ettiklerini ancak bunun tüm tarafların gönlünün arzu etmesi halinde olabileceğini; Kıbrıs Türk tarafının bu süreçte adım atan, inisiyatif alan taraf olduğunun uluslararası toplum tarafından da görüldüğünü kaydeden Akıncı, “Kıbrıs Türk halkının eşitlik, özgürlük, güvenliğini garanti altına alacak, bunun yanında Kıbrıs Rum toplumunun da haklarını göz ardı etmeyecek, adil, karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm için elimizden geleni yaptık. Sonuç elde edilemediyse Kıbrıs Türk tarafının tutumu nedeniyle değildir” dedi.

Türkiye’nin süreçte gereken açılımları yaptığını, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine ve muhataplarına ulaştırdığını kaydeden Akıncı, “Süreci batağa sapladık gibi yaklaşımlar gerçeklerle bağdaşmıyor” diye konuştu.

Asıl olan hedefe varmak olduğunu, bunun olmamış olmasının herkeste bir burukluk yarattığını ifade eden Akıncı, Güney ve Kuzey’de yapılacak seçimler sonrası ortaya çıkacak tablonun değerlendirmesini yapıldıktan sonra yeni dönemin planlanacağını söyledi.

Akıncı, “Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Bu mümkün değildir. Eskiden yapılanların tekrarını yaptığınız zaman aynı sonuçlara varacağınız ortadadır. Hiç kimse bizden bir 50 yıl da sonuçsuz, takvimsiz, belirsiz bir ortamda müzakereleri yürütmemizi beklememelidir… Gelinen noktada hiç kimsenin Kıbrıs Türkünü ambargolara altında yaşatmaya da hakkı yoktur” dedi.

Üçüncü tarafların buna çok dikkat etmesi gerektiğini çünkü Rum tarafına doğru zaman ve doğru mesajları vermeyerek, Kıbrıs Türkünü dışlamakla aslında çözümsüzlüğe katkı yaptıklarını kaydeden Akıncı, Kıbrıs Türkü’nün Avrupa Birliği normlarına uyum sürecini askıya aldıklarını söyleyerek, “Bundan daha büyük bir yanlış olamaz, aslında Rum tarafı açısından da bundan daha büyük bir yanlış olamaz, Kıbrıs Türkünün AB normlarına yanaşması hiç kimseye zarar vermez” ifadelerini kullandı.

2018’de karamsarlığa kapılmaya gerek olmadığını, bilim ışığında tüm sorunlara çare bulunabileceğini kaydeden Akıncı, bu çerçevede seçimlerin Kıbrıs Türküne hayırlı uğurlu olması temenni etti.

Basının bilgiye özgürce ulaşması, düşüncelerini korkusuzca ifade etmesinin önemini vurgulayan Akıncı, “Ancak dünyanın çeşitli yerlerinde fikir, görüş, kalemlerinden dolayı demir parmaklıklar arkasında olan gazeteciler vardır. Fikirlerini, düşüncelerini ifade etiklerinden, yazıklarından, söylediklerinden dolayı hapiste yatan basın mensupları ve fikir insanlarının 2018’de özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum” şeklinde konuştu.

Akıncı, basın mensuplarına emeklerinden dolayı teşekkür etti ve mutlu, sağlıklı yeni yıl temennisinde bulundu.Özgürgün: “Daha refah günlere hep birlikte kavuşmamızı diliyorum”UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, 2017 yılında ülke için yaşanan güzel gelişmelerin ve girişimlerin aynı enerji ve kararlılıkla devam etmesini, daha refah günlere hep birlikte kavuşulmasını diledi.

Özgürgün, yeni yıla yepyeni umutlar ve daha güzel bir gelecek yaratma beklentisiyle girerken, acısıyla tatlısıyla bir yılın daha geride bırakılmakta olduğuna dikkat çekti.

“2018 yılına girerken, halkımızı 7 Ocak 2018’de yapılacak olan Erken Genel Seçimler beklemektedir. Seçim sonrasında ülkemizdeki siyasi dengeler her ne şekilde değişirse değişsin, devletimize olan inançla Kıbrıs Türk halkını, geleceğinden güven duyacağı, başta ekonomik kalkınma olmak üzere, daha iyi, daha çağdaş, daha refah ve daha aydınlık günlere kavuşturmak için çalışacağız” diyen Özgürgün, halkın sağduyu ile hareket ederek en demokratik ve çağdaş şekilde seçim sınavını vereceğine yürekten inandığını kaydetti.

Özgürgün şöyle devam etti:

“Yeni yıla girerken, tüm enerjimizle ülkemizi her alanda daha iyi noktalara taşımak, halkımızı hak ettiği refah düzeyine ulaştırmak ve halkın tüm kesimleriyle diyalog içerisinde akılcı, yapıcı ve halka hizmet odaklı politikalar üretmek en asli görevimiz olacaktır. Anavatan Türkiye ile aramızdaki güçlü bağlar ve yürüttüğümüz işbirliğinin 2018’de daha da sağlamlaşarak sürdürüleceği, ülkemizi kalkındıracak daha büyük projelerin hayata geçeceği bir yıl olacağı inancındayım.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm halkımızın yeni yılını kutlar, başta Ülkemiz ve Anavatan Türkiyemiz olmak üzere, bütün insanlık için huzur, refah, sevgi, ve hoşgörünün hakim olduğu, birlik ve beraberlik duygularının pekiştiği bir yıl olması temennisiyle, 2018 yılının güzel gelişmelere vesile olmasını dilerim.”

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 601 1800 - 01

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 320
Toplam Tekil 4129515
IP 34.239.170.244


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.907 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu