Rum Basın Bülteni - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Rum Basın Bülteni
Tarih: 23.10.2017 > Kaç kez okundu? 1118

Paylaş


Rum Basın Bülteni1. ) KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI GÜNEY KIBRIS’IN ÖNCELİKLERİ ARASINDA

Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K): Güney Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Kornilios Korniliu, kültürel mirasın korunmasının, Güney Kıbrıs’ın dış politikasının temel önceliklerinden biri olduğunu ifade etti.Fileleftheros gazetesine göre, BM’de İtalya Daimi Temsilciliği tarafından UNESCO ile işbirliği içerisinde düzenlenen “Tehdit Altında Bulunan Kültürel Mirasın Korunması: Unite4Heritage ve İtalyan Deneyimi” konulu üst düzey bir toplantıda konuşan Korniliu, Güney Kıbrıs’ın BM çerçevesinde, merkezinde kültürel mirasın korunması konusunun bulunacağı bir Dostlar Grubu kurmak için çalıştığını belirtti.Bu inisiyatifin, BM içerisinde daha sıkı işbirliklerinin kurulmasına yönelik bir platform olarak kullanılacağına ve dünya düzeyinde kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları güçlendireceğine dair inancını dile getiren Korniliu, tüm üye ülkeleri bu çabalara katılmaya ve bunları desteklemeye çağırdı.(HC/FEZ)________________________________________

2. ) AYNI KİŞİYİ İKİNCİ KEZ ÖLDÜRME GİRİŞİMİ

KİRİAKOS HACİSAVVAS BAŞINDAN YARALANDI, DURUMU KRİTİKLefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K):Güney Kıbrıs’ta aynı kişinin, 9 yılın ardından ikinci kez öldürülme girişimiyle karşı karşıya kaldığı haber verildi.

Fileleftheros gazetesi 47 yaşındaki Kiriakos Hacisavvas’ın Ay Napa’da yine kimliği bilinmeyen kişilerin hedefi olduğunu yazdı.Hacisavvas’ın ilk kez 2008 yılında yine Ay Napa’da öldürülmek istendiğini ancak başarılı olunamadığını belirten gazete, ikinci saldırınınsa dün gece yarısı gerçekleştirildiğini belirtti.Hacisavvas’ın zemin katta bir apartman kompleksinin park yerinde arabasının yanında başından vurulmuş olarak yerde yatırken bulunduğunu kaydeden gazete, olayla ilgili kimsenin ne bir ses duyduğunu, ne de şüpheli bir hareket fark ettiğini aktardı.Haberlere göre, Hacisavvas’ın sağlık durumu kritik.POLİS ENDİŞELİAlithia gazetesi ise olayla ilgili haberinde, Ay Napa ve “Mağusa”da çeşitli faaliyetleri kontrolleri arasına almak isteyen çeteler savaşında yeni bir saldırının söz konusu olduğunu yazdı.Kullis olarak da bilinen Hacisavvas’ın Ay Napa’da eskiden gece kulübü sahibi olduğunu ve “karanlık işlere” karıştığını yazan gazete, Hacisavvas’ın arkadaşının, Ay Napa’da dört kişinin öldürüldüğü cinayetle ilgili müebbet hapis cezasına çarptırıldığını kaydetti.Gazete çetelerin karşılıklı çatışmaları dışında polisin, bu cinayet teşebbüsü, yurtdışından getirilen profesyonel bir nişancı tarafından yapılmış gibi göründüğü için son derece endişeli olduğunu yazdı.Habere göre son zamanlarda benzer şekilde üç kişi öldürüldü.(HC/HÖ)

________________________________________

3. ) ELAM’IN BAŞKAN ADAYI HRİSTOS HRİSTU

Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K): Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM), Rum Yönetimi Başkanı adayı olarak Hristos Hristu’yu belirledi.

Alithia gazetesi, partiden yapılan açıklamada, önceki akşam yapılan parti merkez komitesi toplantısında, oy birliğiyle Hristu’nun başkanlık için aday olmasının kararlaştırıldığının kaydedildiğini yazdı.

Haberde, Hristu’nun önümüzdeki hafta, Başkanlık seçiminde aday olduğunu resmen açıklamasının beklendiği belirtildi.

(GE/HA)

________________________________________

4. ) MEB KOORDİNATLARININ BM’YE SUNULMASI KONUSU TARTIŞMA YARATTI

STEFANU: “KOORDİNAT SUNMAK BAŞKA ANLAŞMA İMZALAMAK BAŞKA”

Lefkoşa, 23 Ekim 17(T.A.K): Rum Yönetimi’nin, “Kıbrıs’ın kuzeyinde, deniz bölgesindeki Münhasır Ekonomik Bölgelerin (MEB) sınırlarının koordinatlarını Birleşmiş Milletlerin (BM) ilgili birimine ileteceği ve Türkiye’yi müzakereye çağıracağı” yönünde dün Rum basınında yer alan haberlerin ardından Rum iç siyasetinde tartışma başladı.

Politis ve diğer gazeteler, konuya ilişkin dün çıkan haberlerin ardından Rum iç siyasetinde, konunun seçim öncesi hareket olarak değerlendirildiğini, bu fikrin asıl sahibinin kim olduğu konusunda ise DİKO ile Rum hükümeti arasında tartışma yaşandığını yazdılar.

Gazete, konuya ilişkin soruları yanıtlayan Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in, Rum Yönetimi’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının sağlanmasıyla ilişkili tüm kararları ciddiyet içerisinde, planlı ve gösteriş yapmadan aldığını” söyleyerek, kararı doğrulamış olduğunu yazdı.

Gazete, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un ise dünkü açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu eylemle “kendisinden kopya çektiğini” iddia ettiğini yazdı.

Papadopulos, Anastasiadis’in kendisine ait bu fikri kopyalayarak ne kadar güvenilmez olduğunu da gösterdiğini savundu.

Vatandaşlar İttifakı ise konuya ilişkin açıklamasında, Papadopulos’u “kopyacılıkla” suçladı. İttifak, Papadopulos’un, Anastasiadis’i “kopyacılıkla suçladığını ancak asıl kopyacılığı, Yorgos Lillikas’ın, 2015 yılında Ulusal Konsey’e sunduğu öneriyi kopyalayarak kendisinin yaptığını” öne sürdü.

STEFANU: “KOORDİNAT SUNMAK ANLAŞMA ANLAMINA GELMEZ”

Gazete, tartışma ortamına AKEL’in de, Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu aracılığıyla katıldığını, Stefanu’nun açıklamasında, “MEB’in belirlenmesi için koordinatlar sunmanın MEB konusunda anlaşma yapma anlamına gelmediğini, sadece talep edilen şeyin bildirilmesi olduğunu” söylediğini aktardı.

Stefanu, Kıbrıs’ın kuzeyinin MEB sınırlarının belirlenebilmesi için Türkiye’yle anlaşma yapılmasının gerekli olduğunu belirtirken, Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir girişimin nasıl başlatılacağının yollarını aramak yerine, Papadopulos’un “Tehlikeli tezlerini benimseyerek uluslararası topluma yanlış mesajlar gönderdiğini” kaydetti.

(SB/HÖ)________________________________________

5. ) KİRALIK TABUTLA CENAZE

Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K): Güney Kıbrıs’ta maddi yetersizliklerden ötürü bazı cenazelerin kiralık tabutlarla yapıldığı bildirildi.Fileleftheros gazetesi tabut kiralamanın 100 Euro olduğunu belirterek, tabut satın almanınsa 300 ile 3 bin Euro arasında olduğunu yazdı.Kiralık tabutla cenaze işleminin bazı köylerde ve bir belediyede görüldüğünü belirten gazete, bu durumun yayılma ihtimalinin olduğundan söz etti.(HC/ŞEB)________________________________________

6. ) ANASTASİADİS TOPRAK İADESİ DERKEN “NE KASTETTİĞİNİ” ANLATTI…

“KIBRISLI TÜRKLER ANLAMALIDIR Kİ, TOPRAK İADESİ DENDİĞİNDE, BİZE KENDİ HAKLARINDAN VERMEYECEKLER. KIBRISLI RUMLARIN 1974’TEN BERİ ÇİĞNENEN HAKLARINDAN SÖZ EDİYORUZ”

Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis “Kıbrıslı Türkler anlamalıdır ki, toprak iadesi dendiğinde, bize kendi haklarından verecekleri anlamına gelmiyor. Kıbrıslı Rumların 1974’ten beri çiğnenen haklarından söz ediyoruz” dedi.

Alithia ve diğer gazetelere göre Anastaiadis dün Limasol’da, yeniden düzenlenen ve müze de eklenen EOKA sığınağının açılışında yaptığı konuşmada “milli onurumuz ve Kıbrıs Helenizmi’nin var oluşu garantileri, yabancı askerler içeren bir çözüme müsaade etmez” dedi, “İçteki ve dıştaki herkesi Türkiye’ye yönelmeye” çağırdı.

Konuşmasında “müzakere masasına her seferinde yüksek sorumluluk duygusu ve kararlılıkla gittiğini” söyleyen Anastasiadis “hedefimiz, Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın endişelerine tam saygı göstermek ancak Kıbrıs Helenizmi’ni de kurtarmaktır” dedi, şunları ekledi:

“Biz nasıl onların endişelerini dikkate alıyorsak onların da toprak iadesi dendiğinde anlamalıdırlar ki bize kendi haklarından verecekler demek değil. Toprak iadesi dediğimizde 1974’ten beri çiğnenen haklardan söz ediyoruz.

AB ilke ve değerlerine saygı gösterilmeli dediğimizde, serbest dolaşım, serbest yerleşim, mülkiyetin ve meslek icra etmenin güvence altına alınması gerektiğini kast ediyoruz, ki bir dereceye kadar başardık da.”

Anastasiadis Crans Montana görüşmelerine değinirken; “talep ettiğimiz, Genel Sekreter’in de 4 Temmuz’da tanıdığı, Güvenlik ve Garantiler konusu çözülmeden Kıbrıs sorununa çözüm olamayacağı idi” dedi.

Türkiye’nin “Garantör ve vasi kalmak, müdahale hakkı, askeri üs bulundurma, Türk askeri varlığının sürmesi gibi istekleri olduğunu anlatan Anastasiadis “Bir Avrupa devleti için tahammül edilmesi mümkün olmayan bir durum, bundan kurtulmaya çalıştık” ifadesini kullandı.

Anastasiadis, “Bunlar ne milli itibarımızın, ne de Kıbrıs Helenizmi’nin herhangi bir çıkarı ve var oluşu sınırlarımızın müsaade etmeyeceği şeylerdir. Müzakerelerin çökme nedeni de budur. Endişelere, kendi kaygılarımızı görmezden gelmeden anlayış göstermeye çalıştık” dedi ve ekledi: “Sınırlarımızı da nereye varabileceğimizi de biliyoruz. Kabul edilemeyecek ve Kıbrıslı Rumların da haklı olarak onaylayamayacağı bir çözümü sunamayacağımızı biliyoruz.”

Avrupa Konseyi toplantısı sonuçlarına Türkiye’nin dahil edilmemesiyle ilgili eleştirilere karşılık “Önceki günkü Konsey toplantısında bile içerik Türkiye’nin kabul edilemez taktik ve tavırlarıydı. AB’nin 27 liderine bilgi verdim. Sonuçlarda Türkiye ile ilgili bir şey yoksa, Türkiye’nin değerlendirme zamanı olmamasındandır. Tedbirlerin zamanı geldiğinde ilan edilmesine karar verdik” dedi, şöyle devam etti:

“Bu konuda hangi ülkeyle konuştuysak, Kıbrıs’la ilgili yeni bir toplantı için iyi bir ön hazırlık yapılmadan Cenevre’de ve Crans Montana’daki sonucun aynısının alınacağını anlamaları gerektiğinde ısrar ettik.”

Anastasiadis, “Toplumlar arası diyalog başlayacaksa, biz hazırız” iddiasında bulunarak şunları öne sürdü:

“Ancak Kıbrıs’la ilgili, Güvenlik ve Garantiler konularını,işgal ordusunun çekilmesini de kapsayacak yeni bir diyalog için Türkiye’ye nüfuz kullanabilecek herkesin bunu yapması gerekir. Aksi halde tam da aynı sonucu alırız. Yani üstünkörülük ve özellikle bir gün birilerinin, Türkiye’nin Crans Montana öncesinde ve sonrasında yaptığı; garantilerin kaldırılması Kıbrıslı Rumların yaz gecesi rüyasıdır ilanını kabul etmemiz için bize baskı yapmaya çalışması.

Nihayet işgalden, her türlü egemenlik hakkından, sahip olduklarında ısrar ettikleri müdahale haklarından kurtulmazsak, işgal ordusundan kurtulmazsak bu ülkede barış ve perspektif olamaz. Tarihimizi ve özgürlük için canını verenleri ancak bunlardan kurtulursak onurlandırabiliriz.”

Nikos Anastasiadis EOKA sığınağı ve müzesinin açılışına değinirken ise “yeniden düzenlenmiş sığınak alanının açılışını yaparken, EOKA Kurtuluş Mücadelesi’nin omuzlarımıza yüklediği ulusal mirasın ağırlığını duyumsayarak, heyecan ve büyük onur duyuyorum” dedi.

Haberi Fileleftheros “Kabul Edilmeyecek Çözüm Sunmayacağız” ve Politis “Sınırlarımızı Biliyoruz” başlığıyla aktardı.

(ŞA/HÖ)

________________________________________

7. ) FOTİU’DAN TÜRK TARAFINA KAYIPLARLA İLGİLİ ÇAĞRI

Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K): Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu’nun, Türk tarafına, kayıplar konusunda yaşanan drama son verilmesi için etkin bir şekilde işbirliği yapma çağrısında bulunduğu bildirildi.Alithia gazetesinin haberine göre, bir anma töreninde konuşan Fotiu, Rum hükümetinin kayıpların akıbetinin belirlenebilmesi için tüm gücüyle çaba göstermeye kararlı olduğunu belirterek, Türkiye’ye yönelik, arşivleri ve askeri bölgeleri açması çağrısını yineledi.Fotiu, Rum hükümetinin adanın yeniden birleşmesi ve “işgalin oldu-bittilerinin” ortadan kaldırılması için her şeyi yaptığını da iddia ederek, “vatan için kendini feda edenlerin anılmasının, herkesin boynunun borcu olduğunu” söyledi.(GE/FEZ)

________________________________________

8. ) GÜNEY’DE BAĞIMLILARA STERİL ŞIRINGA OTOMATI

Lefkoşa, 23 Ekim 17 (T.A.K.): Rum Sağlık Bakanlığı ve “Narkotik Karşıtı Konsey” (ASK) uyuşturucu bağımlılarının steril şırıngalara 7/24 kolayca erişebilmesi için Güney Kıbrıs genelinde belirli noktalara otomatlar yerleştirdi.

Alithia’nın haberine göre uygulamanın yaklaşık bir ay önce başladığını söyleyen ASK yürütme sekreteri Yoanna Yasemi bağımlıların steril şırınga otomatlarını, devlete veya özele bağlı toksinden arınma programlarından alacakları özel jetonlarla kullanabileceklerini söyledi.

Yasemi otomatlardan 7 gün ve 24 saat steril şırınga, alkollü mendil, prezervatif, görülecek zararın azaltılmasına dair broşür alınabileceğini belirterek, bu yöntemle özellikle Hepatit C, HCV ve HIV gibi bulaşıcı hastalıkların bağımlılar arasında yayılmasının önlenmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Gazete Güney Kıbrıs genelinde otomat yerleştirilen noktaların listesine yer verdi.

(ŞA/HÖ)

________________________________________

9. ) ASKERİ SPOR KONSEYİ GÜNEY KIBRIS’TA YAPILIYOR

Lefkoşa, 23 Ekim 17(T.A.K): Uluslararası Askeri Spor Konseyi (CISM) toplantısı 42 üye devletin katılımıyla Güney Kıbrıs’ta gerçekleştiriliyor.

Alithia gazetesi, Uluslararası Askeri Spor Konsey toplantısının bu akşam 19:30’da Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in yapacağı konuşmayla başlayacağını, toplamda 136 üye devletin yer aldığı konseyin 42 üyesinin, 25 Ekim Çarşamba gününe kadar sürecek toplantıya katılmasının beklendiğini yazdı.

(SB/HÖ)

****************

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 13
Dün Tekil 778
Bugün Tekil 293
Toplam Tekil 4128697
IP 3.236.116.27


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Ba ka dile uymaz anan n sesi, Her s z n ararsan vard r T rk esi
(Ziya G KALP)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.788 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap