BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı yarın New York’a gitmek için KKTC’den ayrılacak - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Akıncı yarın New York’a gitmek için KKTC’den ayrılacak
Tarih: 18.09.2017 > Kaç kez okundu? 1260

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yarın New York'a gitmek üzere KKTC’den ayrılacak.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşmesi 23 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek.

Akıncı'nın görüşme öncesinde New York'ta çeşitli temaslar yapması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu New York ve Washington’da temaslarda bulunacakDışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 72. Dönem toplantılarının yapılacağı New York ve ardından Washington’da temaslarda bulunacak.

Ertuğruloğlu, temasları kapsamında New York’ta düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Yıllık Eşgüdüm Toplantısı’na katılacak.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, ayrıca Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bakanlar Konseyi Toplantısı’na da katılarak, katılımcılara hitap edecek.

Bakan Ertuğruloğlu, New York'a gitmek üzere dün KKTC'den ayrıldı. Ertuğruloğlu, New York temaslarının ardından Washington’da da bir dizi görüşmeler yapacak ve temaslarını tamamlamasının ardından ülkeye dönecek.

Ertuğruloğlu, New York’ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci üyesi olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları toplantılarına katılacak ve katılımcılara hitap edecek.

Ertuğruloğlu, İİT ve EİT toplantıları kapsamında bazı üye ülkelerin Dışişleri Bakanları ile de ikili temaslarda bulunacak.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde BM yetkilileriyle görüşmeler yapacak.

Ertuğruloğlu, New York temaslarının ardından Washington’a geçerek, bazı ABD'li yetkiler yanında Düşünce Kuruluşları ve medya temsilcileri ile de bir araya gelecek.Akıncı: “Eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edilemez”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edilemeyeceğini belirtti.

Akıncı, “Tek çatı altına gelemiyorsak, yan yana iki çatı altında barış ve huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız. O çatı zaten bizde var. KKTC bunun adıdır. Tanınmamış olabilir. Ama bu bir vakadır, bir gerçekliktir. Gözlerden uzak tutulamaz, görmezden gelinemez.” ifadelerini kullandı.

Katıldığı bir etkinlikte konuşan Akıncı, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıslı Rumlarla eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bir geleceği paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Akıncı şöyle devam etti:

“Geçmişimizde savaşlar yaşadık, acılar yaşadık, kanlar döküldü, şehitlerimiz oldu, gazilerimiz oldu, kayıplarımız oldu, evinden yurdundan olan insanlarımız oldu. Ama bu coğrafyada artık barış ve huzur içinde bir geleceği inşa edebilmenin yolunu yordamını bulmalıyız. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin de çok çok daha iyiye gitmesini canı gönülden arzu ediyorum. Bölgemizde, Ortadoğu’da savaşların, acıların artık dinmesini istiyorum. Suriye’nin artık huzura kavuşmasını canı gönülden arzu ediyorum. Irak’ın ve diğer bütün bu bölgede yaşayan acılı insanların, acılarının ve dertlerinin artık son bulmasını temenni ediyorum. Bu bölgenin bir işbirliği havzası haline gelmesini istiyorum. Bunun altyapısı var. Bunu yapmamız mümkün. O zaman halklar, değişik toplumlar bu coğrafyada çok daha müreffeh bir geleceğe hep birlikte adım atabilirler.”

Bunun için de emek vermek gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin bu emeği verdiğini söyledi.

“Benden önceki liderler de verdi, iki yılı aşkın bir zamandır ben de verdim” diyen Akıncı, elden gelenin fazlasıyla yapıldığını söyledi.

Akıncı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ama bazı şeyler vardır ki feragat edemezsiniz. Birincisi eşitliğinizdir. İkincisi özgürlüğünüzdür. Üçüncüsü güvenliğinizdir. Eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bir geleceği birlikte paylaşmaya hazırız. Bundan böyle de hazır olacağız. Güney Kıbrıs’ta bir seçim dönemi yaşanıyor. Onlar için bir yüzleşme dönemi olsun diyorum ben. Ne istiyorlar? Bu topraklarda barış içinde, aynı çatı altında iki eşit kurucu varlığın tek çatı altına geleceği bir yapılanmayı içlerine sindirebiliyorlar mı? Bir Kıbrıslı Türk’ün de bu adanın tümünün Cumhurbaşkanı olmasını da içlerine sindirebiliyorlar mı?

Eğer sindirebiliyorlarsa bunu açık yüreklilikle ortaya koysunlar. Sindiremiyorlarsa, bu coğrafyada yapılacak bellidir. Tek çatı altına gelemiyorsak, yan yana iki çatı altında barış ve huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız. O çatı zaten bizde var. KKTC bunun adıdır.

Tanınmamış olabilir. Ama bu bir vakadır, bir gerçekliktir. Gözlerden uzak tutulamaz, görmezden gelinemez. Biz KKTC’yi onlarınkine eşdeğer bir kurucu devlet yapmaya hazır olduk. Bu yönde çalıştık, çabaladık; ama olmadı.

Önümüzdeki Salı günü New York’a gideceğim. Hafta sonu Genel Sekreter ile görüşmem var. Onunla da açık yüreklilikle konuşacağız. Crans Montana’da ne olup bittiğini kendisi gözleriyle gördü. Gerek Kıbrıs Türk tarafı olarak gerekse Türkiye’nin ne kadar yapıcı davrandığımıza bütün dünya şahit oldu. Dolayısıyla New York’a bu uğurda çözüm için, barış için elinden geleni yapmanın gönül huzuru içinde gideceğiz.

Kendimizden emin olarak, ne istediğimizi bilerek gideceğiz. Ama Rumların da artık bir karar vermesinin zamanı çoktan geldi ve geçti. Önümüzdeki aylarda bunun sonuçlarını bizler de göreceğiz. Hiç ihmal etmememiz gereken bir şey var. Bu topraklarda KKTC’yi demokrasini ve ekonomisiyle her geçen gün geliştirmeliyiz. Daha iyiye, daha güzele götürecek adımları atmalıyız. Bu yöndeki gayretleri bir gün dahi ihmal etmemek gerekiyor. Bunun ötesinde diplomatik alanda da elden geleni yapmaya devam edeceğiz.”Esenyel: “Turizmde, son 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaştık”Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, bu yıl turizmde son 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaşıldığını belirtti. Esenyel, “Kuzey Kıbrıs turizmi, kabuğundan çatlamış ve artık gözle görülür, herkesin de kabul ettiği büyük bir atılım ve büyümenin eşiğine gelmiştir " dedi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, özellikle son aylarda turizm ekonomisindeki kazanım ve dönüşümün büyük olduğunu kaydetti.

Doluluk oranları, konaklamalar, geceleme sayıları ve gelen yolcu sayılarının zirve yaptığını kaydeden Esenyel, turistik konaklama tesislerinden alınan veriler ve bakanlık tarafından elde edilen sonuçlara göre son yılların değil, devlet kuruldu kurulalı en yüksek turizm sezonunu yaşadıklarını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs’a gelen yolcu sayısında Ocak – Ağustos ayları periyodunda geçen yıla oranla yüzde 10.8 artış yaşandığına işaret eden Esenyel, KKTC uyruklu kişiler haricinde yolcu sayısının 997 bin 600’den 1 milyon 105 bine ulaştığını bildirdi.

Kara kapılarında girişlerde de ciddi şekilde artış yaşandığının altını çizen Esenyel, sağlanan kolaylıklar ile Güney Kıbrıs’tan gelen turist sayısının da arttığını belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, sektörde sağlanan uyum ve yürütülen ortak çalışmalar sayesinde turistik konaklama tesislerinde konaklayan kişi sayısında çok ciddi artışlar yaşandığını söyledi.

Tur operatörleri ve sivil toplum kuruluşlarının çabalarıyla Ocak-Ağustos 2017 döneminde, geçen yıla oranla yüzde 25.5 artış sağlandığını ifade eden Esenyel, konaklayan kişi sayısının 583 binden 732 bine yükseldiğini belirtti.

Ocak-Ağustos 2017 döneminde ülkeye değişik noktalardan gelen yolcu sayılarında artışlar yaşandığını söyleyen Esenyel, 2016’da 24 bin 434 olan Almanya’dan gelen yolcu sayısının, 2017’de yüzde 54 artarak, 38 bine; 2016’da bin 653 olan Belçika’dan gelen yolcu sayısının 2017’de yüzde 109 artarak, 3 bin 453’e; 2016’da 2 bin 105 olan İsveç’ten gelen yolcu sayısının yüzde 96 artarak, 8 bin 335’e; 2016’da 645 olan İsviçre’den gelen yolcu sayısının yüzde 391 artarak, 3 bin 171’e; 2016’da bin 416 olan Norveç’ten gelen yolcu sayısı yüzde 146 artarak 3 bin 483’e yükseldiğini kaydetti.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 791
Bugün Tekil 227
Toplam Tekil 4129422
IP 44.211.26.178


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

11 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda s remem da larda s rd m , Bin cihana de i mem u ks z T rkl m .
(H seyin Nihal ATSIZ)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.002 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu