BASIN BÜLTENİ Atun: "Akdeniz gazında Mısır alternatifi ekonomik değil" - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Ara?t?rmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Atun: "Akdeniz gazında Mısır alternatifi ekonomik değil"
Tarih: 05.09.2017 > Kaç kez okundu? 1073

Paylaş


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Shell'in Mısır'daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri üzerinden İsrail açıkları ve Afrodit sahasındaki doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine ilişkin, "Söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP'nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan'a nakledilmesi ve o şekilde AB'ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve ticari sevk koşulları sağlar. " dedi.

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynak aramalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Atun, Türkiye ve KKTC'nin Akdeniz'de yürüttüğü petrol ve doğalgaz aramalarının kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında sismik araştırmalarını tamamladığını belirten Atun, verilerin analizi sürecine başlandığını ve Güzelyurt bölgesinin de taranmasına geçildiğini aktardı.

Atun, Shell'in İsrail açıklarında ve Afrodit yatağındaki doğalgaz kaynaklarını Mısır'ın LNG tesisleri üzerinden alma planlarının ekonomik olmadığını aktararak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Barbaros Hayrettin Paşa gemisine yaptıkları son ziyarette, hem Türkiye Cumhuriyeti hem KKTC'nin kaynakların aranmasındaki kararlılığına vurgu yaptıklarını hatırlattı.

Atun, 2011 yılında Türkiye Petrolleri AŞ'ye (TP) araştırma, sondaj yapma ve doğal kaynağın ticaretini değerlendirme yetkisi verilmesinin ardından, bu süreçte net bir irade ortaya konulduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Barbaros Hayrettin Paşa gemisine yapılan son ziyarette, hem Türkiye Cumhuriyeti hem KKTC'nin kaynakların aranmasındaki kararlılığına dikkat çekildi. Haliyle bizim kendi denizlerimizde sizin ifade ettiğiniz noktayla Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Ceyhan bölgesi, dünyanın özellikle bu coğrafyanın en temel en yüksek ölçekteki enerji terminallerinden biri haline gelmiştir. Avrupa'ya, Kafkaslar'a, Orta Doğu'ya bağlantıları olan geniş hatlarıyla Ceyhan önemli bir merkez konumundadır. Bizim kendi sularımızda kendi sondajımızı yapmamızla beraber Ceyhan daha da öne çıkmaktadır. Dolayısıyla Shell'in Mısır'daki LNG terminalleri üzerinden doğu Akdeniz gazını taşıma görüşmelerine rağmen, söz konusu kaynakların KKTC üzerinden TP'nin de çözüm ortaklığıyla Ceyhan'a nakledilmesi ve o şekilde AB'ye ulaştırılması çok daha uygun, ekonomik ve ticari sevk koşulları sağlar."

Mısır üzerinden çözüm bulmaya çalışma planının ekonomik alternatif olmadığını ve ancak bu ülkenin iç tüketimine yetecek miktarda hidrokarbon üretebilmesinden dolayı verimli sonuçlanmayacağını anlatan Atun, "Bu gazın haricinde Mısır üzerinden çok elle tutulur, kayda değer bir ticaret yok. Bunu ancak Ceyhan üzerinden nakledebilirseniz, Avrupa Birliği'nin (AB) kabul edebileceği maliyet koşullarında bir gaz temin edebilirsiniz. Yoksa bunu Mısır'a nakletmek, oradan AB'ye nakletmeye çalışmanın mali boyutları, AB'nin şu anki fiyatlarda kabul edebileceği düzeyin üzerinde diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, KKTC'de yenilenebilir enerji sektörünün de hızla geliştiğini vurgulayan Atun, bu alanda yapılan bir tüzük değişikliğiyle tüm tüketici gruplarına hem güneş paneli kurma hem de bunu sistem içinde mahsuplaşabilme imkânı sağladıklarını söyledi.

Atun, düzenlemelerin ardından yenilenebilir enerji sektörünün hızla gelişmeye başladığını belirterek, "Şu anda lisanslandırılan serbest tüketicilerin yenilenebilir enerjiye ilişkin kurulu izinleri 20 megavatlara yaklaştı. Buna ilaveten, biz 2017-2018 yılı için bir yıllık dönemde yaklaşık 20 megavatlık bir kapasiteyi de devlet eliyle ihale ederek lisans vermeyi planladık. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor." dedi.

Güney Kıbrıs açıklarındaki Afrodit bölgesinde araştırma çalışmaları sürerken, İsrail’in en büyük doğalgaz sahası olan Leviathan ve Tamar’da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz da daha önce bu kaynaklara ek olarak bölgede yaklaşık 2,2 trilyon metreküp doğalgaz rezervinin daha keşfedilmeyi beklediğini açıklamıştı.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 667
Bugün Tekil 325
Toplam Tekil 4134415
IP 44.221.66.130


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

18 Zi'l-Hicce 1445
Haziran 2024
P
S
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


T rk milletindenim diyen insanlar her eyden nce ve mutlaka T rk e konu mal d r.
(Mustafa Kemal ATAT RK)


Ekle kar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2023 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.193 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu